Ապրիլի 9-ին՝ ժամը 15:00-ին, Ցինանդալիում Ալեքսանդր Չավչավաձեի թանգարանում կկայանա Գայանե Խաչատրյանի անհատական ցուցահանդեսի բացումը: Ցուցասրահում կներկայացվեն անձնական հավաքածուներից աշխատանքներ, որոնք գեղանկարչուհին ստեղծել է տարբեր ժամանակահատվածներում:
Ցուցահանդեսը նվիրված է Գայանե Խաչատրյանի հոբելյանին: Ապրիլի 9-ին նկարչուհին կդառնար 75 տարեկան:
Նրա աշխատանքները Ցինանդալիի ցուցասրահում ներկայացվելու են առաջին անգամ: Արվեստի սիրահարները կկարողանան այցելել ցուցահանդեսը մինչև մայիսի վերջ:
Գայանե Խաչատուրյանը ծնվել է Թբիլիսիում: Սովորելով դպրոցում, Գայանեն զուգահեռ ուսումնասիրել է վարպետության տեխնիկա Մոսե Թոյձեի գեղարվեստական դպրոցում: Դպրոցն ավարտելուց հետո, Գայանեն անցել է նախապատրաստական դասընթացներ Թբիլիսիի Գեղարվեստի Ակադեմիայում, սակայն հրաժարվել է ընդունվել բարձրագույն կրթական հաստատություն և շարունակել է ստեղծագործական զարգացումը ինքնուրույն ճանապարհով։
Պոստմոդերնիզմի դարաշրջանում Գայանե Խաչատրյանը ստեղծել է հիշվող, արտահայտիչ նկարներ և կարողացել է արժանի տեղ զբաղեցնել անցյալ դարի երկրորդ կեսի նկարիչների շրջանում: Նրա ստեղծագործությունները վրացական և հայկական մշակույթի անբաժանելի մասն են:
Թբիլիսյան նկարչուհուն հաճախ են նվիրված եղել էսսեներ և հրապարակումներ, ինչպես նաև վավերագրական ֆիլմեր։

9 апреля в 15:00 в музее Александра Чавчавадзе в Цинандали состоится открытие персональной выставки художницы армянского происхождения Гаяне Хачатурян.
В выставочном зале будут представлены работы из личных коллекций, созданные художницей в разные периоды творчества. Выставка посвящается юбилею Гаяне Хачатурян. 9 мая художнице исполнилось бы 75 лет.
Работы Хачатурян в выставочном зале Цинандали будут представлены впервые. Любители творчества смогут посетить выставку до конца мая.
Гаяне Хачатурян родилась в Тбилиси. Учась в школе, Гаяне параллельно изучала технику мастерства в художественной школе Мосе Тойдзе. После окончания школы Гаяне прошла подготовительные курсы в Тбилисской Академии художеств, однако отказалась поступать в высшее образовательное учреждение и продолжила творческое развитие самостоятельным путем.
В эпоху постмодернизма Гаяне Хачатурян создала запоминающиеся, выразительные картины и сумела занять достойное место среди живописцеввторой половины прошлого века. Ее творчество – неотъемлемая часть грузинской и армянской культур.
Гаяне Хачатурян была музой многих писателей, режиссерови художников. Скрытый в жизни внутренний артистизм полностью отразился в творчестве художницы. Тбилисской художнице часто посвящали эссе и публикации, а также документальные фильмы.