Լուսանկարների մեծ մասի հեղինակները հիմնականում ռուսական բանակի զինծառայողներ են և թերթերի թղթակիցներ, ինչպես նաև գերմանացի պաշտոնյաներ և զինվորականներ, որոնք Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրության տարածքում են եղել: PanARMENIAN.Net –ը ներկայացնում է 11 լուսանկար, որոնք թույլ են տալիս հաղորդակցվել պատմությանը: .
Առաջին լուսանկարում Տրաբզոնի հայերի դիերն են, որոնց մոտ կանգնած է ռուսական զորքերի քահանաներից մեկը: Նա աղոթք է կարդում զոհված հայերի հոգու հանգստության համար: Նրա ետևում ռուս սպա է կանգնած զինվորական համազգեստով, մյուս 3-ը՝ քաղաքացիական անձ են, հնաևավոր է՝ տեղի բնակիչներ:
1915-ի ձմռանը, Սարիղամիշում թուրքերի պարտությունից հետո, ռուսական զորքերին հաջողվեց վերահսկողություն հաստատել Արևմտյան Հայաստանի շրջաններից շատերում, և 1916-ի ավարտին ամրապնդել դիրքերը Սև ծովից դեպի Քելկիթ-Բիթլիս-Մուշ-Վան: Ռուս զինվորներն ու սպաները սարսափելի տեսարանների վկաները դարձան Արևմտյան Հայաստանի ամբողջ տարածքում, մասնավորապես հայաբնակ գյուղերում և քաղաքներում, դրանց արվարձաններում, կամուրջների տակ ու ճանապարհներին: Ամենուր մարդկանց դիեր էին, կմաղքներ ու գանգերի կույտեր…Դրանք սրախողող, գնդակահարված, հրկիզված և Սև ծովն ու գետերը նետված հայերի դիերն էին:
Ցեղասպանության զոհերի ոսկորները բաց երկնքի տակ էին, արևի ու բնական տարերքի քայքայիչ ազդեցության տակ: Ռազմական գործողությունների դադարի ժամանակ ռուս զինվորներն ու հայ կամավորները հնարավորինս փորձում էին հուղարկավորել զոհված հայերի դիերը:
1915-ի ամռանն անհնար էր լողալ Տրաբզոնի ափերի մոտ, խեղդված հայերի դիերի առատության պատճառով:
«Ես դարձա հայերի վշտի, արցունքների, անեծքների և բազում ինքնասպանությունների վկան, տեսա մահեր ողջակիզումներից, մահեր վախից, գնդակահարություններից, հարյուրավոր դիեր, ցրված տներում ու փողոցներում…Երիտասարդ կանանց բռնի դավանափոխ էին անում, երեխաներին առևանգում էին ու խեղդում Սև ծովում և Դեգիրմեն գետում…Դրանք իմ վերջին անջնելի հիշողություններն են Տրաբզոնի մասին, հիշողություններ, որոնք նույնիսկ մեկ ամիս անց բզկտում են հոգիս և խելագարության հասցնում ինձ», -ասել է Տրաբզոնում Իտալիայի հյուպատոս Ջակոմո Գորինին:
Աջ կողմի լուսանկարում Վանի բնակչուհի է, որը կորցրել է ընտանիքի բոլոր անդամներին, նա Սբ Էջմիածնի մերձակա անտառում է: Զոհեի մարմինները փափաթում էին սպիտակ սավանների մեջ՝ կանխելու համար տիֆի տարածումը: Լուսանկարը ստացավ Despair («Հուսալքություն») անվանումը՝ մայրը, շրջապատված սպիտակ սավանների մեջ փաթաթված իր 5 երեխաների դիերով: Սա Հայոց ցեղասպանությանը հատուկ տիպիկ պատկերներից է: Այդ են վկայում օտարերկրյա առաքելությունների, որբերի հոգաբարձուների և հիվանդների խնամքի կազմակերպությունների հուշագրություններն ու փաստագրական նյութերը:
1915-ին Վանի և շրջակա գյուղերի տասնյակ հազարավոր բնակիչներ, որոնք հրաշքով փրկվել են արյունալի կոտորածից, նահանջող ռուսական զորքերի հետ անցել են Արևելյան Հայաստան:
Ճանապարհին գաղթականների քարավանը պարբերաբար հարձակումների էր ենթարկվում քրդական ցեղերի կողմից, բազում մարդիկ են զոհվել: Հիմնավորվելով Ռուսական կայսրության Էրիվանի գավառում՝ գաղթականների մեծ մասը հավաքվել էր Սբ Էջմիածնում և մերձակա տարածքներում. ամառվա տապին նրանց շրջանում մալարիայի և տիֆի համաճարակ բռնկվեց, որը հազարավոր կյանքեր խլեց:
Լուսանկարում գերմանացի զինվորականներ են, որոնք ծառայում էին Օսմանյան կայսրության տարածքում Առաջին աշխարհամարտի տարիներին և լուսանկարվել են հայերի գանգերի հետ, որոնք գազանաբար սպանվել էին Էքիմհանի մոտ: Հայտնի է նաև լուսանկարի ամսաթիվը՝ 1918-ի նոյեմբերի 18:
Գերմանացի զինվորականները նկարները երևակելու համար նեգատիվը տվել էին հայ լուսանկարիչ Ցոլակ Դիլդիլյանին:
Լուսանկարներն ու դրանց նեգատիվները հետաքրքիր պատմություն ունեն: Երբ, իբր իսլամ ընդունած լուսանկարիչ Ցոլակ Դիլդիլյանը երևակել է և տվել լուսանկարները գերմանացի զինվորականներին, նա որոշել է պահպանել նեգատիվը՝ համարելով, որ սպանված մարդկանց թվում, որոնք պատկերված են լուսանկարկներում, կարող են լինել իր հարազատների մասունքները, որոնք սպանվել էին նույն վայրում 1915-ի կեսին:
Հավանաբար, գերմանացիները տվել են համաձայնությունը, քանի որ արդեն իմաստ չուներ գաղտնի պահել լուսանկարը՝ պատերազմն ավարտվել էր, իսկ Գերմանիան և նրա դաշնակից Օսմանյան կայսրությունը պարտվել:
Գերմանացի զինվորականները շատ են լուսանկարել Ցեղասպանության տարիներին՝ զոհերին ու փախստակններին, թեև Օսմանյան կայսրությունում գրաքննության մասին խստիվ օրենք էր գործում:
Աջ կողմի լուսանկարում պատկերված է Տրաբզոնի Սբ Ստեփանոս հայկական եկեղեցու դահլիճը, որը վերածվել էր պահեստի, որտեղ ցրված են հայերից թալանված ու առգրավված ունեցվածքի մնացորդները: 1915-ին այդ եկեղեցում էր հավաքվել հայերի շարժական գույքի մի մասը, որը հետո աճուրդի հանվեց հատուկ ստեղծված հանձնաժողովի կողմից, որը կազմավորել էր թուրքական կառավարությունը:
Ձախակողմյան լուսանկարը հրապարակվել է National Geographic-ի 1919թ. երկրորդ համարում, Մեյնարդ Օուեն Ուիլյամսի հոդվածի հետ միասին: Լուսանկարների փորք հերոսները, որոնցից ավագը 12 տարեկան է, առանց թույլտվության, անցնելով պատնեշները, հասել էին Վան՝ բազում դժվարություններ հաղթահարելով: Այդ լուսանկարն արվել է Վանի 1915թ. հերոսամարտից հետո, սակայն ավելի ուշ է հրապարակվել ամերիկյան ամսագրում:
«Նրանք էլ էին Վանի նահանգապետ Վան Համբարձումյանի մոտ փայտե հրացաններով /Ոսկորներ, Համբարձումյան (1882-1918)/, իսկական զենք ստանալու համար, քանի որ պատրաստ էին մինչև վերջ պայքարել՝ պաշտպանելով իրենց հարազատներին, որոնց մի մասին արդեն կոցրել էին»,-գրում է հոդվածի հեղինակը:
Հայոց ցեղասպանության տարիներին Արևմտյան Հայաստանում ինքնապաշտպանական մարտեր էին գնում: Կատաղի մարտեր են տեղի ունեցել Վանում 1915-ի ապրիլի 7-ից մինչև մայիսի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում, որոնք ավարտվել են հաղթանակով: Այդ ճակատամարտն հայերի ինքնապաշտպանության ամենատևական ու կարևոր մասն է:
Վանի բնակիչները պայքարել են բոլոր ուժերով. կանայք և աղջիկները, մեծ ու փոքր դարձան այդ արյունալի մարտերի մասնակիցները՝՝ լավ գիտակցելով սեփական օջախն ու արժանապատվությունը պաշտպանելու կարևորությունը:
Աջ կողմի լուսանկարը պատմում է 1915-ի ամռան մասին, երբ հակասանիտարական պայմանների պատճառով տիֆի համաճարակ բռնկվեց: Կարանտին հայտարարվեց: Սննդի, ջրի, բուժօգնության բացակայությունն ու կիզիչ արևը նպաստեցին համաճարակի արագ տարածմանը: Իշխանությունները մի քանի զինյալ ջոկատներ առանձնացրեցին, որոնք պետք է հավաքեին ու թաղեին դիերը: Լուսանկարում սանիտարական հուղարկավորների ջոկատն է:
1914-ի վերջում և 1915-ի սկզբին Արևմտյան Հայաստանից, Պարսկաստանից և մոտակա շրջաններից Թիֆլիսի և Էրիվանի նահանգներ արտագաղթեց մոտ 50.000 հայ: Նրանց օգնելու նպատակով Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին կազմակերպվեցին փախստականների օգնության կոմիտեներ:
Ցարական կառավարությունն օրինագծեր հրապարակեց, բացեց փախստականների տեղավորման գլխավոր լիազորի հատուկ գրասենյակ, սակայն չէր կարող ապահովել փախստականների բոլոր կարիքները: Արևելյան Հայաստան հասնող հայերի մի մասը, հիմնականում Վանից, Բիթլիսից, Մուշից և Խնուսից, ապաստան էին գտել Էջմիածնի անտառում, Այղրլճի և Խաթունարխ գյուղի միջև ընկած տարածքում:
«Բուժօգնություն ցուցաբերելու փոխարեն տեղի իշխանությունները հատուկ սայլեր էին հատկացրել, որոնք անցնում էին անտառով և հավաքում մահացածների մարմիններն ու թաղում: Թե ուր էին նրանց տանում ոչ ոք չգիտեր և կարիք էլ չուներ իմանալու», -պատմել է Ցեղասպանությունը վերապրած Սահակ Կարապետյանը:
Լուսանկարներում երևում են թուրք զինվորների կողմից սպանված հայերի գանգերն ու ոսկորները: Լուսանկարն արվել է Մուշի Ահջան գյուղի տներից մեկի ավերակների մոտ, որտեղ հավաքել ու ողջակիզել են հարյուրավոր տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների:
Ցեղասպանության տարիներին թուրք ջարդարարները տարբեր միջոցների էին դիմում առավելագույնս արագ ու մեծ թվով հայերի կոտորելու համար: Թուրքերը հաճախ փակում էին տան դռներն ու պատուհանները, իսկ ծխնելույզից ներս էին նետում հայերին մինչև որ տունն ամբողջությամբ լցվեր: Հետո կերոսին էին լցնում ու հրկիզում տունը: Այդպես հազարավոր մարդիկ են զոհվել:
Լուսանկարն արել է Ֆրենկ Դանիելյանը. 1915-1917-ին նա ծառայել է Կովկասում ամերիկահայերի 4-րդ հայկական գնդում և կարող էր լուսանկարներ անել Արևմտյան Հայաստանի տարբեր քաղաքներում: Դրանք վկայում են սարսափելի վայրագությունների մասին, որոնք իրագործել են թուրքերն ու քրդերը հայերի հանդեպ:
Դանիելյանի արված լուսանկարների մի մասը հրապարակվել է ամերիկյան մամուլում: Առաջին անգամ դրանք տպագրվել են 1917-ին, Leslie’sIllustrated պարբերականի հունիսի 28-ի համարում:
Ձախակողմյան լուսանկարում պատկերված հայերի տարհանման լուսանկարը հրապարակվել է 1915-ին, The Sphere թերթի հոկտեմբերի համարում: Լուսանկարում երևում է, թե ինչպես են ֆրանսիացի նավաստիները տարհանում մուսալեռցիներին՝ նավակներով տեղափոխելով նրանց ռազմանավեր:
1915-ի գարնանը թուրքական իշխանությունները սկսեցին հայ բնակչության տեղահանությունն ու բնաջնջումը Արևմտյան Հայաստանում և կայսրության այլ վայրերում: Հուլիսի 30-ին Սուեդիա ափամերձ շրջանի ավելի քան 4000 հայ բարձրացավ Մուսա լեռն ու ինքնապաշտպանության անցավ:
1915-ի սեպտեմբերի 10-ին, արձագանքելով մուսալեռցիների օգնության կանչին, «Ժաննա Դ՛ Արկ» ֆրանսիական ռազմանավը սկսեց ռմբակոծել թուրքերի դիրքերը: Ֆրանսիական նավատորմի ծովակալ Դարտիժ դյու Ֆուրնեն հրահանգեց հայերին ռազմանավերով տեղափոխել եգիպտական Պորտ Սաիդ:
Սեպտեմբերի 12-ին 5 ֆրանսիական ռազմանավ՝ «Գիշեն», «Դեզեկս», «Ֆուդր», «Ծովակալ Շարնե» և «Դ՛ Էսթեր» նավերը, մոտեցան ափին, խարիսխ գցեցին և, նավակներ իջեցնելով, փրկարար աշխատանքներ սկսեցին: Դա 3 օր տևեց: Առաջին հերթին նավ բարձրացան կանայք, երեխաներն ու տարեցները, իսկ հետո՝ տղամարդիկ: Այդ ծանր, դժվարին օրերին երեխաներ էլ են ծնվել, որոնց անվանակոչեցին փրկության և ազատության խորհրդանիշ անուններով:
«Գիշեն» նավում ծնված երեխաներից մեկին հենց Գիշեն էլ անվանակոչեցին:
Աջից բրիտանական բանակի սպայի ֆոտոալբոմից վերցված լուսանկար է: Այն մակագրված է անգլերեն. «Բռնի տեղահանված հայեր»: Ռազմական իրավիճակը ներկայացնող տեսարանների հետ մեկտեղ, ներկայացված է նաև բռնի տեղահանվող հայ կանանց ու երեխաների քարավանը: Առջևից և երկու կողմից քարավանը ուղեկցում են զինված զինվորներ:
Հայ բնակչության բռնի տեղահանման հրամանի մասին հրապարակումից հետո հայերին շատ քիչ ժամանակ տրվեց անհրաժեշտ իրեր ու սննդամթերք վերցնելու համար: Համընդհանուր խուճապի մթնոլորտում շատերը չնչին գնով վաճառում էին ունեցվածքը:
Քարավաններն անցնում էին այն վայրերով, որտեղ նրանց դարանակալել էին տեղացի թուրք կողոպտիչներն ու քուրդ և թուրք մարդասպանների ավազակախմբերը:
Երբ հայ գաղթականներին սպանում էին ճանապարհներին, գալիս էին տեղացի կանայք ու երեխաներ, որոնք պատրաստ էին դիակապտության, նրանք հանում էին դիերից հագուստներն՝ յուրացնում նրանց հագուստը, փողն ու թանկարժեք իրերը, եթե դրանք կային:
Ում չէին կոտորում ճանապարհին, նրանք սովամահ էին լինում, մեռնում հիվանդություններից, բռնություններից, իսկ Սիրիայի անապատներ հասածներից քչերը ողջ մնացին:
Ձախակողմյան լուսանկարում Լալբանդ գյուղից (այժմ Շիրակամուտ) մոտ 270 հայ գաղթականի թաղման տեսարանն է Ղարաքիլիսայից (Վանաձոր) ոչ հեռու:
1918-ի հուլիսի 1-ին տեղի կովկասցի թուրքերը կոտորեցին հայերին Կատարինենֆելդի (այժմ Բոլնիսի) մոտ: Այդ լուսանկարն ամրագրված է եղել գերմանացի լեյտենանտ Վոլկերի 1918-ի հունիսի 14-ին ներկայացված զեկույցին: Վոլկերը եղել է Կատարինենֆելդի մոտ տեղի ունեցածի ականատեսը: Լուսանկարը պահվում է Գերմանիայի ԱԳՆ արխիվում:
Աջից պատկերված է Մուշի կոտորածից հետո այրիացած Վարդուհի Պետրոսյանն իր երկու որդիների հետ 1915/1916 ձմռանը:
Հավանաբար, լուսանկարն արել է նորվեգացի միսիոներ Բոդիլ Բյորնը: Լուսանկարի օրիգինալը պահվում է Նորվեգիայի Թագավորական արխիվում:
Բոդիլ Բյորնը երկար տարիներ որպես բուժքույր է աշխատել Արևմտյան Հայաստանի տարբեր քաղաքներում և, ներկայացնելով Նորվեգիան, որը չեզոք դիրք ուներ Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ, 1915-ին դարձավ Մուշի հայերի ինքնապաշտպանության և կոտորածի վկան: Բյորնի լուսանկարների հավաքածուն բավականին հարուստ նյութ է պարունակում ինչպես հայերի առօրյա կյանքի մասին մինչ 1915-ի Ցեղասպանությունը, այնպես էլ Ցեղասպանության հետևանքների մասին: Պահպանվել են նաև օրիորդ Բյորնի ձեռագիր հուշագրությունները հայերի կոտորածի մասին ականատեսների վկայություններով:
Բացառիկ այդ հուշագրությունները Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին է փոխանցել Բոդիլ Բյորնի թոռը՝ Յուսի Ֆլեմին Բյորնը:

24 Апрель 2017 - 08:28 AMT
Авторами большинства фотографий были военнослужащие русской армии и корреспонденты газет, а также немецкие военные и чиновники, которые в годы Первой мировой войны находились в Османской империи. PanARMENIAN.Net приводит 11 фотографий, которые дают возможность соприкоснуться с исторической правдой.
На первой фотографии изображены трупы армян Трабзона, около которых стоит один из священников, сопровождавших российскую армию во время военной кампании. Он читает молитву за упокой души погибших армян. Позади него стоит русский офицер в военной форме, остальные трое – гражданские лица, возможно местные жители.
Зимой 1915 года, после поражения турок в Сарикамыше, российским войскам удалось установить контроль во многих районах Западной Армении, и в конце 1916 года укрепить позиции от Черного моря в сторону Келкита (Гайгет)- Эрзинджана-Битлиса-Муша-Вана. Русские солдаты и офицеры становились свидетелями ужасных зрелищ по всей территории Западной Армении, в частности, в бывших армянонаселенных деревнях городах, в их окрестностях, под мостами и на дорогах. Повсюду были человеческие трупы, скелеты и кучи черепов…Это были трупы заколотых, расстрелянных, сожженных, брошенных в Черное море и реки армян.
Кости жертв Геноцида находились под открытым небом, подвергнутые тлетворному воздействию солнца и природных стихий. Во время затишья в военных действиях, русские солдаты и армянские добровольцы по мере возможности пытались захоронить тела погибших армян.
Летом 1915 года на побережье Трабзона было невозможно плавать, из-за обилия тел утопленных армян.
«Я стал свидетелем горя, слез, анафем и многочисленных самоубийств армян, смертей по причине страха, сожжений заживо, расстрелов, сотни тел, разбросанных в домах и на улицах…Молодых женщин насильственно исламизировали, детей похищали у родных и топили в Черном море и в реке Дегирмен… Это мои последние нестираемые воспоминания о Трабзоне, воспоминания, которые даже спустя месяц после произошедшего терзают мою душу и доводят меня до сумасшествия», – говорил консул Италии в Трабзоне Джакомо Горини.
На фотографии справа жительница Вана, потерявшая всех членов своей семьи, в окрестном лесу Первопрестольного Святого Эчмиадзина. Тела жертв заворачивали в белые простыни для дальнейшего предотвращения распространения эпидемии тифа.
Фотография получила название Despair («Отчаяние»): мать в окружении трупов своих пятерых детей, завернутых в белые простыни. Это одна из типичных сцен Геноцида армян. Об этом также свидетельствуют мемуары и документальные материалы представителей иностранных миссий, организаций по опеке сирот и уходу за больными.
В 1915 году десятки тысяч армянских жителей Вана и окрестных деревень, которые чудом спасли от кровавой резни, вместе с отступающими российскими войсками направили в сторону Восточной Армении.
По дороге караван беженцев периодически подвергался нападениям со стороны курдских воинственных племен, погибало много людей. Обосновавшись в Эриванской провинции Российской империи, большая часть беженцев собралась в Первопрестольном Святом Эчмиадзине и на окрестных территориях: в летний зной среди беженцев начались эпидемии малярии и тифа, которые унесли тысячи жизней.
На фотографии слева немецкие военные, служившие на территории Османской империи в годы Первой мировой войны, которые сфотографировались рядом с останками армян, зверски убитых около Экимхана. Известна также дата, когда была сделана фотография – 18 ноября 1918 года.
Немецкие военные отдали негатив фотографии для проявки армянскому фотографу Цолаку Дилдиляну.
Фотография и ее негатив имеют интересную историю: после того, как притворно принявший ислам армянский фотограф Цолак Дилдилян проявил и отдал фотографию немецким военным, он решил сохранить на память негатив, считая, что среди убитых людей, изображенных на фотографии, могут быть останки его родных, убитых в том же месте в середине 1915 года.
По всей видимости, немцы дали свое согласие, поскольку сохранение фотографии в тайне уже было не актуальным: война закончилась, а Германия и ее союзница Османская империя потерпели поражение в Первой мировой войне.
В годы Геноцида армян немецкие военные много фотографировали армянских беженцев и жертв Геноцида, хотя в Османской империи действовал строгий закон о цензуре.
На фотографии справа запечатлен зал армянской церкви Святого Степаноса в Трабзоне, превращенный в склад, с разбросанными остатками конфискованного и награбленного имущества армян. В 1915 году в этой церкви была собрана часть движимого имущества армян, а затем выставлена на аукцион со стороны специальных комиссий, сформированных турецким правительством.
После военного перемирия 1918 года группа армян, вернувшихся в Трабзон, стала свидетелями произошедшего и сфотографировалась в церкви.
Фотография слева была опубликована во втором номере журнала «National Geographic» за 1919 год, вместе с статьей Мейнарда Оуэна Уильямса. Маленькие герои на фотографии, старшему из которых было 12 лет, без разрешения конвоя Артмета, преодолев множество трудностей, дошли до Вана. Эта фотография была сделана через короткий промежуток времени после героической самообороны Вана 1915 года, однако позже была опубликована в американском журнале.
«Они пришли к губернатору Вана Амбарцумяну с деревянными винтовками /Кости Амбарцумян (1882-1918) прим. ArmenianGenocide100.org /, чтобы получить настоящее оружие, поскольку были готовы сражаться до конца, защищая своих родных, часть которых уже потеряли», пишет автор статьи.
В годы Геноцида армян во многих городах Западной Армении были организованы бои самообороны. Ожесточенная битва, произошедшая в Ване с 7 апреля до 6 мая 1915 года, закончилась победой. Битва стала самой продолжительным и важным эпизодом самообороны армян.
Жители Вана сражались всеми силами: женщины и девочки, стар и млад стали участниками этих кровопролитных боев, хорошо осознавая важность защиты своих очагов и достоинства.
Фотография справа рассказывает о лете 1915 года, когда по причине антисанитарных условий началась эпидемия тифа. Был объявлен карантин. Отсутствие еды, воды, медицинской помощи и палящее солнце способствовали быстрому распространению эпидемии. Власти выделили несколько вооруженных отрядов, целью которых было собирать и хоронить трупы. На фотографии — отряд санитарных могильщиков.
В конце 1914 и в начале 1915 года из Западной Армении, Персии и окрестных районов в Тифлисскую и Эриванскую губернии мигрировали около 50 тысяч армян. С целью организации помощи для них в годы Первой мировой войны были сформированы беженские комитеты.
Царское правительство опубликовало законопроекты, основало специальную контору главного уполномоченного по размещению беженцев, однако было не в состоянии позаботиться о всех нуждах беженцев.
Часть армян, прибывших в Восточную Армению в основном из Вана, Битлиса, Муша и Хнуса, приютились в лесу Эчмиадзина, на территории между озером Айгр (Айгрлич) и деревней Хатунарх.
«Вместо оказания медицинской помощи местные власти выделили специальные телеги, которые объезжали лес, собирали трупы погибших и увозили хоронить. О том, куда их везли, никто не знал и не было нужды знать», – сказал Саак Карапетян, переживший Геноцид армян.
На фотографии видны черепа и кости армян, убитых турецкими солдатами. Фотография была сделана в руинах одного из домов в деревне Ахджан Мушской провинции, где собрали и заживо сожгли сотни мужчин, женщин и детей деревни.
В годы Геноцида турецкие погромщики прибегали к разным методам для наиболее быстрого и эффективного осуществления массовой резни армян. Турки часто закрывали все окна и двери, и бросали армян вниз с дымохода до тех пор, пока полностью не заполнят дом. Затем их обливали керосином и поджигали. Так погибли тысячи людей.
Снимок был сделан Френком Даниеляном: в 1915-1917 года он служил в 4-м армянском полку армяно — американских добровольцев на Кавказе и имел возможность делать фотографии в разных городах Западной Армении. Они свидетельствуют об ужасных зверствах, осуществленных турками и курдами в отношении армян.
Часть фотографий, сделанных Даниеляном, была опубликована в американской прессе. Впервые они были напечатаны в 1917 году, в номере за 28 июня издания Leslie’s Illustrated.
Справа сцена эвакуации армян была опубликована в 1915 году, в 30 номере газеты The Sphere за октябрь. На ней видно, как французские моряки эвакуируют мусалерцев, перевозя их на шлюпках с суши на военные корабли.
Весной 1915 года турецкие власти начали депортацию и уничтожение армянского населения Западной Армении и других районов империи. 30 июля более 4000 армян, жителей прибрежного района Суэдии, поднялись на гору Муса-Даг и прибегли к самообороне.
10 сентября 1915 года, откликнувшись на призыв мусалерцев о помощи, французский военный корабль «Жанна д`Арк» начал бомбардировать позиции турок. Адмирал французского флота Дартиж дю Фурне приказал на военных кораблях перевезти 4000 армян, находившихся под угрозой смерти, в египетский Порт-Саид.
12 сентября пять французских военных кораблей – «Гишен», «Дезекс», «Фудр», «Л`адмирал Шарне» и «Д`Эстер» приблизились к берегу, бросили якорь и спустив шлюпки, приступили к спасательным работам, которые продлились три дня. В первую очередь на корабль поднялись женщины, дети и старики, а затем- мужчины. В эти трудные, но победные дни рождались дети, которых называли именами, символизирующими свободу и спасение.
Один из детей, родившихся на корабле «Гишен», был назван именем Гишен, в честь спасательного военного корабля.
Справа фотография из фотоальбома офицера британской армии. Она подписана на английском языке: «Насильственно депортированные армяне». Вместе с зрелищами и эпизодами, представляющими военную ситуацию, характерными для Ближнего Востока, представлен караван насильственно депортированных армян, состоящий из женщин и детей. Спереди и с двух сторон каравана идут вооруженные солдаты.
После оглашения приказа о выселении армянского населения, армянам было дано очень мало времени, чтобы собрать необходимые вещи и продукты на дорогу. В атмосфере всеобщей паники многие продавали свое имущество за мизерную цену.
Караваны насильственно депортированных людей часто проходили по местности, где их подстерегали местные турки-грабители или банды убийц курдов и турок.
После того, как армянских беженцев перебивали на дороге, приходили местные женщины и дети, готовые на мародерство, которые раздевали трупы жертв, с целью присвоить их одежду и найти драгоценности и деньги.
Караваны беженцев, которых не истребляли по дороге, редели вследствие голода, болезней, постоянного насилия, и двигались в сторону сирийских пустынь, где выживать удавалось лишь единицам.
Слева на снимке сцена захоронения около 270 армянских беженцев деревни Лалбанд (ныне Ширакамут), недалеко от Каракилисы (Ванадзор).
1 июля 1918 года местные кавказские турки зарезали армян около Катариненфельда (ныне Болниси).
Эта фотография была прикреплена к докладу немецкого лейтенанта Волкера за 14 июня 1918 года. Волкер был свидетелем произошедшего около Катариненфельда. Оригинал фотографии хранится в архиве МИД Германии.
Справа изображена Вардуи Петросян, овдовевшая после резни в Муше, со своими двумя сыновьями зимой 1915/1916 года.
Вероятно, фотография была сделана норвежской миссионеркой Бодиль Бьерн. Оригинал фотографии хранится в Королевском архиве Норвегии.
Бодиль Бьерн, долгие годы работая в качестве медсестры в разных городах Западной Армении и представляя Норвегию, занимавшую нейтральную позицию во время Первой мировой войны, в 1915 году стала свидетелем роковой самообороны армян Муша и резни. Фотографическая коллекция Бьерн содержит довольно богатый материал как о повседневной жизни, быте армян до Геноцида, так и о последствиях Геноцида. Сохранились также рукописные мемуары Бодиль Бьерн, с свидетельствами очевидцев относительно резни армян.
Эти исключительные мемуары были переданы Музея-институту Геноцида армян внуком Бодиль Бьерн – Юси Флеминг Бьерном.