Ռուսաստանցի գեղասահորդուհի Եվգենիա Մեդվեդևան (Բաբասյան) աշխարհի առաջնությունում նոր համաշխարհային ռեկորդ է սահմանել կարճ ծրագրում հավաքած միավորներով՝ գերազանցելով իր իսկ նվաճումը:
Աշխարհի և Եվրոպայի գործող չեմպիոն Մեդվեդևան 80.85 միավոր է ստացել: Նախորդ ռեկորդը 79.21 միավոր էր, որը Մեդվեդևան սահմանել էր 2016-ին Մարսելում կայացած Գրան պրիի եզրափակչում, գրում է Lenta.ru-ն:
Տոկիոյում ընթացող գեղասահքի աշխարհի թիմային առաջնությունում կանանց մենասահքի կարճ ծրագրից հետո առաջատարը 33 միավորով Ռուսաստանի հավաքականն է:
Ապրիլի 1-ին Եվգենիա Մեդվեդևան (Բաբասյան) նոր համաշխարհային ռեկորդ էր սահմանել կարճ և ազատ ծրագրերում: 17-ամյա Մեդվեդևան 233.41 միավոր է ստացել՝ գերազանցելով 2017-ի հունվարին Չեխիայում Եվրոպայի առաջնության ժամանակ սահմանած իր իսկ ռեկորդը (229,71 միավոր):

20 Апрель 2017 - 10:24 AMT
Российская фигуристка армянского происхождения Евгения Медведева (Бабасян по отцу) установила новый мировой рекорд по сумме баллов за короткую программу на командном чемпионате мира, превзойдя собственное достижение.
Действующая чемпионка мира и Европы Медведева получила за прокат 80.85 балла. Предыдущий рекорд —79.21 балла — был установлен россиянкой в 2016 году в финале Гран-при в Марселе, пишет Lenta.ru.
Второй в произвольной программе на командном ЧМ стала другая россиянка Елена Радионова (72.21 балла), третьей — японка Маи Михара (72.10 балла).
Медведева стала двукратной чемпионкой Европы. Кроме того, она выиграла два последних финала Гран-при и чемпионат мира. 17-летняя россиянка — действующая обладательница мировых рекордов по набранным баллам в короткой и произвольной программах.
Сборная России лидирует в турнире с 33 очками. Второе место занимает японцы (26 очков), третье — американцы (24 очка).