2017-ի ապրիլի 10-ին Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանում հրապարակվեցին 2016-ի Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիրների անունները:
Chicago Tribune-ի լուսանկարիչ Ջեյսոն Ուեմբսգանսն (Jason Wambsgans) արժանացել է Պուլիցերյան մրցանակի Feature Photography («Գեղարվեստական լուսանկար») անվանակարգում փոխհրաձգության ժամանակ վիրավորված 10-ամյա Թեյվոն Թաների և նրա մոր մասին, որը փորձում է փրկել որդու կյանքը:
© Jason Wambsgans
10-ամյա Թեյվոնը կանգնած է եղել Չիկագոյում իր տան շեմին մոր և երկվորյակ քրոջ հետ, երբ ոչ հեռու փոխհրաձգություն է սկսվել: Փամփուշտներից մեկը խոցել է նրա որովայնը, վնասել ներքին օրգաններն ու խցանվել ուսի մեջ:
Տղան ստիպված էր 2 ամիս անցկացնել հիվանդանոցում անորոշ վիճակում, մինչև որ փամփուշտը հանվեց:
Թեյվոնը լալիս է փամփուշտի հեռացման վիրահատությունից առաջ: Փամփուշտը վնասել է ստամոքսը, երիկամը, փայծաղը և ձախ թոքը և խցանվել ուսի շրջանում:
Տղայի մայրը՝ Մելանի Վաշինգտոնը, հոգ է տանում տղայի մասին հաջող անցած վիրահատությունից հետո:
Թեյվոնը շատ էր ցանկանում, որ իրեն տան այդ չարաբաստիկ փամփուշտը, սակայն ոստիկանությունն այն առգրավեց որպես իրեղեն ապացույց:
Տղայի ընտանիքը և հիվանդանոցի աշխատակիցները Թեյվոնի մահճակալի մոտ:
Թեյվոնը 12 տարեկանից փոքր այն 24 երեխաներից մեկն է, որոնք վիրավորվել են 2014-ին Չիկագոյում փոխհրաձգությունների հետևանքով:
Հիվանդանոց ընկնելով 2016-ի օգոստոսի 8-ին՝ տղան տուն վերադարձավ միայն սեպտեմբերի վերջում: Այս լուսանկարում նա պարում է քույրերի հետ Գովաբանության օրը:
Միայն նոյեմբերին բժիշկները թույլ տվեցին նրան դպրոց հաճախել: Մինչև 2016-ի ավարտը նա հոգեբանի էր այցելում հաղթահարելու համար հոգեբանական ցնցումը:
Այժմ Թեյվոնի կյանքում ամեն ինչ լավ է:
Թեյվոնի մասին ֆոտոպատմության հեղինակը, Ուեմբսգանսը 2002-ից Chicago Tribune-ի հաստիքային լուսանկարիչն է: 2013-ից նա ակտիվորեն լուսանկարներ է հրապարակում Չիկագոյում հրազենի կիրառմամբ բռնության հիմնախնդրի մասին:

15 Апрель 2017 - 08:53 AMT
10 апреля 2017 года в Колумбийском университете в Нью-Йорке объявили лауреатов Пулитцеровской премии за 2016 год.
Фотограф газеты Chicago Tribune Джейсон Уэмбсганс (Jason Wambsgans)получил премию Пулитцера в номинации Feature Photography («Художественная фотография») за репортаж о 10-летнем мальчике Тэйвоне Таннере и его матери, которая пытается вернуть сына к жизни после того, как он пострадал в перестрелке.
© Jason Wambsgans
10-летний Тэйвон стоял на крыльце своего дома в Чикаго с мамой и сестрой-близняшкой, когда неподалеку началась стрельба. Одна пуля внезапно попала ему в живот и задела несколько внутренних органов ребенка и застряла в плече.
Мальчику пришлось провести в больнице два месяца в неопределенном состоянии, прежде чем ее достали.
Тэйвон плачет перед началом операции по удалению пули. Она пробила желудок, почку, селезенку и левое легкое и застряла под плечом.
Мама мальчика, Мелани Вашингтон, поддерживает сына после успешно проведенной операции.
Тэйвон очень хотел, чтобы ему отдали злосчастную пулю, но ее забрала полиция, как вещественное доказательство.
Семья мальчика и сотрудники больницы у кровати Тэйвона.
Тэйвон — один из 24 детей младше 12 лет, которые были ранены в 2016 году в Чикаго во время перестрелок.
Оказавшись в больнице 8 августа 2016 года, мальчик вернулся домой к концу сентября. На этой фотографии он танцует со своими сестрами на День благодарения.
Только в ноябре врачи разрешили Тэйвону посещать школу. До конца 2016 года он ходил к психологу, чтобы справиться с психологической травмой.
Сейчас у Тэйвона Таннера все хорошо.
Автор фотоистории о Тэйвоне, Уэмбсганс работает штатным фотографом в Chicago Tribune с 2002 года. С 2013 года он активно публикует снимки о проблеме насилия с применением огнестрельного оружия в Чикаго.