Լուսանկարների մեծ մասի հեղինակները հիմնականում ռուսական բանակի զինծառայողներ են և թերթերի թղթակիցներ, ինչպես նաև գերմանացի պաշտոնյաներ և զինվորականներ, որոնք Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրության տարածքում են եղել: PanARMENIAN.Net –ը ներկայացնում է 11 լուսանկար, որոնք թույլ են տալիս հաղորդակցվել պատմությանը: .
Առաջին լուսանկարում Տրաբզոնի հայերի դիերն են, որոնց մոտ կանգնած է ռուսական զորքերի քահանաներից մեկը: Նա աղոթք է կարդում զոհված հայերի հոգու հանգստության համար: Նրա ետևում ռուս սպա է կանգնած զինվորական համազգեստով, մյուս 3-ը՝ քաղաքացիական անձ են, հնաևավոր է՝ տեղի բնակիչներ:
1915-ի ձմռանը, Սարիղամիշում թուրքերի պարտությունից հետո, ռուսական զորքերին հաջողվեց վերահսկողություն հաստատել Արևմտյան Հայաստանի շրջաններից շատերում, և 1916-ի ավարտին ամրապնդել դիրքերը Սև ծովից դեպի Քելկիթ-Բիթլիս-Մուշ-Վան: Ռուս զինվորներն ու սպաները սարսափելի տեսարանների վկաները դարձան Արևմտյան Հայաստանի ամբողջ տարածքում, մասնավորապես հայաբնակ գյուղերում և քաղաքներում, դրանց արվարձաններում, կամուրջների տակ ու ճանապարհներին: Ամենուր մարդկանց դիեր էին, կմաղքներ ու գանգերի կույտեր…Դրանք սրախողող, գնդակահարված, հրկիզված և Սև ծովն ու գետերը նետված հայերի դիերն էին:
Ցեղասպանության զոհերի ոսկորները բաց երկնքի տակ էին, արևի ու բնական տարերքի քայքայիչ ազդեցության տակ: Ռազմական գործողությունների դադարի ժամանակ ռուս զինվորներն ու հայ կամավորները հնարավորինս փորձում էին հուղարկավորել զոհված հայերի դիերը:
1915-ի ամռանն անհնար էր լողալ Տրաբզոնի ափերի մոտ, խեղդված հայերի դիերի առատության պատճառով:
«Ես դարձա հայերի վշտի, արցունքների, անեծքների և բազում ինքնասպանությունների վկան, տեսա մահեր ողջակիզումներից, մահեր վախից, գնդակահարություններից, հարյուրավոր դիեր, ցրված տներում ու փողոցներում…Երիտասարդ կանանց բռնի դավանափոխ էին անում, երեխաներին առևանգում էին ու խեղդում Սև ծովում և Դեգիրմեն գետում…Դրանք իմ վերջին անջնելի հիշողություններն են Տրաբզոնի մասին, հիշողություններ, որոնք նույնիսկ մեկ ամիս անց բզկտում են հոգիս և խելագարության հասցնում ինձ», -ասել է Տրաբզոնում Իտալիայի հյուպատոս Ջակոմո Գորինին:
Աջ կողմի լուսանկարում Վանի բնակչուհի է, որը կորցրել է ընտանիքի բոլոր անդամներին, նա Սբ Էջմիածնի մերձակա անտառում է: Զոհեի մարմինները փափաթում էին սպիտակ սավանների մեջ՝ կանխելու համար տիֆի տարածումը: Լուսանկարը ստացավ Despair («Հուսալքություն») անվանումը՝ մայրը, շրջապատված սպիտակ սավանների մեջ փաթաթված իր 5 երեխաների դիերով: Սա Հայոց ցեղասպանությանը հատուկ տիպիկ պատկերներից է: Այդ են վկայում օտարերկրյա առաքելությունների, որբերի հոգաբարձուների և հիվանդների խնամքի կազմակերպությունների հուշագրություններն ու փաստագրական նյութերը:
1915-ին Վանի և շրջակա գյուղերի տասնյակ հազարավոր բնակիչներ, որոնք հրաշքով փրկվել են արյունալի կոտորածից, նահանջող ռուսական զորքերի հետ անցել են Արևելյան Հայաստան:
Ճանապարհին գաղթականների քարավանը պարբերաբար հարձակումների էր ենթարկվում քրդական ցեղերի կողմից, բազում մարդիկ են զոհվել: Հիմնավորվելով Ռուսական կայսրության Էրիվանի գավառում՝ գաղթականների մեծ մասը հավաքվել էր Սբ Էջմիածնում և մերձակա տարածքներում. ամառվա տապին նրանց շրջանում մալարիայի և տիֆի համաճարակ բռնկվեց, որը հազարավոր կյանքեր խլեց:
Լուսանկարում գերմանացի զինվորականներ են, որոնք ծառայում էին Օսմանյան կայսրության տարածքում Առաջին աշխարհամարտի տարիներին և լուսանկարվել են հայերի գանգերի հետ, որոնք գազանաբար սպանվել էին Էքիմհանի մոտ: Հայտնի է նաև լուսանկարի ամսաթիվը՝ 1918-ի նոյեմբերի 18:
Գերմանացի զինվորականները նկարները երևակելու համար նեգատիվը տվել էին հայ լուսանկարիչ Ցոլակ Դիլդիլյանին:
Լուսանկարներն ու դրանց նեգատիվները հետաքրքիր պատմություն ունեն: Երբ, իբր իսլամ ընդունած լուսանկարիչ Ցոլակ Դիլդիլյանը երևակել է և տվել լուսանկարները գերմանացի զինվորականներին, նա որոշել է պահպանել նեգատիվը՝ համարելով, որ սպանված մարդկանց թվում, որոնք պատկերված են լուսանկարկներում, կարող են լինել իր հարազատների մասունքները, որոնք սպանվել էին նույն վայրում 1915-ի կեսին:
Հավանաբար, գերմանացիները տվել են համաձայնությունը, քանի որ արդեն իմաստ չուներ գաղտնի պահել լուսանկարը՝ պատերազմն ավարտվել էր, իսկ Գերմանիան և նրա դաշնակից Օսմանյան կայսրությունը պարտվել:
Գերմանացի զինվորականները շատ են լուսանկարել Ցեղասպանության տարիներին՝ զոհերին ու փախստակններին, թեև Օսմանյան կայսրությունում գրաքննության մասին խստիվ օրենք էր գործում:
Աջ կողմի լուսանկարում պատկերված է Տրաբզոնի Սբ Ստեփանոս հայկական եկեղեցու դահլիճը, որը վերածվել էր պահեստի, որտեղ ցրված են հայերից թալանված ու առգրավված ունեցվածքի մնացորդները: 1915-ին այդ եկեղեցում էր հավաքվել հայերի շարժական գույքի մի մասը, որը հետո աճուրդի հանվեց հատուկ ստեղծված հանձնաժողովի կողմից, որը կազմավորել էր թուրքական կառավարությունը:
Ձախակողմյան լուսանկարը հրապարակվել է National Geographic-ի 1919թ. երկրորդ համարում, Մեյնարդ Օուեն Ուիլյամսի հոդվածի հետ միասին: Լուսանկարների փորք հերոսները, որոնցից ավագը 12 տարեկան է, առանց թույլտվության, անցնելով պատնեշները, հասել էին Վան՝ բազում դժվարություններ հաղթահարելով: Այդ լուսանկարն արվել է Վանի 1915թ. հերոսամարտից հետո, սակայն ավելի ուշ է հրապարակվել ամերիկյան ամսագրում:
«Նրանք էլ էին Վանի նահանգապետ Վան Համբարձումյանի մոտ փայտե հրացաններով /Ոսկորներ, Համբարձումյան (1882-1918)/, իսկական զենք ստանալու համար, քանի որ պատրաստ էին մինչև վերջ պայքարել՝ պաշտպանելով իրենց հարազատներին, որոնց մի մասին արդեն կոցրել էին»,-գրում է հոդվածի հեղինակը:
Հայոց ցեղասպանության տարիներին Արևմտյան Հայաստանում ինքնապաշտպանական մարտեր էին գնում: Կատաղի մարտեր են տեղի ունեցել Վանում 1915-ի ապրիլի 7-ից մինչև մայիսի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում, որոնք ավարտվել են հաղթանակով: Այդ ճակատամարտն հայերի ինքնապաշտպանության ամենատևական ու կարևոր մասն է:
Վանի բնակիչները պայքարել են բոլոր ուժերով. կանայք և աղջիկները, մեծ ու փոքր դարձան այդ արյունալի մարտերի մասնակիցները՝՝ լավ գիտակցելով սեփական օջախն ու արժանապատվությունը պաշտպանելու կարևորությունը:
Աջ կողմի լուսանկարը պատմում է 1915-ի ամռան մասին, երբ հակասանիտարական պայմանների պատճառով տիֆի համաճարակ բռնկվեց: Կարանտին հայտարարվեց: Սննդի, ջրի, բուժօգնության բացակայությունն ու կիզիչ արևը նպաստեցին համաճարակի արագ տարածմանը: Իշխանությունները մի քանի զինյալ ջոկատներ առանձնացրեցին, որոնք պետք է հավաքեին ու թաղեին դիերը: Լուսանկարում սանիտարական հուղարկավորների ջոկատն է:
1914-ի վերջում և 1915-ի սկզբին Արևմտյան Հայաստանից, Պարսկաստանից և մոտակա շրջաններից Թիֆլիսի և Էրիվանի նահանգներ արտագաղթեց մոտ 50.000 հայ: Նրանց օգնելու նպատակով Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին կազմակերպվեցին փախստականների օգնության կոմիտեներ:
Ցարական կառավարությունն օրինագծեր հրապարակեց, բացեց փախստականների տեղավորման գլխավոր լիազորի հատուկ գրասենյակ, սակայն չէր կարող ապահովել փախստականների բոլոր կարիքները: Արևելյան Հայաստան հասնող հայերի մի մասը, հիմնականում Վանից, Բիթլիսից, Մուշից և Խնուսից, ապաստան էին գտել Էջմիածնի անտառում, Այղրլճի և Խաթունարխ գյուղի միջև ընկած տարածքում:
«Բուժօգնություն ցուցաբերելու փոխարեն տեղի իշխանությունները հատուկ սայլեր էին հատկացրել, որոնք անցնում էին անտառով և հավաքում մահացածների մարմիններն ու թաղում: Թե ուր էին նրանց տանում ոչ ոք չգիտեր և կարիք էլ չուներ իմանալու», -պատմել է Ցեղասպանությունը վերապրած Սահակ Կարապետյանը:
Լուսանկարներում երևում են թուրք զինվորների կողմից սպանված հայերի գանգերն ու ոսկորները: Լուսանկարն արվել է Մուշի Ահջան գյուղի տներից մեկի ավերակների մոտ, որտեղ հավաքել ու ողջակիզել են հարյուրավոր տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների:
Ցեղասպանության տարիներին թուրք ջարդարարները տարբեր միջոցների էին դիմում առավելագույնս արագ ու մեծ թվով հայերի կոտորելու համար: Թուրքերը հաճախ փակում էին տան դռներն ու պատուհանները, իսկ ծխնելույզից ներս էին նետում հայերին մինչև որ տունն ամբողջությամբ լցվեր: Հետո կերոսին էին լցնում ու հրկիզում տունը: Այդպես հազարավոր մարդիկ են զոհվել:
Լուսանկարն արել է Ֆրենկ Դանիելյանը. 1915-1917-ին նա ծառայել է Կովկասում ամերիկահայերի 4-րդ հայկական գնդում և կարող էր լուսանկարներ անել Արևմտյան Հայաստանի տարբեր քաղաքներում: Դրանք վկայում են սարսափելի վայրագությունների մասին, որոնք իրագործել են թուրքերն ու քրդերը հայերի հանդեպ:
Դանիելյանի արված լուսանկարների մի մասը հրապարակվել է ամերիկյան մամուլում: Առաջին անգամ դրանք տպագրվել են 1917-ին, Leslie’sIllustrated պարբերականի հունիսի 28-ի համարում:
Ձախակողմյան լուսանկարում պատկերված հայերի տարհանման լուսանկարը հրապարակվել է 1915-ին, The Sphere թերթի հոկտեմբերի համարում: Լուսանկարում երևում է, թե ինչպես են ֆրանսիացի նավաստիները տարհանում մուսալեռցիներին՝ նավակներով տեղափոխելով նրանց ռազմանավեր:
1915-ի գարնանը թուրքական իշխանությունները սկսեցին հայ բնակչության տեղահանությունն ու բնաջնջումը Արևմտյան Հայաստանում և կայսրության այլ վայրերում: Հուլիսի 30-ին Սուեդիա ափամերձ շրջանի ավելի քան 4000 հայ բարձրացավ Մուսա լեռն ու ինքնապաշտպանության անցավ:
1915-ի սեպտեմբերի 10-ին, արձագանքելով մուսալեռցիների օգնության կանչին, «Ժաննա Դ՛ Արկ» ֆրանսիական ռազմանավը սկսեց ռմբակոծել թուրքերի դիրքերը: Ֆրանսիական նավատորմի ծովակալ Դարտիժ դյու Ֆուրնեն հրահանգեց հայերին ռազմանավերով տեղափոխել եգիպտական Պորտ Սաիդ:
Սեպտեմբերի 12-ին 5 ֆրանսիական ռազմանավ՝ «Գիշեն», «Դեզեկս», «Ֆուդր», «Ծովակալ Շարնե» և «Դ՛ Էսթեր» նավերը, մոտեցան ափին, խարիսխ գցեցին և, նավակներ իջեցնելով, փրկարար աշխատանքներ սկսեցին: Դա 3 օր տևեց: Առաջին հերթին նավ բարձրացան կանայք, երեխաներն ու տարեցները, իսկ հետո՝ տղամարդիկ: Այդ ծանր, դժվարին օրերին երեխաներ էլ են ծնվել, որոնց անվանակոչեցին փրկության և ազատության խորհրդանիշ անուններով:
«Գիշեն» նավում ծնված երեխաներից մեկին հենց Գիշեն էլ անվանակոչեցին:
Աջից բրիտանական բանակի սպայի ֆոտոալբոմից վերցված լուսանկար է: Այն մակագրված է անգլերեն. «Բռնի տեղահանված հայեր»: Ռազմական իրավիճակը ներկայացնող տեսարանների հետ մեկտեղ, ներկայացված է նաև բռնի տեղահանվող հայ կանանց ու երեխաների քարավանը: Առջևից և երկու կողմից քարավանը ուղեկցում են զինված զինվորներ:
Հայ բնակչության բռնի տեղահանման հրամանի մասին հրապարակումից հետո հայերին շատ քիչ ժամանակ տրվեց անհրաժեշտ իրեր ու սննդամթերք վերցնելու համար: Համընդհանուր խուճապի մթնոլորտում շատերը չնչին գնով վաճառում էին ունեցվածքը:
Քարավաններն անցնում էին այն վայրերով, որտեղ նրանց դարանակալել էին տեղացի թուրք կողոպտիչներն ու քուրդ և թուրք մարդասպանների ավազակախմբերը:
Երբ հայ գաղթականներին սպանում էին ճանապարհներին, գալիս էին տեղացի կանայք ու երեխաներ, որոնք պատրաստ էին դիակապտության, նրանք հանում էին դիերից հագուստներն՝ յուրացնում նրանց հագուստը, փողն ու թանկարժեք իրերը, եթե դրանք կային:
Ում չէին կոտորում ճանապարհին, նրանք սովամահ էին լինում, մեռնում հիվանդություններից, բռնություններից, իսկ Սիրիայի անապատներ հասածներից քչերը ողջ մնացին:
Ձախակողմյան լուսանկարում Լալբանդ գյուղից (այժմ Շիրակամուտ) մոտ 270 հայ գաղթականի թաղման տեսարանն է Ղարաքիլիսայից (Վանաձոր) ոչ հեռու:
1918-ի հուլիսի 1-ին տեղի կովկասցի թուրքերը կոտորեցին հայերին Կատարինենֆելդի (այժմ Բոլնիսի) մոտ: Այդ լուսանկարն ամրագրված է եղել գերմանացի լեյտենանտ Վոլկերի 1918-ի հունիսի 14-ին ներկայացված զեկույցին: Վոլկերը եղել է Կատարինենֆելդի մոտ տեղի ունեցածի ականատեսը: Լուսանկարը պահվում է Գերմանիայի ԱԳՆ արխիվում:
Աջից պատկերված է Մուշի կոտորածից հետո այրիացած Վարդուհի Պետրոսյանն իր երկու որդիների հետ 1915/1916 ձմռանը:
Հավանաբար, լուսանկարն արել է նորվեգացի միսիոներ Բոդիլ Բյորնը: Լուսանկարի օրիգինալը պահվում է Նորվեգիայի Թագավորական արխիվում:
Բոդիլ Բյորնը երկար տարիներ որպես բուժքույր է աշխատել Արևմտյան Հայաստանի տարբեր քաղաքներում և, ներկայացնելով Նորվեգիան, որը չեզոք դիրք ուներ Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ, 1915-ին դարձավ Մուշի հայերի ինքնապաշտպանության և կոտորածի վկան: Բյորնի լուսանկարների հավաքածուն բավականին հարուստ նյութ է պարունակում ինչպես հայերի առօրյա կյանքի մասին մինչ 1915-ի Ցեղասպանությունը, այնպես էլ Ցեղասպանության հետևանքների մասին: Պահպանվել են նաև օրիորդ Բյորնի ձեռագիր հուշագրությունները հայերի կոտորածի մասին ականատեսների վկայություններով:
Բացառիկ այդ հուշագրությունները Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին է փոխանցել Բոդիլ Բյորնի թոռը՝ Յուսի Ֆլեմին Բյորնը:

For the most part, the photos were taken by Russian soldiers and journalists, as well as German military and officials, who were in the Ottoman Empire during the World War I.
PanARMENIAN.Net presents 11 photos, which tell the historical truth.
Photos 1 and 2. The photograph on the left shows the bodies of Trabzon Armenians and a priest who accompanied the Russian army during the military campaign. A Russian officer stands behind the clergyman offering a prayer for the killed Armenians. The other three people are civilians, probably local residents.
After Turks suffered defeat in Sarikamis, the Russian army managed to take control over a number of areas in Western Armenia. Russian soldiers witnessed horrible scenes, saw piles of corpses, skulls and skeletons throughout the territory, especially in Armenian-populated towns and villages, their surroundings, under bridges and along the roads. Those were bodies of hacked, shot or burnt Armenians. During the breaks between battles, Russian troops and Armenian volunteers tried to bury as many martyrs as possible.
The great number of dead bodies ruled out any possibility of swimming near Trabzon shores in summer 1915.
“I saw tears, sorrow, curses, murders and suicides, people burnt alive, dying from fear, fires, shots and persecutions. I saw hundreds of corpses every day. Young women and children were taken away from Christian families and schools, entrusted to Muslim families and forcibly Islamized. Many were kidnapped and thrown into the Black Sea or Degirmen River. These are my last, indelible memories from Trabzon that torture and trouble my soul and almost deranged me,” Italian consul to Trabzon Giacomo Gorrini wrote in August 1915.
The photograph on the right shows a woman from Van, who lost all of her family members but managed to reach a forest near Etchmiadzin. The dead bodies were wrapped in white sheets in an attempt to prevent typhus outbreak. The photo was named “Despair”: a mother surrounded by the corpses of her five children in white sheets, one of the most typical scenes of the Armenian Genocide.
In 1915, dozens of thousands of Armenian residents of Van and nearby villages, who survived the slaughter, were sent to Eastern Armenia together with retreating Russian soldiers. During their way, the convoy of refugees was numerously attacked by Kurdish tribes. Upon reaching the Erivan governorate of the Russian Empire, most of the Armenian refugees settled in Etchmiadzin and surrounding villages. Later, thousands of them died during malaria and typhus outbreaks.
Photos 3 and 4. The photograph on the left shows German soldiers in the Ottoman Empire, who posed near the corpses of Armenians murdered near Hekimhan, Malatya. The photo was dated as November 18, 1918. The Germans gave the negative to Islamized Armenian photographer Tsolak Dildilian, who saved it, thinking that the remains of his relatives killed at that site in mid-1915 could be in this photo. Probably, the German soldiers allowed him to keep the negative, as the war was over and there was no need to keep it secret despite the Turkish censorship law.
The photograph on the right shows the Armenian church of St. Stepanos in Trabzon that was turned into a warehouse. In 1915, a part of Armenian properties was brought to the church and then auctioned by special committees formed by the Turkish government. After the armistice in 1918, a group of Armenians, who returned to Trabzon, took a photo in the church.
Photos 5 and 6. The photo on the left was published in National Geographic edition in 1919 together with the article by correspondent Maynard Owen Williams. The armed kids in the photo, the oldest of whom was 12 years old, were photographed after the heroic resistance of Van.
“Carrying wooden rifles, they had come to the governor of Van Hambartsumiants to demand real weapons, for they were ready to fight till the end and defend their families, with some of their relatives already gone,” Williams wrote.
During the years of the Armenian Genocide self-defense battles were held in several cities of Western Armenia. The fierce resistance that took place in the city of Van from April 7 to May 6, 1915 ended in a victory. The heroic resistance of Van was the longest and the most decisive one. Residents of Van fought courageously. Women, elderly and children took part in the bloody resistance realizing how important it was to defend their homes and dignity.
The photograph on the right was taken in summer 1915, when insanitary conditions resulted in the outbreak of typhus. Lack of food, water and medical assistance, as well as the baking sun gave a boost to the epidemic. Several armed groups were formed to collect and bury the bodies. The photo shows gravediggers.
In late 1914 and early 1915, about 50,000 Armenians migrated from Western Armenia, Persia and the surrounding regions to the Tiflis and Erivan provinces. The Russian government ordered to form special committees to deal with the refugees. A part of the refugees, who arrived from Van, Bitlis, Mush and Hnus, found shelter in the forest near Etchmiadzin, in the area between the Lake Aygr and Hatunarkh village.
Instead of rendering medical assistance, the local authorities allocated carts that drove round the forest, gathered the corpses and took to bury them. No one knew where the bodies were taken, according to Genocide survivor Sahak Karapetyan.
Photo 7. The photograph shows the skulls and bones of Armenians killed by Turkish soldiers. It was made on the ruins of a house in Aghjan village of Mush province, where hundreds of men, women and children were burnt alive.
During the years of Genocide, Turkish thugs resorted to various methods of killing Armenians. They often closed the windows and doors and threw Armenians through the chimney unless the house was filled. Then they poured kerosene and set the house on fire. Thousands of people were killed this way.
The photograph was made by Frank Danielian, who served in a regiment of Armenian-American volunteers for the Caucasus and had a possibility to take photos in different cities of Western Armenia, depicting the atrocities against Armenians.
A part of the photos taken by Danielian was published in the American press. They were first printed in the edition of Leslie’s Illustrated on June 28, 1917.
Photos 8 and 9. The photo on the left which shows a scene of evacuation of Armenians of Musaler by French sailors was published in The Sphere newspaper.
In spring 1915, Turkish authorities began the deportation and extermination of the Armenian population of Western Armenia and other regions of the Ottoman Empire. On July 30, Armenian inhabitants of Suedia (also known in English as Seleucia by the Sea, presently located at the seaside village of Çevlik near the town of Samandağ in the Hatay Province of Turkey), ascended the Musaler and organized a resistance. On September 10, 1915, responding to the call for help by the people of Musaler, French warship Jeanne d’Arc began shelling Turkish positions. French admiral Dartige du Fournet ordered around 4000 Armenians to be evacuated by warships to Egypt’s Port Said harbor.
On September 12, five French warships – Guichen, Desaix, Foudre, L’Amiral Charner and D’Estrée approached the shore, anchored and lowered canoes to begin the rescue operation that lasted three days. Women, children and elderly people got aboard first. Men followed. During those hard but victorious days many children were born and were given names symbolizing freedom and rescue. One of the children was named Guichen in honor of the rescue ship.
The photograph on the right belongs to a British army officer, who named it “Forcibly replaced Armenians.” The photo shows a convoy of deported Armenian women and children escorted by armed soldiers. After the issue of deportation order, Armenians were given little time to pack some clothes and foods to hit the road. Struck with panic, many of them sold their properties at a fraction of the cost. The convoy was from time to time ambushed by Turkish and Kurdish gangs. Many of the deportees died on the way from hunger, diseases and violence.
Photos 10 and 11. The photograph on the left shows a burial site of about 270 Armenian refugees from the village of Lalband (presently Shirakamut) not far from Kiraklisa (Vanadzor). On July 1, 1918, the local Turks murdered the Armenians near Katarinenfeld (now Bolnis). The picture was attached to the report by German lieutenant Volker, who witnessed the crime. The original photo is kept in the archive of the German Foreign Ministry.
The photograph on the right shows Varduhi Petrosyan, a widow with two sons after the slaughter in Mush in the winter of 1915-16. It was presumably taken by Norwegian missionary Bodil Biorn, who worked as a nurse in different cities of Western Armenia. In 1915, she witnessed the murders in Mush. Her collection of photographs tells about the everyday life of Armenians in the Ottoman Empire before the Genocide and its consequences. There are also memoirs containing the evidence of the witnesses of the killings, which were conveyed to the Armenian Genocide Museum-Institute by her grandson, Jussi Flemming Biorn.