Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբն ապրիլի 11-ին ելույթ է ունեցել Վարշավայի Լյուդվիգ վան Բեթհովենի Զատկի փառատոնում։ Դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ նվագախումբը Վարշավայի ազգային ֆիլհարմոնիայի մեծ դահլիճում հնչեցրել է Արամ Խաչատրյանի, Ղազարոս Սարյանի, Նիկոլայ Ռիմսկի-Կորսակովի ստեղծագործությունները։
«Լյուդվիգ վան Բեթհովեն» ասոցիացիայի նախագահ Էլժբետա Պենդերեցկան, ներկայացնելով իր տպավորությունները, ասել է, որ համերգն ապացուցեց, որ Հայաստանն ունի շատ լավ նվագախումբ՝ հոյակապ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ. «Նվագախմբին գնահատեց ոչ միայն լեհ, այլև միջազգային արվեստասեր հանրությունը»։
Լեհաստանում Հայաստանի դեսպան Էդգար Ղազարյանը նշել է, որ հպարտության, ուրախության, հուզմունքի զգացումներ են ապրում, քանզի մեր ժողովրդի տաղանդավոր երիտասարդները լեհ հանդիսատեսին են ներկայացրել հայ դասական երաժշտությունն անվերջանալի թվացող ծափահարությունների ներքո։
Երիտասարդական նվագախմբի ելույթը Բեթհովենի Զատկի փառատոնում նվիրված էր Հայաստանի Հանրապետության և Լեհաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին, ինչպես նաև՝ Լեհաստանի հայկական համայնքի ստեղծման 650-ամյա հոբելյանին։ Համերգին նվագախմբի հետ հանդես են եկել մենակատարներ Նարեկ Հախնազարյանը (թավջութակ) և Յարոսլավ Նադրզիցկին (ջութակ)։
Համերգին ներկա է եղել աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին:
Համերգին ներկա էին Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, Լեհաստանում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններ, Վարշավայի քաղաքապետ Հաննա Գրոմկևիչ Վալցը, Լեհաստանի հասարակական-քաղաքական և մշակութային հեղինակավոր գործիչներ, արվեստաբաններ, լրագրողներ և այլք:

14 Апрель 2017 - 10:28 AMT
Государственный молодежный оркестр Армении выступил 11 апреля с концертом в рамках Пасхального фестиваля имени Людвига ван Бетховена в Польше. Об этом сообщает управление по связям с общественностью оркестра.
Под руководством дирижера Сергея Смбатяна в концертном зале Варшавской филармонии Молодежный оркестр представил произведения Арама Хачатуряна, Лазаря Сарьяна, Николая Римского-Корсакова.
По словам президента ассоциации «Людвига ван Бетховена» Эльжбеты Пендерецкой, концерт доказал, что Армения может гордиться великолепным оркестром во главе с ярким дирижером Сергеем Смбатяном.
«Оркестр оценила не только польская аудитория, но и международное сообщество», – отметила она.
Посол Армении в Польше Эдгар Казарян отметил, что его переполняют чувства гордости, радости, волнения, поскольку талантливая молодежь познакомила польского зрителя с армянской классической музыкой, а концерт вызвал просто шквал аплодисментов.
Концерт оркестра, прошедший в Варшаве в рамках Пасхального фестиваля, был посвящен 25-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Польшей и 650-летию основания армянской общины в Польше. С оркестром выступили солисты Нарек Ахназарян (виолончель) и Ярослав Надрзицкий (скрипка).