ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի եզդիական համայնքին՝ Նոր տարվա` Մալաքե Թաուսի կապակցությամբ:
«Հայ և եզդի ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի: Ապրելով կողք կողքի՝ մենք կուտակել ենք համագործակցության, եղբայրության և համատեղ պայքարի հարուստ փորձ: Ներկա սերունդների պարտականությունն է այդ հարստությունը խնամքով փոխանցել հաջորդ սերունդներին:
Մեր ցավն ու ուրախությունը ընդհանուր են: Եվ այսօր մեծ ոգևորությամբ մենք միանում ենք ձեր ուրախությանը: Թող այս Նոր տարին Հայաստանի եզդիների համար լինի խաղաղության, երջանկության և բարեկեցության տարի:
Մաղթում եմ ձեզ նոր ձեռքբերումներ և ամենայն բարիք: Շնորհավոր Մալաքե Թաուս», – մասնավորապես ասված է ՀՀ նախագահի ուղերձում:
Հայաստանում եզդիների թիվը 2001-ի դրությամբ կազմում էր 40.000 մարդ, 2011-ի դրությամբ եզդիների թիվն ավելի քան 35.000 էր: Եզդիական համայնքը ՀՀ ամենամեծ էթնիկ փոքրամասնությունն է:

19 Апрель 2017 - 07:44 AMT
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание общине езидов Армении по случаю Нового года – Малаке Таус.
«Дружба армянского и езидского народов имеет многовековую историю. Живя бок о бок, мы накопили богатый опыт сотрудничества, братства и совместной борьбы. Обязанность нынешнего поколения – бережно передать это богатство следующим поколениям.
У нас общие боль и радость. И сегодня с большим воодушевлением мы присоединяемся к вашей радости. Пусть этот Новый год будет для езидов Армении годом мира, счастья и благополучия.
Желаю вам новых достижений и всяческих благ.Поздравляю с Малаке Таус!» – говорится в поздравлении президента.
Езиды — этноконфессиональная группа курдов, исповедующая езидизм. В Армении их численность на 2001 год составляла 40 тысяч человек (преимущественно сельское население), что делает их крупнейшим этническим меньшинством республики, на 2011 год в стране проживали чуть более 35 тысяч езидов.