Ապրիլի 11-ին Ռիգայում մեկնարկել է շախմատի Եվրոպայի կանանց անհատական առաջնությունը: Այս մրցաշարում Հայաստանը ներկայացնում են կանանց ազգային հավաքականի անդամներ Էլինա Դանիելյանը, Լիլիթ Մկրտչյանը, Լիլիթ Գալոյանը եւ Մարիա Գեւորգյանը:
Մայրցամաքի առաջնության արդյունքներով 14 լավագույն շախմատիստուհին աշխարհի առաջնության ուղեգրեր կստանան: Այս տարի մրցաշարը բավականին լուրջ կազմ է հավաքել, հայտնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Ընդհանուր առմամբ առաջնությանը մասնակցում է 144 շախմատիստուհի: Մրցաշարում կխաղացվի 11 տուր՝ շվեյցարական համակարգով: Գլխավոր մրցավարն Աշոտ Վարդապետյանն է:
Հայաստանի կանանց ազգային հավաքականի մարզիչ Արթուր Չիբուխչյանն ասել է, որ մեր շախմատիստուհիները պատասխանատու մրցաշարին սկզբում պատրաստվել են Երեւանում, իսկ ապրիլի 1-8-ը նրանց համար ուսումնամարզական հավաք է կազմակերպվել Ծաղկաձորում:

11 Апрель 2017 - 11:16 AMT
Армению в соревновании представляют члены национальной женской сборной Элина Даниелян, Лилит Мкртчян, Лилит Галоян и Мария Геворгян.
По итогам первенства континента 14 лучших шахматисток получат путевки на женский чемпионат мира. В 2017 году турнир собрал довольно сильный состав. В общей сложности в чемпионате участвуют 144 шахматистки.
Турнир пройдет в 11 туров, по швейцарской системе. Главный арбитр турнира – Ашот Вардапетян.
Тренер женской сборной Армении Артур Чибухчян сообщил, что армянские шахматистки вначале готовились к ответственному турниру в Ереване, а с 1 по 8 апреля для них в Цахкадзоре был организован учебно-тренировочный сбор, сообщает НОК РА.