Ռուսական էներգահոլդինգները, որոնք ակտիվորեն ներդրումներ էին կատարում Անդրկովկասում 2000-ականներին, վերջին շրջանում կորցնում են հետաքրքրությունը հայկական ՀԷԿ-երի հանդեպ, քանի որ կանոնակարգողները պատրաստ չեն հաշվի առնել էլէներգիայի սակագներում ազգային արժույթների արժեզրկումը:
Օրինակ, «ՌուսԳիդրոն» պատրաստ է վաճառել 90 տոկոսը Միջազգային էներգետիկ կորպորացիայում, որը հանդիսանում է ՀՀ Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադի սեփականատերը: Այդ մասին հայտնել է ընկերության ղեկավարի առաջին տեղակալ Ջորջ Ռիժինաշվիլին: Ըստ նրա, «ՌուսԳիդրոն» հայկական ՀԷԿ-երը ոչ պրոֆիլային է համարում և առաջիկա 2-3 ամսում կգնահատի դրանք և կկազմի պոտենցիալ գնորդների առաջարկների փաթեթը, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Ընկերությունում հստակեցրել են, որ համապատասխան բանակցությունները նաձառենվել էին դեռ 2016-ին: «ՌուսԳիդրոն» ֆինանսավորում է ներգրավել ՀԷԿ-երի տեխնիկական վերազինման համար, սակայն նոր ռազմավարությունը չի ենթադրում արտաքին ակտիվների փաթեթի ընդլայնում:
«ՌուսԳիդրոն» գնել էր կասկադի 90 տոկոսը Միջազգային էներգետիկ կորպորացիայում 2011-ին «ԻնտերՌԱՕ» -ից:
Արդեն այն ժամանակ ներդրումներն միանշանակ չէին ըստ աղբյուրների, ՀԷԿ-երը պահանջել են զգալի ներդրումներ, որոնք դժվար է հետ բերել: Կասկադի հզորությունը 561 ՄՎտ է, միջին տարեկան արտադրանքը՝ մոտ 0,5 մլրդ կՎՏ/ժ՝ երկրի սպառման մոտ 10 տոկոսը:

Russian energy holdings, actively investing in Transcaucasia in the 2000’s are losing interest in local assets, the regulators being unready to make allowances over the national currency devaluation in the energy tariffs.
RusHydro , one of Russia's largest power generating companies, will consider the possibility of selling the Sevan-Hrazdan cascade of hydroelectric power stations in Armenia, RusHydro deputy CEO George Rizhinashvili told journalists, ARKA said, citing finanz.ru.
He stated that in 2-3 months RusHydro will assess the value of the asset and form a portfolio of proposals from potential buyers. "We have the Sevan-Hrazdan cascade, which we plan to sell in the near future because of its being a non-core asset," Rizhinashvili said.
"We have not yet made an internal assessment; now we are analyzing the financial model, however, the decision to sell it is fairly stable," he said.
The Sevan-Hrazdan cascade includes seven hydropower stations located on the Hrazdan River in Armenia with a total installed capacity of 561 MW. The average annual output of the cascade stations is 501 million kWh, which is about 10% of the total power generation in the country. RusHydro acquired this asset in March 2011 from Inter RAO Holding B.V.