Հայաստանի զբոսաշրջային նպատակները
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի առաջնային նպատակը կայուն զբոսաշրջության ապահովումն ու զարգացումն է (անգլ.՝ sustainable tourism): Այդ կայունությունը պետք է լինի ամենուրեք. տնտեսական (ազգային եկամտի աճ, աշխատատեղերի ստեղծում ոլորտում, կենսամակարդակի բարձրացում), բնական ռեսուրսների պահպանում և վերարտադրություն, հասարակական և մշակութային կայունություն, նաև մշտական միջմշակութային դիալոգի ստեղծում, որպեսզի Հայաստանը զբոսաշրջության միջոցով աշխարհում ճիշտ ինտեգրվի` միաժամանակ պահպանելով իր ազգային ինքնությունը:
Տուրիզմը նաև ֆինանասական նպատակներ ունի, որոնցից է ինչպես զբոսաշրջիկների քանակի, այնպես էլ նրանց ծախսած գումարի աճը: Զբոսաշրջությունը միաժամանակ պետք է սարդոստայնի պես համայնքների խորքը թափանցի և կայունություն բերի: Երբ զբոսաշրջիկը կարճատև այցով է ժամանում Հայաստան, նա այդ պահին էլ է երկրին եկամուտ բերում, բայց խոսքն այստեղ կայունության մասին է: Ամենակարևորը կայուն, համաչափ համայնքային զարգացումն է, որպեսզի զբոսաշրջային ներդրումները միայն քաղաքում չլինեն: Բացի այդ, զբոսաշրջությունը նաև խաղաղության գրավականներից է. օրինակ, Բիլբոան միշտ կոնֆլիկտային, քաղաքական գոտի էր, բայց այնտեղ թանգարան կառուցեցին, որն այժմ միլիոնավոր զբոսաշրջիկներ է բերում և կայունության, խաղաղության գրավական հանդիսանում:
Զբոսաշրջության միջոցով Հայաստանը ճանաչելի դարձնելը
Կոմիտեի տեսլականի մեջ մտնում է նաև Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացումը զբոսաշրջության միջոցով: Պետք է մեր երկիրը դիտարկել որպես ապահով, կայուն, բարգավաճ երկիր, ոչ թե որպես կոնֆլիկտային գոտի կամ երկիր, որը պատմական ծանր անցյալ ունի: Դա կարևոր է քաղաքական լոբբիի համար, բայց զբոսաշրջության տեսանկյունից չէի ունի, որ Հայաստանը դրանով ճանաչեն:
Երբ որոնողական համակարգերում այսօր Հայաստան բառն ես գրում, ԿՀՎ-ի տեղեկատվություն է բերում, Վիքիպեդիայի, դեսպանատան, հետո նոր գալիս է զբոսաշրջային տեղեկատվությունը, իսկ երբ, օրինակ, Հունաստան բառով ես փնտրում, անմիջապես հունական տուրիստական վայրերն է բերում: Խնդիրն այն է, որ մենք այսօր չունենք գրավիչ բովանդակային տեղեկատվություն Հայաստանի մասին: Իսկ դրանք հատուկ մեխանիզմներ են, որոնց կիրառմամբ համացանցում կարելի է այլ պատկեր ստանալ: Դժվար բան չէ, բայց շատ է ծախսատար, ու հիմա մենք հենց այդ ուղղությամբ ենք աշխատում: Հայաստանի մասին սոցցանցերում արդեն էջեր և կայքէջ կա, որ մինչև այսօր չունեինք: Զարգացման հիմնադրամի կողմից այժմ ծրագիր է մշակվել, և այդ բոլոր գործիքներն այժմ լրամշակում ենք, որ այդ ամենը զբոսաշրջիկների համար առավել գրավիչ դառնա: Երբ դրանք պատրաստ լինեն և գործարկվեն, պետք է այնպես անենք, որ հայկական տուրիզմի մասին համընդհանուր կայքէջն իր հետաքրքիր տեղեկատվությամբ առաջինը հայտնվի Հայաստանի մասին տեղեկատվություն որոնելիս: Բացի այդ, նաև կորպորատիվ զբոսաշրջության մասին կայք է գործարկվելու՝ Mice Armenia:
Տուրիզմի հենասյունները
Բոլոր այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ է անել գերակա խնդիրները լուծելու համար, հաճախակի արագ լուծում են պահանջում: Լավ արդյունքը միայն զբոսաշրջիկների թվի աճը չէ: Տուրիզմը դիտարկում եմ որպես ստարտափ բիզնես, իսկ ցանկացած ստարտափի համար պետք է գաղափար ունենաս և ներդրող գտնես: Մեր աշխատանքը սկսվել է ախտորոշումից, հետո նշել ենք հենասյունները, որոնց վրա պետք է կառուցվի տուրիզմի պետական քաղաքականությունը:
Առաջին հենասյունն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն են՝ զբոսաշրջության մասին օրենքի նախագիծը, որում ընդգրկված են հստակ դրույթներ վարչական ռեգիստր ստեղծելու մասին, տուրօպերատորներին, հյուրանոցներին, տրանսպորտի ծառայության, տուրգիդերին լիցենզավորելու, որակավորելու մասին: Ոլորտը կարգավորման լուրջ խնդիր ունի: Օրենքն արդեն պատրաստ է, նույնիսկ ներկայացված հանրությանը, քննարկումներ էլ են ընթացել:
Երկրորդ հենասյունը շահառուների կոորդինացիան է: Շատ կարևոր է ոլորտի կոնսոլիդացիան: Մինչև օրս միջազգային բազմաթիվ կազմակերպություններ գործունեություն են ծավալել Հայաստանում, հետաքրքիր ծրագրեր իրականացրել զբոսաշրջության ոլորտում, բայց ընդհանուր, մասշտաբային արդյունք չկա, քանի որ այդ ամենը կոնսոլիդացված չի եղել: Մի հեռավոր գյուղում փոքր ծրագիր իրականացվել է, հետո այլ կազմակերպություն նույնը մի այլ գյուղում է արել՝ տեղյակ չլինելով մյուսից: Մեր դերը, որպես Կոմիտե, տեսնում ենք որոլտի կոնսոլիդացիայի մեջ, իսկ մեզ շատերը սխալ են դիտարկում ու որպես մեծ տուրօպերատոր ներկայացնում: Սա զբոսաշրջության քաղաքականություն մշակող մարմին է, որը կոորդինացնում, կոնսոլիդացնում, կարգավորում է տուրիզմի ոլորտը: Մենք ուղղություն, ռազմավարություն տվողն ենք:
Կոնսոլիդացիան պետք է լինի շահառու բոլոր մարմինների հետ, լինեն դրանք միջգերատեսչական, նախարարություններ թե տարածքային կառույցներ, որոնք առնչվում են ոլորտին: Միջգերատեսչական խորհուրդ ենք կազմելու, հանդիպումներ անցկացնելու, որ մեր աշխատանքները կոորդինացնենք: Բացի այդ, դոնորների խորհուրդ ենք ստեղծել. բոլոր այն միջազգային խոշոր կազմակերոպությունները, որոնք զբոսաշրջային ծրագրեր են իրականացնում, հավաքվել են մեկ սեղանի շուրջ, կիսվել ծրագրերով: Երկու ամիսը մեկ հանդիպումներ ենք անցկացնում, որ կարողանանք որոշակի արդյունքի հասնել: Շատ հետաքրքրիր ծրագրեր կան, սակայն դրանց արդյունքը չի երևում, քանի որ ճանաչելիության, քարոզչության խնդիր էլ կա: Ապրանքը ստեղծվում է, բայց թե ինչ պիտի հետո լինի՝ ոչ մեկ չի մտածել: Մասնավոր հատվածից զանգահարում են մեզ, ասում՝ բիզնես ենք ստեղծել, բայց չգիտեն՝ ինչ անել դրա հետ: Մարքեթոլոգ, PR-մենեջեր չունեն, սոցկայքերում էլ էջերը 200 լայք ունեն ընդամենը:
Պրոդուկտի և շուկաների դիվերսիֆիկացում
Մյուս հենասյունը զբոսաշրջային արդյունքի և զբոսաշրջային շուկաների դիվերսիֆիկացումն է: Մեր նպատակն է հնարավորինս ավելացնել որակյալ զբոսաշրջիկների քանակը, որոնք ավելի շատ գումար կծախսեն այստեղ և երկար կմնան, իսկ դրա համար արդյունքներ են պետք, բազմազանություն: Կառավարության ծրագրով ոչ զբոսաշրջային վայրերը զբոսաշրջայինի վերածելու ռազմավարություն կա: Օրինակ՝ գնում եք Զվարթնոց, գնում տոմսը, հետ վերադառնում մեքենայով, և այդ ամենը մոտ 2 ժամ է տևում: Եթե Զվարթնոցում զբոսաշրջային ինֆրաստրուկտուրա ունենայի, ինչպես ամբողջ աշխարհում՝ սուրճ, թեյ խմելու, լուսանկարվելու տեղ, ապա ավելի երկար կմնայի: Պետք է գրավչություններ ստեղծվեն, որ այնտեղ ամբողջ օրն անցկացնեմ, երեկոյան էլ տեղում մայրամուտը դիմավորեմ: Կամ Տաթևի օրինակով. Ճոպանուղի նստելուց ու հետ վերադառնալուց բացի, օրինակ, կարելի է քայլարշավ անցկացնելու ծրագիր մշակել:
Զբոսաշրջիկին գրավելու համար մենք ամեն ինչ ունենք: Խնդիրն այն է, որ չենք կարողանում ճիշտ «փաթեթավորել», ճիշտ ձևով այդ ամենը ներակացնել:
Այսպես, նախ խոսենք շուկաների բազմազանությունից. մենք թիրախային շուկաներն ենք ընտրել, շուկաներ, որոնց համար գրավիչ ենք և որոնք հեշտ հասանելի են: Բայց մարքեթինգի մեջ պետք է հաշվի առնել, որ ինչքան ընդլայնվում ես, այնքան արդյունքը քիչ է լինում, այն էլ այն դեպքում, երբ ունես սահմանափակ ֆինանսական հնարավորություններ: Այդ պատճառով ավելի լավ է առաջին մեկ-երկու տարին կենտրոնանալ մեզ ամենամոտ շուկաների վրա, որոնք ուղիղ չվերթներ ունեն, և այն շուկաների վրա, որտեղ կա հետաքրքրվածություն հայկական տուրպրոդուկտի նկատմամբ: Դա Արևմտյան Եվրոպան է, Ռուսաստանը, Իրանը, Արաբական ծոցի երկրները, սփյուռքը, ներքին շուկան:
Այս տարի նաև ուզում ենք ավելի խորն ուսումնասիրել ճապոնական և չինական, արևելյան շուկաները, հետագայում Հայաստանի հանդեպ դրանց հետաքրքրությունը գրավելու համար:
Ազգային բրենդ
Հայաստանի ազգային բրենդի վրա աշխատում է ամերիկյան GK Brand ընկերությունը: Բրենդը միայն կարգախոսն ու լոգոն չեն, այն մեծ պատմություն ունի, որը ստեղծելու համար աշխատանք է տարվել: Այս պահին, սակայն, դրա պաշտոնական ընդունման մասին տեղեկատվություն չկա (խմբ.- 2016-ին ներկայացրել էր Հայաստանի «Հավերժական արև» տարբերանշանը՝ գործակալության կողմից մշակված: Առաջարկվել էր նաև կարգախոս՝ «Հայաստան։ Պատմությունը նոր է սկսվում»): Հայաստանի Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում աշխատանքային խումբ է ձևավորվել, որը կորոշի բրենդի հետագա ճակատագիրը՝ կամ կընդունի այն, կամ կառաջարկի վերանայել դիզայնի, լոգոյի վերջնական փուլը:
Չգիտեմ, թե ի սկզբնե ընկերությանն ինչ հանձնարարություն էր տրված, բայց երբ ասում ես երկրի բրենդ, սխալ է հասկանալ միայն զբոսաշրջության բրենդը: Իհարկե, եթե վերցնեք Իսպանիան, Եգիպտոսը, Թայլանդը՝ դրանց բրենդերը հիմնականում զբոսաշրջային են: Տուրիզմի տեսանկյունից բրենդն ավելի գրավիչ, «խաղարկային» պետք է լինի:
Տարբերանշանն ավելի շատ դիտարկում եմ որպես երկրի բրենդ, օրինակ՝ ներդրումային ֆորումներին, այլ հարթակներում ներկայացնելու համար: Իսկ մենք շահառուներից մեկն ենք, և եթե հասկանանք, որ որպես տուրիզմի բրենդ չենք կարող օգտագործել, ապա ռուսական կազմակերպություն կա, որն արդեն համաձայնվել է օգնել հենց զբոսաշրջային բրենդը ստեղծելու հարցում: Դա լինելու է նվիրատվություն Հայստանին:
Գյուղական տուրիզմ
Իմ կարծիքով, Հայաստանում արկածնային տուրիզմն ավելի զարգացած է, քան ագրոտուրիզմը: Վերջինս միայն գյուղատնտեսական զբոսաշրջությունը չէ: Զբոսաշրջիկը ծանոթանում է ոչ միայն տեղի բնակչի կենցաղիմ, այլ նրա հետ միասին հաղարդակցվում որոշակի ավանդույթներին: Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում տեղի բնակչի կենցաղը. մի մոռացեք, որ մենք 70 տարի ապրել ենք սովետական միությունում, որտեղ հնարավորինս ամեն ինչ արվել է, որ կորցնենք մեր ազգային ինքնությունը, շատ հստակ քաղաքականություն է եղել: Գյուղում այսօր այդքան էլ չեն պահպանվել պատմական ազգայինավանդույթները: Այսօր գյուղն ապրում է սովետական կենցաղով, գուցե դա հետաքրքրի գերմանացուն, բայց, կարծում եմ՝ ագրոտուրիզմը զարգացնելու համար ազգային ավանդույթները, ինքնությունը վերհանելու խնդիր կա:
Օրինակ, ինչքան եղել եմ Տաթևում, միշտ գյուղացիների տանն եմ ապրել, իրենց հետ արթնացել եմ, այգում կոճղերի վրա սուրճ խմել, խնձոր քաղել: Գյուղի ժողովրդի հետ շփվելը շատ հետաքրքրիր է, բայց եթե համեմված չէ ազգային ավանդույթներով, ինչ-որ ժամանակ անց այդ ամենը սպառում է իրեն:
Կարելի է գյուղերում մի քանի ընտանիքընտրել՝ որոշ չափանիշներին համապատասխան, և իրենց ու միջազգային կազմակերպություններից մեկի հետ գործակցությամբ մի հետաքրքիր ծրագիր նախաձեռնել: Ուղղակի դա երկարաժամկետ աշխատանք է, բայց կարճաժամկետն արհեստական կլինի: Համայնքներում պետք է այդ մարդկային ռեսուրսը, թրենինգներ անցկացնենք, որպեսզի բնական միջավայրը մի քիչ ավելի գեղարվեստականացված դառնա, բայց ոչ իր բնականությունը կորցրած:
Արկածնային զբոսաշրջության մասին
Հայաստանում արկածնային զբոսաշրջության, լեռնագնացների, քայլարշավի ասոցիացիաներ կան, Ալպինիզմի ֆեդերացիա էլ կա, գրեթե բոլոր տուրօպերատորները նրանց հետ գործակցում են: Ուղղակի դրանց ճիշտ քարոզչություն է պետք:
Արա լեռը՝ զբոսաշրջային վայր
Արա լեռը զբոսաշրջային վայր դարձնելու հետաքրքիր ծրագիր ունենք. թե ձմռանը, թե ամռանը, բայց դրա գործարկումը հսկայական ներդրումներ է պահանջում: Ծրագիրը կներկայացնենք ներդրումային հարթակում և կսպասենք զարգացման: Այն մշակվել է դեռ 2007-ին, բայց մինչև այսօր դեռ չի իրականացվել մեծ ներդրումների պահանջի պատճառով: Օրինակ, գինու, գաստրո, արկածային տուրիզմի զարգացման համար ներդրում պետք չէ: Գինու, գաստորտուրիզմի մասին շատ են խոսում, բայց դրանք տուրիզմի առանձինձևեր չեն, քանի որ կոնկրետ երկիր չես գնում միայն ուտելու կամ գինու տուրի համար, պարզապես այդ ամենը մտնում է երթուղու մեջ: Միայն դրանով Հայաստանը ներկայանալ, իհարկե, չի կարող: Մեր երկիրը ներկայացնում ենք որպես չբացահայտված Հայաստան՝ Armenia uncovered:
Կոմբինացված տուրպրոդուկտի մասին
Նախկինում ասել էի, որ եթե Հայաստանն իր ռեսուրսներով ճիշտ ուղով զարգանա, ապա երկրի ամբողջ զբոսաշրջությունը կարող է համարվել էկոզբոսաշրջություն: Հաճախէկոտուրիզմ ասելով քայլարշավ ենք պատկերացնում, իսկ դա մի հսկայական համակարգ է, որտեղ մարդու և բնության ֆակտոր կա: Բնական, պատմական հուշարձանների պահպանությունը պատասխանատու զբոսաշրջությունն է, սակայն լրագրողներից մեկը սխալ էր մեկնաբանել դա, գրելով, թե ես բացառում եմ Հայաստանի՝ մշակության զբոսաշրջության երկիր լինելը:
Ըստ 2013-ի վիճակագրության, մեր երկիր հիմնականում 35-ից 65 տարեկաններ զբոսաշրջիկներ են գալիս: Հարց է առաջանում՝ ուզու՞մ ենք անպայման ներգրավել 18-ից 35 տարեկաններին, թե ուզում ենք ավելացնել 35-ից 65 տարեկանների քանակը: Սա արդեն մարքեթինգային որոշում է: Եթե ուզում ենք ավելի շատ երիտասարդների ներգրավել, պետք է հասկանալ, թե ինչ կարող ենք նրանց առաջարկել՝ զվարճանքներ, սպորտ, ճանապարհորդություններ ուսապարկով և այլ:
Ըստ իս, այսօր ուզում ենք դիրքավորել մեր երկիրը որպես մշակութային՝ համադրելով բնությունն ու մարդուն, այսպես կոչված՝ Experiential tourism: Այսօր մարդիկ ամեն ինչ տեսել են, գիտեն, ևհետաքրքրիրայլփորձ են ուզում՝ուսումնասիրել այլ երկրի մշակույթ, տեղացիների հետ անցկացնել իրենց հանգիստը, մի նոր բան սովորել, իրենց ձեռքով նոր ուտեստ պատրաստել, բնության անաղարտ տարածքներ այցելել…
Մեր զբոսաշրջությունը կնմանվի «արեգակնային համակարգի», որտեղ արեգակն այն է, ինչի համար գալիս են, իսկ դրա շուրջը պիտի շարվեն մոլորակները՝ այսինքն այն հավելյալը, ինչը կառուցվելու է հիմնական զբոսաշրջային նպատակի շուրջը: Համոզված եմ՝ եթե հարցում անցկացնենք, Ռուսաստանից Հայաստան ժամանողների մոտ 90 տոկոսը ասելու է, որ եկել են ոչ ակտիվ հանգստի հետևից. այդ ռելաքսին պետք է ավելացնենք, ըստ զբոսաշրջիկների ցանկության, պատմական հուշարձանների հետ ծանոթություն, արկածնային զբոսաշրջություն, քայլարշավներ, գաստրոտուրիզմ, գինու տուրեր:
Պետք չէ ասել՝ եկեք մեր երկիր, միայն որովհետև մենք ամենահինն ենք: Զբոսաշրջիկներն ուզում են մարդուն տեսնել իր բնական առօրյայում(Authentic Tourism):
Մենք բազմազանություն ունենք, բայց այն որոշակի զբոսաշրջիկի համար է: Հայաստանն ընդհանուր առմամբմասսայական տուրիզմի երկիր չէ: Այստեղ կոնկրետ զբոսաշրջիկներ են գալիս, որոնք հետաքրքրված են նոր բան իմանալով, տեսնելով, մշակույթի հետ առնչվելով: Եթե խոսենք միայն զվարճանալու ցանկություն ունեցող երկրի մասին, ապա մենք այդպիսինը չե՞նք: Դրա համար լուրջ ինֆրաստրուկտուրաներ են պետք: ՀՀ, օրինակ, քիչ են գալիս երեխաների հետ, և հիմա գովազդային արշավների ժամաանկ մենք անպայման նշում ենք, որ մեր երկիրն ընտանիքի համար նպաստավոր, հետաքրքիր, ապահով վայր է:
Երիտասարդներին կարող է հետաքրքրել, օրինակ, Սերժ Թանկյանի համերգը, որը ՀՀ մարզերից, հարևան Վրաստանից շատ մարդ էր բերել: Էլեկտրոնային երաժտության դիջեյների փառատոն է պլանավորվում, եթե տեղեկատվական ճիշտ արշավ իրականացվի, ապա երիտասարդ նորզբոսաշրջիկներ կժամանեն՝ մասնակցելու:
Իրանի զբոսաշրջիկները
Իրանի 4 քաղաքում շնորհանդեսներ ենք ունեցել, պատասխան այց է սպասվում: Հայաստանը նաև Թեհրանում առաջին անգամճանապարհորդական ցուցահանդեսի է մասնակցել: Այս տարի Նովրուզին իրանցիներին դիմավորել ենք ավելի կազմակերպված, ունենք թեժ գիծ, սահմանային անցակետերում տեղեկատվություն է բաժանվել պարսկերենով, ճանապարհին իրենց Ամանորը շնորհավորորող բաներներ են տեղադրված եղել, դեպի տեսարժան վայրեր ուղեցույցներ, Հյուսիսային պողոտայում կազմակերպվել էին Նովրուզի հետ կապված միջոցառումներ, Երևանի կարմիր ավտոբուսն էր գործում, Երևանի մասին պարսկերեն տեղեկատվություն էր բաժանվում, թանգարաններում միջոցառումներ էին կազմակերպվել, իսկ տուրիստական կայքերում պարսկերեն լեզվով կար տեղեկատվություն, թե ինչ միջոցառումներ են լինելու այդ օրերին Հայաստանում:
Ռուսական շուկա
ՌԴ քաղաքացիների համար ներքին անձնագրերով ՀՀ ժամանելու օրենքը նոր հնարավորություններ բացեց: Մոսկվայում առաջին միջոցառումներ ենք պատրաստում տուրօպերատորների և լայն հասարակության, մեդիայի համար: Հայաստանը շատ գրավիչ է ռուսական շուկայի համար՝ հեռու չէ, այստեղ վարժ խոսում են ռուսերեն, տեղեկացվածության խնդիրն է մնում:
Հայ-վրացական ընդհանուր տուրփաթեթ
Նման տուրփաթեթներ կան, և մեր տուրօպերատորներն արդեն առաջարկում են, վրացական կողմինը՝ նույնպես: Դեկտեմբերին Վրաստանից 15 տուրօպերատոր և մեդիա ներկայացուցչի հրավիրեցինք, հետաքրքիր երթուղի էինք գծել, և նրանք շատ զարմացած էին, քանի որ այդ տեսանկյունից Հայաստանը չէին ճանաչում: Դրանից հետո Վրաստանի և հայկական տուրօպերատորների հետ կլոր սեղան կազմակերպվեց, գործնական կապեր ձեռք բերվեցին, շուտով իրենք կհրավիրեն մեր տուրօպերատորներին՝ ծանոթանանալու, որ կարողանանք Վրաստանն ավելի գրավիչ ներկայացնել: Պետական մակարդակով այդ քայլը կարող է արվել, բայց արդյունքը պետք է արդեն մասնավոր սեկտորն ապահովի:
Ենթակառուցվածքների զարգացում
Ենթակառուցվածքների զարգացումը զբոսաշրջության քաղաքականության հիմնական հենասյուններից է: 2013-ին անցկացված հարցման համաձայն, զբոսաշրջիկները Հայաստանում ամենաշատը բողոքում էին ճանապապարհների որակից, բայց տուրիստների 98 տոկոսը գոհ է տուն վերադառնում, քանի որ ժամանակակից զբոսաշրջիկը կարևորում է մարդկային գործոնը, իսկ այն ջերմությունը, որ նա ստանում է Հայաստանում, անմոռանալի է: Ճանապարհային նշանների ուղեցույց է մշակվել, որը շուտով կհաստատվի: Նաև պատմական հուշարձանների, գրավիչ վայրերի ուղեցույցներ ենք մշակել: Մտածում ենք Հայաստանում ճանապարհային նշանների աշխատանքային խումբ ստեղծելու ուղղությամբ, որպեսզի մեր երկրում կորել հնարավոր չլինի: Համաշխարհային բանկի հետ ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիր ենք իրականացնում, բայց մարդկային ռեսուրսների զարգացման խնդիրն է մնում:
Պատասխանատու հանքարդյունաբերություն
Բազմաթիվ զարգացած երկրներում, որտեղ զբոսաշրջությունը բավականին զարգացած է, զուգահեռ նաև հանքարդյունաբերությունն է զարգանում: Խոսքն այստեղ պատասխանատու հանքարդյունաբերության մասին է, որը փորձում է մինիմալիզացնել շրջակա միջավայրի վրա ներգործությունը:
Սեզոնային զբոսաշրջություն
Սեզոնայնությունը, իհարկե, մեծ խնդիր է: Գերակա խնդիրներից է նաև զբոսաշրջության ապասեզոնայցումը: Օրինակ, բժշկական, կորպորատիվ զբոսաշրջությունը կոնկրետ սեզոն չունեն, բայց ձմեռային զբոսաշրջության համար, օրինակ, հսկայական ինֆրաստրուկտուրաների կարիք կա: Այստեղ ձմեռը կարող է շատ գեղեցիկլինել սարերում, կարելի է Նոր տարին Հայաստանումդիմավորել և այլ: Այդ ամենը պրոդուկտներ են, որոնք պետք է ճիշտ լուսաբանվեն:
Միջազգային գործակցություն
Միջազգային գործակցություն մեր քաղաքականության հիմքերից է: Գործակում ենք ՄԱԿ-ի տուրիստական համաշխարհային կազմակերպության, մի շարք այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ: Վերջերս Բեռլինի նախագահական վեհաժողովում էի, որտեղ խոսվեց Մետաքսե ճանապարի ծրագրին Հայաստանի մասնակցության մասին: Մարտի 28-29-ին մի այլ ժողովի ենք մասնակցել: Բացի այդ, 2016-ի հոկտեմբերին մեր վարչությունն էր զբոսաշրջային կազմակերպության ասոցացված անդամների համաժողով կազմակերպել Հայաստանում:

Armenian tourism objectives
The primary goal of the state tourism committee is the development of sustainable tourism that should be secured by economic factors (growth of national income, creation of job), preservation of natural resources and their reproduction, social and cultural stability, as well as uninterrupted intercultural dialogue that would stimulate Armenia’s integration into world tourism industry along with maintenance of national identity.
Tourism also means financial flows provided by the increase of the number of tourists and the money they spend in the country. Besides, tourism should develop in rural communities. During a short-term visit, a tourist brings an income to Armenia, however, such visits should be continuous and embrace not only Yerevan but also provinces to produce the desired result.
Tourism is the linchpin of peace. For example, Bilbao [a city in northern Spain, the de facto capital of Basque Country], has been a conflict zone but the construction of Guggenheim Museum Bilbao designed by American architect Frank Gehry made the place a popular tourist attraction, thus securing peace.
Making Armenia recognizable through tourism
One of the committee’s tasks is to make Armenia recognizable through tourism. It must become popular as a safe, stable and prosperous country but not as a country with tragic past. The latter is important in political lobbying but never in tourism industry.
If you search the Internet for Armenia, you will first see the information provided by the CIA, Wikipedia or diplomatic outposts. Search for Greece, on the contrary, delivers tourist destinations first. The problem is that we lack comprehensive information about Armenia as a tourist attraction and we are now working to fill the gap. There are already a website and pages presenting Armenia in social networks, while the Development Foundation of Armenia endorsed a program to bring together all the tools that will help present Armenia to tourists at its best. When the above-mentioned is ready for launch, we must push the information about Armenia’s tourist attractions to top the search. Besides, MICE Armenia (meetings, incentives, conferences, and exhibitions) corporate website on corporate tourist will be initialized.
Pillars of tourism
Pressing problems demand quick solutions. In case with Armenia, achieving a good result doesn’t mean the increase of the number of tourists only. I view tourism as a startup business, which needs right concept and investments. Our activity started with assessment of the situation; then we outlined the aspects that will serve as pillars for the Armenian tourism.
Implementation of institutional reform is the first of these pillars, as our tourism industry experiences serious problems. The bill implies submission of the bill on tourism, which will refer to travel agents, hotel and transport services, training and licensing of guides, as well as creation of an administrative register. It has already been developed and is now open for public discussion.
The second pillar is the coordination of market actors. Numerous international organizations launched activities in Armenia, implementing various programs in the field of tourism, however, there are no general achievements due to the lack of consolidation. For example, one organization carried out a project in a remote village, some time later another company launches a similar program in another village, completely unaware of the previous experience. As a state committee, we see our role in consolation of the industry. We are not a major travel agent, as some suppose, but a body that develops the tourism strategy and shows the directions to follow.
We will form a multiagency council to hold meetings aimed at coordination of activities of the ministries, their departments and even regional administrations. Besides, we have already formed a council of donors where all international organizations implementing programs in Armenia have gathered to share experience and plans. Meetings are held once in two months. There are plenty of interesting programs the results of which remain unseen due to the lack of awareness and PR campaigns. No one thought of further steps after offering a product. Some private companies called us to say that they have launched a business but don’t know what to do next. They don’t have either market specialist or PR manager, while their pages in social networks have about 200 likes.
Diversifications of products and markets
Diversification of tourism products and markets is another pillar. Our goal is to attract more tourists, who will spend more and stay longer in Armenia. For example, going to Zvartnots, buying a ticket to see the site and getting back by car will take you about 2 hours. But if there would be a possibility to have a cup of coffee or tea, as it’s practiced in many countries, you would stay longer. With infrastructure, people could spend the whole day walking around. Another example is Tatev Monastery. Besides getting there by the aerial tramway, ascending routes can be developed.
We do have all possibilities to attract tourists but can’t present our rich culture properly, that’s the problem. For diversification, we have chosen target markets for which we are attractive and available. However, marketing experience proves that the more territory you want to embrace for your campaign, the less you gain, in case you have insufficient financial means. That’s why it’s more expedient to initially focus attention on the nearest markets with the availability of direct communication and interest towards Armenian tourism products. This is Western Europe, Russia, Iran, Arab States of the Persian Gulf, Diaspora and, of course, home market.
This year, we are planning a deeper investigation of the Asian markets, specifically Japan and China, to choose the ways to gain their interest.
Brand Armenia
GK Tribe Global branding and naming consultancy, which specializes in creative strategy, naming, branding, package design, digital web design and more, has launched Brand Armenia, a project driven by original research that explores the ways and means to properly showcase Armenia and its people on the world stage. Brand doesn’t mean just a logo and a motto. (In 2016, two slogans – Eternal Sun and Armenia, The Story Just Begins – were submitted to a working group at the Armenian Ministry of Economic Development and Investments.) Brand Armenia is all about changing this outworn narrative, so that today’s Armenia can project itself as a modern, progressive nation with key cultural, social and business-friendly attributes that appeal to tourists and investors alike.
Besides, there is a Russian company that agreed to help Armenia create tourism brand free of charge.
Rural tourism
I think extreme tourism is more developed in Armenia that agrotourism, although the latter doesn’t imply rural tourism only. A tourist gets acquainted not only with the everyday life of the local residents but also gets to know about traditions. Let’s not forget that we have spent 70 years as a part of the Soviet Union that enforced a policy aimed to kill the sense of national identity. Many villages failed to preserve historical traditions, having adopted the soviet way of life. Possibly, it could still be interesting for a German tourist, but there is a serious problem of reanimating the national identity.
Every time I go to Tatev, I stay at a villager’s. I woke up together with the family, drank coffee in the garden and picked apples from the tree. It’s so interesting to talk to rural people but if this communication is not “spiced” with national traditions, the interest will be exhausted one day.
As an option of cooperation, an international organization can choose several families in villages and develop an interesting project for tourists. However, it’s a long process. Human resources and training are essential in provinces so that the casual atmosphere becomes a little bit refined but doesn’t lose its originality.
Adventure tourism
Associations of extreme tourism, mountaineering and hiking operate in Armenia. Almost all of them collaborate with travel agents. The only thing that remains is just a better PR campaign.
Making Ara Mount a tourist attraction
There is an interesting project to turn Ara Mount into a tourist attraction either in winter or in summer. The project, which will be submitted to investors, was developed back in 2007 and has not been implemented due to the lack of major investments. Meanwhile, no funds are needed for food and wine tourism. Besides being much spoken about, it’s just a part of the general country tour that is represented as Armenia Uncovered.
Combined tourism products
As I have mentioned before, touring across Armenia can be viewed as ecotourism if resources are used correctly. Speaking about ecotourism, people often imply hiking only. However, it’s a huge system with human and natural factors, as preservation of natural and historical monuments is a very responsible job. According to 2013 statistical data, the age of tourists visiting Armenia was varying between 35 and 65. Thus, if you want younger visitors, you should think of what you can offer them: entertainment, sports, etc.
Living in a world of information, people want something new: to study the culture of another country, communicate with the locals, learn to cook national dishes or visit undeveloped sites. Our tourism system can transform into the solar system, where the sun is the main purpose of the visit, while the planets around it will be the other attractions included in the tour.
There is no need to say: “Come to our country only because it’s ancient.” This slogan will work for a limited number of tourists. At the same time, Armenia is not a country meant for mass tourism. It represents interest for those who are eager to learn something new, getting familiarized with the local culture. If you want a country with lots of entertainment, Armenia is not the one to choose. However, we do call on our visitors to come with children, as Armenia is an amazing and safe place for families. For the young generation, events like System of a Down concert are highly attractive. For the future, we plan to organize a festival of electronic DJs.
Tourists from Iran
We have organized presentations in 4 Iranian cities. Besides, Armenia for the first time participated in a travel exhibition in Tehran. This year, we offered a better arranged reception to the Iranian guests during Nowruz [the Iranian New Year], launching hotline and distributing booklets about Armenia’s sights in the Persian language, installing road banners congratulating their New Year and organizing Nowruz-related events in Northern Avenue. Some tourism websites posted Persian-language information about events scheduled in Yerevan on those days.
Russian market
The new law that allows Russian citizens visiting Armenia with the national identity card has provided new opportunities. We are currently arranging events for media, travel agents and potential tourists in Moscow. Armenia is very attractive for the Russian market: it’s not a long journey and the locals speak Russian. All we have to do is to raise public awareness.
Armenian-Georgian packages
There are tourist packages offering joint trips to Armenia and Georgia. In December 2016, we invited representatives of 15 Georgian travel agencies and media to make a tour that showed them quite a different Armenia. After that, a roundtable discussion was held for Armenian and Georgian travel agents to establish ties. A similar event will be soon held in Georgia. We, as a government body, can break the ice, but it’s up to the private sector to secure this cooperation.
Development of infrastructures
Development of infrastructures should become an important part of tourism policy. According to a survey conducted in 2013, bad roads were the main reason for the visitors’ discontent; however, the overwhelming majority of them return home pleased, as they attach importance to the human factor most of all. To improve the situation, we have already compiled a manual of road signs. There will be also guidebooks telling about the historical monuments and sights. We also mull formation of a working group to develop a system of road signs that will exclude any possibility of getting lost in the country. We are implementing an infrastructure development program together with the World Bank but there is still a human resource problem.
Responsible mining industry
In many countries with mature tourism infrastructure, mining industry is also developing. However, this activity demands high responsibility to minimize the impact on the environment.
Seasonal tourism
Seasonality is certainly a big issue for tourism industry. There are no season requirements for medical or corporate tourism, but development of winter tourism demands huge infrastructure efforts. Winter in the mountains is extremely beautiful for the adventure tourism lovers; besides special New Year packages can be offered. These are all products that require proper coverage.
International cooperation
International cooperation is one of the basics of our policy. We collaborate with United Nations World Tourism Organization and a number of other international bodies. I have recently participated in a summit in Berlin, where it was spoken about Armenia’s joining with Silk Road program. Besides, our department organized a meeting for the UNWTO associate members in October 2016.