Առաջիկայում Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ օդային փոխադրումների մասին համաձայնագրի ստորագրումը կհանգեցնի ավիատոմսերի գնի նվազեցմանը և ծառայությունների որակի բարձրացմանը, հայտարարել է ՔԱԳՎ պետ Սերգեյ Ավետիսյանը:
Ապրիլի 27-ին Երևանում մեկնարկել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ օդային փոխադրումների մասին համաձայնագրի (Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև ընդհանուր ավիացիոն գոտու) շուրջ բանակցություններ վարելու առաջին փուլը:
«Չեմ կարող հստակ նշել, թե երբ կկնքվի համաձայնագիրը, սակայն հույս ունենք, որ դա կարվի հնարավորինս արագ: Համաձայնագրի ստորագրումը կբարձրացնի ոլորոտում մրցակցությունը, ինչն էլ իր հերթին պայմաններ կստեղծի աշխարագրական բազմազանության, ավիատոմսերի գների նվազման և ավիաընկերությունների կողմից տրամադրվող ծառայությունների որակի բարձրացման համար», – ասել է Ավետիսյանը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Նրա խոսքով, համաձայնագրի ստորագրումը կհանգեցնի ոլորտի ազատականացմանը միանգամից բոլոր եվրոպական ավիափոխադրողների համար, ինչպես նաև կնպաստի Հայաստանում ավիաընկերությունների կողմից երկարաժամկետ ծրագրերի մշակմանը:
Եվրոպական հանձնաժողովի Ավիացիոն համաձայնագրերի ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալ Կլաուս Գեյլը, իր հերթին, նշել է, որ Եվրամիության և այլ երկրների միջև նմանատիպ համաձայնագրերի ստորագրումը զգալի արդյունքների է հանգեցրել և շահավետ է եղել կողմերի համար: «Արդյունքում ավիաշուկայում ավելի շատ խաղացողներ են հայտնվում, գրանցվում է ուղևորահոսքի աճ, գների նշանակալի նվազում: Դա նպաստում է երկրների միջև ավելի մեծ ինտեգրմանը և ոլորտի զարգացմանը»,-ասել է Գեյլը:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին ևս մեծ նշանակություն է տվել բանակցությունների մեկնարկին, որոնց շնորհիվ Հայաստանը մեծ ավիաընտանիքի մաս կդառնա: «Հուսով եմ, որ դա կհանգեցնի Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանը: Երկիրն ավելի հասանելի ուղղություն կդառնա, ինչը կբարձրացնի նրա գրավչությունը»,-ասել է Սվիտալսկին:
Համաձայնագրին միանալու արդյունքում, Հայաստանի և ԵՄ-ի 28 երկրների միջև կգործի ավելի ազատականացված ավիացիոն ռեժիմ: Դա նշանակում է եվրոպական ավիացիոն շուկայի հետ ինտեգրում, հայ գործարարների ելքը արտաքին շուկաներ։ Արևելյան համագործակցության անդամ-երկրներից համընդհանուր ավիացիոն տարածքին միացել են արդեն Մոլդովան, Վրաստանը և Ուկրաինան:
Հայաստանի Հանրապետությունում կներդրվեն արդյունավետորեն կիրառվող եվրոպական ստանդարտները, և հայկական և օտարերկրյա ավիաընկերություններին հնարավորություն կտրվի, շուկայում կոմերցիոն նկատառումներից ելնելով և առանց պետությունների կողմից սահմանափակող միջամտության, շահագործել օդային երթուղիները:

27 Апрель 2017 - 09:43 AMT
Подписание в ближайшее время соглашениям между Арменией и ЕС о всеобъемлющих воздушных перевозках приведет к снижению цен на авиабилеты и повышению качества услуг. Об этом 27 апреля заявил начальник Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Сергей Аветисян.
В Ереване 27 апреля стартовал первый этап переговоров по соглашению об общем авиапространстве между Евросоюзом и Арменией.
«Не могу назвать точные сроки, в которые будет заключено соглашение, но надеемся, что это будет сделано максимально быстро. Это приведет к повышению конкуренции в сфере, что в свою очередь создаст условия для географической диверсификации, падения цен на авиабилеты и повышения качества услуг, оказываемых авиаперевозчиками», – сказал Аветисян, передает «Новости-Армения».
По его словам, заключение соглашения приведет к либерализации сферы сразу для всех европейских перевозчиков, а также будет способствовать разработке авиакампаниями долгосрочных планов по работе в Армении.
Заместитель руководителя отдела авиационных соглашений Еврокомиссии, глава переговорной группы ЕС-Армения Клаус Гейл, в свою очередь, отметил, что подписание аналогичных соглашений между Евросоюзом и другими странами привело к ощутимым результатам и оказалось выгодным для сторон.
«В результате на авиарынке появляется больше игроков, регистрируется рост трафика, значительное снижение цен. Это способствует большей интеграции между странами и развитию сферы», – сказал Гейл.
Глава делегации Евросоюза в Армении Петр Свитальский также придал большое значение началу переговоров, благодаря которым Армения станет частью большой авиасемьи.
«Надеюсь, что это приведет к развитию сферы туризма в Армении. Страна станет более доступным направлением, что повысит ее привлекательность», – сказал Свитальский.
Совет Евросоюза по транспорту, телекоммуникациям и энергетике 1 декабря 2016 года одобрил мандат Еврокомиссии на проведение переговоров о присоединении Армении к общему авиационному пространству ЕС. Соглашение дает право на либерализацию полетов сразу со всеми странами Евросоюза.
Для авиационного рынка Армении данное соглашение имеет важное значение, поскольку предусматривает обеспечение определенного уровня открытости и либерализацию авиационного рынка. В результате присоединения к соглашению, между Арменией и 28 странами ЕС будет действовать более либеральный авиационный режим. Это означает интеграцию с европейским авиационным рынком, содействие выходу армянских бизнесменов на внешние рынки, превращение в важную транзитную страну в сфере воздушного транспорта.
Из стран-членов Восточного партнерства к единому авиационному пространству уже присоединились Молдова, Грузия и Украина.