Հայոց ցեղասպանության մասին «Խոստում» պատմական դրաման ապրիլի 27-ից ցուցադրվում է Հայաստանի կինոթատրոններում: Դեռ մեծ էկրան բարձրանալուց առաջ ֆիլմն արդեն դարձավ քաղաքական շահարկումների և սկանդալների առարկա, բազում վեճեր հարուցեց ու գրավեց ԶԼՄ-ների ուշադրությունը, իսկ աշխարհի ամենաազդեցիկ հանդեսներն ու թերթերը իրենց տպավորությունները ներկայացրեցին ֆիլմի մասին: PanARMENIAN.Net-ը հավաքել է ամենահեղինակավոր պարբերականների արձագանքները:
Հայազգի մեծ բարերար Քերք Քըրքորյանի ֆինանսավորմամբ նկարահանված ֆիլմը ԱՄՆ կինովարձույթում առաջին հանգստյան օրերին ընդամենը $4.1 մլն է հավաքել, մինչդեռ նկարահանման համար ծախսվել է 100 մլն դոլար: «Խոստումի» վարկանիշը Rotten Tomatoes-ում կազմել է 47 տոկոս:
Գրախոսությունների մեծ մասը հաստատում է, որ ֆիլմը որոշակի տեղեկություններ տալիս է 20 դարի սկզբի իրադարձությունների մասին, որոնք Թուրքիան ժխտում է մինչ օրս, սակայն այդ լուրջ թեման հետին պլան է մղվում՝ մնալով սիրային պատմության ստվերում: Քննադատները նաև բարձր են գնահատել Այզեքի խաղը:
Փիթեր Թրեվերսը The Rolling Stone-ից արժանին է մատուցում ֆիլմը ստեղծողներին, այդ թվում 2015-ին 98 տարեկանում վախճանված Քերք Քըրքորյանին, իր ավանդի համար: «Թուրքիան Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդն է, որը մինչ օրս հրաժարվում է որպես ցեղասպանություն ճանաչել այդ զանգվածային սպանությունները, այդպես է վարվում նաև ԱՄՆ-ն: «Խոստումը» չի հետապնդում այդ խնդիրը լուծելու նպատակ, սակայն թույլ է տալիս վեր հանել այն վայրագությունները, որոնք գուժում են Հիտլերի հայտնվելն ու Հոլոքոսթի էքզիստենցիալ սարսափը»,-ասում է Թրեվերսը:
Կինոինդուստրիայի մասին Variety ամերիկյան առաջատար շաբաթաթերթը գրում է, որ սիրո հորինված պատմությունը, որը կոչված է դրամատիզմ հաղորդելու 1915-ին հայերի հանդեպ Օսմանյան կայսրության սարսափելի վերաբերմունքին, «էպիկական ձանձրույթ է»:
«Այդ իրադարձություններն ավելիին են արժանի, քան անհամ մելոդրաման, որտեղ ժողովրդի ողբերգությունը պարտադրված է մնալ ոչ այնքան համոզիչ սիրային եռանկյունու ստվերում»,-գրում է պարբերականի գլխավոր կինոքննադատ Փիթեր Դեբրուջը:
New York Times-ը թեև ընդունում է Այզեքի և Բեյլի մեծ ավանդը, սակայն, նշում է, որ ֆիլմին պակասում է ջերմությունը: «Մենք ոչ մի վայրկյան չենք մոռանում այն մասին,որ մեր առջև դերասաններ են, սայլերի ու սովամահ լինող մարդկանց ետևում, պայթյունների որոտից զատ մեզ լսելի է կինոարվեստի մեքենայի աղմուկն ու տզզոցը»,- ասվում է Ժաննետ Կարուլիսի գրախոսության մեջ:
Ըստ Associated Press-ի, Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակակից պատմության ամենաչուսումնասիրված դրվագներից է և միայն այդ փաստն արդեն բավականին գրավիչ է դարձնում ֆիլմը:
«Խոստումը» ձգձգված և գեղեցիկ պատում է Օսմանյան Թուրքիայում 1,5 մլն հայերի սպանության մասին»,-գրում է Լինդսի Բարը՝ հավելելով, սակայն, որ չնայած լավագույն մղումներին, «ֆիլմը չի կարողանում ճիշտ բացատրել և ի հայտ բերել, թե ինչը հանգեցրեց այն խայտառակ իրադարձություններին, որոնք Թուրքիան ժխտում է մինչ օրս»:
Փիթ Հեմմոնդը Deadline պարբերականից բնութագրում է ֆիլմը որպես ոգեշնչող և հետաքրքիր: Ըստ նրա, ուրախալի է տեսնել, որ այսօր ինչ-որ մեկը փորձել է այդպիսի մասշտաբի և այդ թեմատիկայով ֆիլմ ստեղծել $90-100 մլն բյուջեով:

“The Promise”, a historical drama set against the backdrop of the Armenian Genocide, hits theaters in Armenia on Thursday, April 27. The film has sparked a lot of debate and attracted massive media coverage as top critics from the globe’s most influential magazines and newspapers took the time to share their very own impressions from the movie.
Produced by late businessman Kirk Kerkorian, the Armenian Genocide epic — which currently has a rating of 47% on Rotten Tomatoes — made it to the big screen in the United States to fetch just $4.1 million over the first weekend.
The majority of opinions agree that “The Promise” deserves credit for shining light on a crime that’s denied to this day, that Isaac is the acting standout, but that a great subject goes kind of unnoticed behind the love story.
The Rolling Stone’s Peter Travers gives credit to the producers, including the self-made Armenian-American billionaire Kirk Kerkorian, who died in 2015 at 98, for treating the film as a passion project.
“Turkey, the successor state of the Ottoman Empire, still refuses to recognize these mass killings as genocide – as does the U.S. The Promise has no such qualms, however, allowing us to bear witness to atrocities that foreshadow the rise of Hitler and the existential horror of the Holocaust,” Travers says.
In a review of its own, Variety says that the fictional love story, which is designed to dramatize the Ottoman Empire's horrific treatment of its Armenian citizens in 1915, is an epic bore.
“The events being considered deserve better than a sloggy melodrama in which the tragedy of a people is forced to take a back seat to a not especially compelling love triangle,” chief film critic Peter Debruge writes in Variety.
The New York Times, though recognizing the great contribution of Oscar Issac and Christian Bale, says the film approaches the Armenian Genocide with too much calculation and not nearly enough heat.
“…We never forget for one second that we’re watching actors in fancy dress; behind the curtain of cattle cars and starving workers, above the noise of the explosions, we can hear the moviemaking machinery clank and whir,” author Jeannette Carsoulis says.
According to The Associated Press, the Armenian Genocide is a curiously unexplored moment in modern history, cinematically speaking, and that fact alone makes "The Promise " intriguing enough.
"The Promise" is a sprawling and handsome epic set around the extermination of 1.5 million Armenians in Ottoman Turkey, AP’s Lindsey Bahr says, adding, however, that despite the best of intentions, “the film fails to properly explain and contextualize both what led to that disgraceful episode, which Turkey to this day denies.”
Deadline’s Pete Hammond hails the movie as inspiring and sweeping. With a reported budget of $90 million-$100 million, Hammond says,it is heartening to see anyone care to even attempt a movie on this scale and subject matter these days.