Ցուրտ ձմեռն ու ուշացած գարունը տարվա բերքի վրա չեն ազդի՝ գյուղատնտեսության նախարարությունը բարձր բերք է ակնկալում: Այդ մասին հայտարարել է գյուղատնտեսության փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Այս պահին ցրտահարության խնդիր չունենք, եթե կա, շատ չնչին է: Հուսանք` տարին կլինի բարենպաստ, և խնձորն ու տանձը շատ կլինեն: Իսկ ծիրան, ասեմ, որ ուտելու ենք, շատ ենք ուտելու և նաև արտահանելու ենք»,- ասել է փոխնախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Միակ բուսատեսակը, որին վնասել է անցած ցրտաշունչ ձմեռը, աշնանային ցորենն է: Հանրապետության որոշ վայրերում ցորենի ցանքատարածությունները վնասվել են ցածր ջերմաստիճանի և ձյան բարակ ծածկույթի պատճառով:
Փոխնախարարը հայտնել է, որ գյուղատնտեսական աշխատանքները հայաստանյան գյուղերում արդեն եռում են, շուրջ 50 000 հա տարածության վրա արդեն ցանքս է կատարված: Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ մինչև հուլիսի 22-ը դեռ կարելի է ցանքս կատարել:
Անդրադառնալով կարտոֆիլի սերմացուի ցրտահարության մասին լուրերին` փոխնախարարը վստահեցրել է, որ դրանք իրականությանը չեն համապատասխանում։ «Գյուղացին ինքը կմրսի, բայց թույլ չի տա, որ տնկանյութը մրսի»,- ասաց նա: Հարությունյանի խոսքով` Հայաստանում այս պահին անհրաժեշտ քանակի կարտոֆիլի տնկանյութ կա:
2016-ին գարնանն արձանագրված բացասական ջերմաստիճանների արդյունքում հիմնականում վնասներ են գրանցվել Արմավիրի և Արարատի մարզերում, որտեղ տուժել է ծիրանենու բերքը: Առանձին համայնքներում ծիրանի կորուստը հասել է 50-80%-ի:

28 Апрель 2017 - 13:40 AMT
Сельскохозяйственные работы в деревнях Армении в самом разгаре, уже засеяно около 50 000 га площадей пахотных земель. Об этом сказал журналистам замминистра сельского хозяйства Армении Ашот Арутюнян.
«Кто не успел посеять, может не торопиться… Холодная зима и запоздалая весна не испортят урожай этого года», — сказал Арутюнян, передает Sputnik-Армения.
Прогнозы Министерства сельского хозяйства относительно урожая обнадеживающие.
«На данный момент угрозы заморозков нет, а если и есть, то очень незначительные. Будем надеяться, что год будет благоприятным, яблок и груш будет много. А абрикосов мы поедим, причем много, так что хватит для экспорта», — сказал Арутюнян.
Он сообщил, что холодная зима нанесла ущерб только пшенице. Некоторые посевные площади на территории республики были повреждены из-за низкой температуры воздуха и тонкого слоя снега. Комментируя слухи о том, что семена картофеля подверглись заморозкам, замминистра уверил, что они не соответствуют действительности.
«Фермер скорее сам замерзнет, чем даст замерзнуть саженцам», — сказал замминистра. Он добавил, что на данный момент в Армении достаточное количество саженцев картофеля.