Տարեսկզբից մինչև ապրիլ ՀՀ-ում իրականացվել է 63.5 մլն դոլարի ներդրում և ստեղվծել 1807 նոր աշխատատեղ: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը:
Ներկայացնելով վերջին 6 ամիսների ընթացքում նախարարության իրականացրած աշխատանքը՝ փոխնախարարը նշել է, որ ՀՀ ներդրումային ծրագրերի շրջանակում ընկերություններին տրամադրվում է տարբեր ձևաչափերի աջակցություն, մասնավորապես, նախարարության կողմից վերջերս ներկայացվել է այդպիսի 62 ծրագիր, որոնք, Ազիզյանի խոսքով, արդեն իսկ իրականացման փուլում են և ունեն համապատասխան ֆինանսավորում, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Դրանց իրականացման արդյունքում 2017-ին կկատարվի 471.6 մլն դոլարի ներդրում, կստեղծվի 6215 նոր աշխատատեղ», – նշել է նա:
Փոխնախարարը հավելել է, որ այս պահին ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորման համար նոր աղբյուրներ են փնտրվում:
Նրա խոսքով՝ վերջին ամիսներին աշխատանքներ են տարվել ՀՀ ներդրումային հնարավորությունները և բարենպաստ միջավայրն այլ երկրներում ավելի արդյունավետ ներկայացնելու ուղղությամբ. «Տեղի են ունեցել հայ-իրանական, հայ-էմիրաթայան, հայ-ֆրանսիական համաժողովներ»:
Ազիզյանն ընդգծել է, որ նախարարությունը կարևորում է նաև ներդրումները մարզերում. «Վարչապետի՝ մարզեր կատարած այցերի ժամանակ առանձնացվել է 81 ծրագիր, որոնցից առաջին փուլով աջակցություն է ստանում 11-ը»:
2017-ի ապրիլին վարչապետը հանձնարարել է հանրապետական գործադիր մարմինների ղեկավարներին մեկամսյա ժամկետում Կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել ոլորտային զարգացման 5 տարվա ծրագիր՝ մանրամասնելով առաջիկա տարվա հիմնական ուղղությունները, միջոցառումները և գերակա խնդիրները:

19 Апрель 2017 - 13:48 AMT
Замминистра: В 2017 году в Армении осуществлено инвестиций на сумму $63.5 млн, создано 1807 рабочих мест
В январе-апреле 2017 года в Армении осуществлено инвестиций на сумму $63.5 млн, в результате чего создано 1807 новых рабочих мест. Об этом заявил журналистам заместитель министра экономического развития и инвестиций Ованнес Азизян.
Он сообщил, что сейчас министерством представлены 62 программы, находящиеся на различных этапах и имеющие соответствующее финансирование.
По его словам, в рамках проводимых министерством инвестиционных программ и содействия различным компаниям в 2017 году размер инвестиций составит $471.6 млн, появится 6215 новых рабочих мест, пишет Aysor.am.
Азизян заявил, что министерство проводит работу по формированию благоприятной инвестиционной среды.
По его словам, министерство экономического развития и инвестиций Армении планирует довести в ближайшее время объемы чистого притока иностранных инвестиций до 4-5% ВВП.
«Кроме того, в Армении стартовала онлайн-площадка, для представления инвестиционных проектов, где уже есть 50 программ на сумму в $2.7 млрд. Ведутся работы над созданием армяно-российского, армяно-эмиратского и Всеармянского инвестиционного фондов», – сказал Азизян.
Ранее министр экономразвития и инвестиций Сурен Караян сообщил премьер-министру Армении Карену Карапетяну, что с начала 2017 года в Армении создано 1 800 новых рабочих мест. В начале 2017 года утвержденных министерством инвестпрограмм было 53, теперь – уже 62. Только по ним инвесторы хотят создать около 7.5 тысяч рабочих мест и инвестировать около $460 млн. Сейчас из них вложено уже $65 млн. Министерство уточнит с инвесторами их планы на 2018-19 гг.