Հայաստանի ներկայացուցիչները 16 մեդալ են շահել ԱՊՀ անդամ երկրների երիտասարդական XII Դելֆյան խաղերում: Այդ մասին ապրիլի 26-ին հայտնել է ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը:
XII Դելֆյան խաղերը տեղի են ունեցել Եկատերինբուրգում ապրիլի 18-23-ը: Մասնակցել են ՀՀ, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, ՌԴ, Տաջիկստանի և այլ երկրների ներկայացուցիչներ:
«Մեր երեխաների կատարողական արվեստն ուղղակի ապշեցրել էր մրցույթի ժյուրիին: ՀՀ-ն իր լավագույն ցուցանիշը գրանցեց՝ 7 ոսկե, 5 արծաթե և 4 բրոնզե մեդալ», -հայտարարել է Պողոսյանը՝ հավելելով, որ թիմային հաշվարկում Հայաստանը երկրորդն է ՌԴ-ից հետո, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Ըստ նրա, Դելֆյան խաղերը մշակույթի ոլորտի Օլիմպիական խաղերն են, որոնց մասնակցում են երեխաներ և մինչև 25 տարեկան երիտասարդներ:
Խաղերն անցկացվում են ազգային բազմազան մշակույթների զարգացման և պահպանման, մշակութային ժառանգության բազմապատկման և միջմշակութային երկխոսությունների միջոցով երիտասարդության շրջանում այլ երկրների արվեստի նկատմամբ հետաքրքրության խթանման նպատակով: Դելֆյան խաղերը ծառայում են նաև երիտասարդության շրջանում հանդուրժողականության տարածման, նրանց ստեղծագործական հմտությունների կատարելագործման և ներդաշնակ զարգացման գաղափարներին:

Представители Армении завоевали 16 медалей по итогам XII молодежных Дельфийских играх государств-участников СНГ. Об этом 26 апреля заявил в ходе пресс-конференции замминистра культуры Армении Артур Погосян.
Двенадцатые молодежные Дельфийские игры государств-участников СНГ проходила 18-23 апреля в Екатеринбурге. В смотре принимали участие представители Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдовы, России, Таджикистана и других стран.
«Исполнительное искусство наших детей поразило судьей конкурса. Армения на этих играх зарегистрировала свой лучший результат – 7 золотых, 5 серебренных и 4 бронзовых медалей», – заявил Погосян, добавив, что в общекомандном зачете Армения заняла второе место после России, передает «Новости-Армения».
По ее словам, Дельфийские игры – это своеобразные Олимпийские игры в сфере культуры, в которых принимают участие дети и юноши до 25 лет.
Армения принимает участие в молодежных Дельфийских играх с 2002-ого года. В 2017 году в Екатеринбурге Армению на конкурсе представляли 29 участников в 11 номинациях.
Представители Армении удостоились высших наград в номинациях «Пианино», «Национальный инструмент», «Народное пение», «Живопись», «Академическое пение».