Ռուսաստանցի գեղասահորդուհի Եվգենիա Մեդվեդևան (Բաբասյան) համաշխարհային ռեկորդ է սահմանել կարճ և ազատ ծրագրերի միավորների հանրագումարով: Տոկիոյում աշխարհի թիմային առաջնությանը գեղասահորդուհին հավաքել է 241,31 միավոր:
Աշխարհի կրկնակի չեմպիոնուհին գերազանցել է իր իսկ նվաճումը, որը գրանցվել էր 2017-ին մարտին կայացած աշխարհի առաջնությանը Ֆինլանդիայում ՝ 233,41 միավոր:
Բացի այդ 17-ամյա գեղասահորդուհին թարմացրել է իր իսկ ռեկորդը ազատ ծրագրում՝ հավաքելով 160,46 միավոր: Նախորդ նվաճումը նույնպես արձանագրվել էր Հելսինկիում 2017-ին կայացած համաշխարհային առաջնության ժամանակ՝ 154,40 միավոր, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Տոկիայում Մեդվեդևան համաշխարհային ռեկորդ էր սահմանել կարճ ծրագրում՝ 80,85 միավոր:
Ապրիլի 1-ին Եվգենիա Մեդվեդևան (Բաբասյան) նոր համաշխարհային ռեկորդ էր սահմանել կարճ և ազատ ծրագրերում: 17-ամյա Մեդվեդևան 233.41 միավոր է ստացել՝ գերազանցելով 2017-ի հունվարին Չեխիայում Եվրոպայի առաջնության ժամանակ սահմանած իր իսկ ռեկորդը (229,71 միավոր):

22 Апрель 2017 - 10:49 AMT
Российская фигуристка армянского происхождения Евгения Медведева (Бабасян по отцу) установила мировой рекорд по сумме короткой и произвольной программ. На командном чемпионате мира в Токио россиянка набрала 241.31 балла, передает ТАСС.
Двукратная чемпионка мира побила свое же достижение, установленное в конце марта на чемпионате мира – 2017 в Финляндии (233.41 балла).
Помимо этого, 17-летняя спортсменка обновила свой мировой рекорд в произвольной программе, набрав 160.46 балла. Предыдущее достижение было также установлено на мировом первенстве 2017 года в Хельсинки (154.40).