Կառավարության ապրիլի 13-ի նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է գյուղատնտեսության ոլորտում ներկրվող ապրանքները փոխարինել տեղականով։
«Դրա համար պետք է խրախուսել տեղական արտադրությունը, մասնավորապես` հանքային և կենսաբանական պարարտանյութերի արտադրությունը, ինչպես նաև սերմնաբուծությունը», – նշել է Կարապետյանը, գրում է Aysor.am-ը:
Վարչապետը գյուղնախարարին հանձնարարել է մեկամսյա ժամկետում ներկայացնել սելեկցիոն կայանների ու սերմնաբուծությամբ զբաղվող կայանների գործունեության խթանման վերաբերյալ առաջարկություններ:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է ըստ անհրաժեշտության աշխատանքներում ներգրավել Հայաստանի ագրարային համալսարանի մասնագետներին:
Կարապետյանը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին էլ հանձնարարել է ներդրումային ծրագիր ներկայացնել հանքային ու կենսաբանական պարարտանյութերի արտադրության վերաբերյալ։
«Այդ ոլորտը շատ շահութաբեր ու հասկանալի բիզնես է, ընթացքում խոսեք մասնավոր սեկտորի հետ: Չեմ կարծում, որ ներդրող չենք գտնի», – ասել է վարչապետը:
Տնտեսական տարվա գլխավոր նպատակները վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հստակեցրել է կառավարության՝ 2017-ի առաջին նիստում: Ներկրվող ապրանքները փոխարինել տեղականով, կտրուկ ավելացնել արտահանումը:

Armenian prime minister Karen Karapetyan at a cabinet session on Thursday, April 13 instructed ministers to work on replacing imported agricultural products with local ones.
“We must encourage domestic production, the manufacture of mineral and biological fertilizers in particular, as well as seed production,” Karapetyan told ministers.
The PM instructed the minister of agriculture to submit within a month proposals for promoting the activity of seed breeding stations.
Also, Karapetyan commissioned the minister of economic development and investments to develop an investment project on the production of biological and mineral fertilizers.
Karapetyan has outlined the main objectives of the year at the first government session of 2017: to substitute imported products with local goods, to dramatically increase exports.