Make Armenia clean again քաղաքացիական նախաձեռնությունն ապրիլի 29-ին կազմակերպում է համահայկական շաբաթօրյակ: Նախաձեռնողները հուսով են, որ հազարավոր մարդիկ կմիանան նախաձեռնությանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտնել է համահայկական շաբաթօրյակի նախաձեռնողներից Հայկ Զալիբեկյանը:
«Մենք կոչ ենք անում բոլորին մասնակցել համահայկական շաբաթօրյակին: Դուք կարող եք ձեր բակ դուրս գալ և հենց այնտեղից սկսել: Կարող եք գալ այն 10 կետերից մեկը, որտեղ մենք կբաժանենք անհրաժեշտ պարագաները՝ տոպրակներ, ձեռնոցներ, բահեր և այլն: Նաև առաջարկում ենք բոլոր մասնակիցներին լուսանկարել բոլոր աղտոտված վայրերը մինչև շաբաթօրյակը և տեղադրել սոցցանցերի աքաունթներում՝ #killzibil և #MakeAremaniaClean հեշթեգերով»,-ասել է Զալիբեկյանը:
Նա ասել է նաև, որ ակցիայի մասնակիցները դեմ են պոլիէթիլենային փաթեթների օգտագործմանը, որոնք աղտոտում են շրջակա միջավայրը: «Թող թղթե տոպրակներ վաճառեն»,-ասել է նա:
Զալիբեկյանն ասել է, որ իրենք փորձում են իշխանությունների ուշադրությունը հրավիրել այդ խնդրի վրա, իսկ «դա հնարավոր է միայն եթե շատ մարդիկ մասնակցեն ապրիլի 29-ի շաբաթօրյակին»:
Ըստ Զալիբեկյանի, նախաձեռնությանը բազմաթիվ գործընկերներ են միացել, ինչը չի կարող չուրախացնել:
Նախաձեռնության նպատակն է իրազեկել ՀՀ բնակիչներին աղբահանության, աղբի օգտահանության հետ կապված խնդիրների, քաղաքներում աղբի տարբերակված՝ օրգանական և ոչ օրգանական աղբահանության մասին:
«Մենք ուզում ենք, որ մաքրությունն ու մաքրության մեջ ապրելը Հայաստանում դառնա ապրելակերպ», -ասվում է նախաձեռնության հայտարարության մեջ:
Նախաձեռնության անդամները կոչ են անում. հավաքել աղբը մարդկանց և կենդանիների հետևից, մաքրել զբոսախնջույքների հետևանքներն ու պահպանել մաքրությունը, օգտագործել աղբարկղներն ու դրանցից դուրս չնետել ծխախոտի մնացորդները և այլ աղբը, պահանջել պետական կառույցներից քաղաքների և գյուղերի ավելի բարձր սպասարկում այդ ոլորտում: Նախաձեռնությունը մտադիր է համագործակցել Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ:
«Մեր տունը չի սահմանափակվում միայն մեր շեմով, այն ինչ շեմից այն կողմ է՝ նույնպես մերն է։ Միասին մաքրենք մեր Երկիրը»,-ասվում է նախաձեռնության հայտարարության մեջ:

29 апреля в Ереване пройдет второй Всеармянский субботник Make Armenia Clean Again, на который, по мнению инициаторов, выйдут тысячи человек. Об этом в беседе с PanARMENIAN.Net сказал один из инициаторов Всеармянского субботника Айк Залибекян.
«Мы призываем всех принять участие во Всеармянском субботнике 29 апреля. Вы можете выйти в свой дворик, где, по вашему мнению, грязно и начать с него. Или же можете прийти на одну из десяти точек, в которых мы будем раздавать все необходимое для субботника: пакеты, перчатки и т.д. Также предлагаем всем участникам фотографировать все грязные местности до уборки и выкладывать в свои аккаунты в социальных сетях, используя хэштеги #killzibil և #MakeAremaniaClean», – сказал Залибекян.
Он также рассказал, что участники гражданской инициативы Make Armenia Clean Again призывают отказаться от использования полиэтиленовых пакетов, которые загрязняют окружающую среду.
По словам Залибекяна, в магазинах Армении непременно должна появиться хотя бы альтернатива полиэтиленовым пакетам.
«Пусть будут продавать бумажные», – отметил он.
Активист отметил, что они стараются привлечь внимание властей к данной теме, «а это возможно, только если много людей выйдут на Всеармянский субботник 29 апреля».
По словам Залибекяна, в 2017 году к инициативе присоединилось множество партнеров, что не может не радовать.
Гражданская инициатива Make Armenia Clean Again возникла вокруг идеи сделать Ереван и регионы Армении более чистыми. В настоящее время в организацию входят 10 человек.