ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն ընդունել է ՌԴ-ում «Պլատոն» համակարգը ներդրած կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Անտոն Զամկովին։
Անտոն Զամկովը Վահան Մարտիրոսյանին ներկայացրել է «Պլատոն» համակարգի կիրառությունը։ Զամկովը նշել է, որ այն հավանության է արժանացել նաև բեռնափոխադրողների միջազգային կազմակերպության կողմից։
Մարտիրոսյանն առաջարկել է ուսումնասիրել Հայաստանում համակարգի ներդրման հնարավորությունը, ներկայացնել տնտեսական հիմնավորումները, որից հետո միայն քննարկել համագործակցության հնարավոր տարբերակները։
Զամկովը նշել է, որ «Պլատոն» համակարգը հնարավորություն է տալիս հետևել բեռի տեղաշարժի ամբողջ ընթացքին` որտե՞ղ է գտնվում, քանի՞ կիլոմետր ճանապարհ է անցել։ Համակարգով կարելի է տեղեկություն ստանալ տրանսպորտային միջոցի չափերի, բեռի քաշի մասին։
Նախարարն իր հերթին, ներկայացնելով ՀՀ տարածքով մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումների հեռանկարային ծրագիրը` նշել է, որ ինտելեկտուալ և բազմաֆունկցիոնալ այդ համակարգը կարող է արդյունավետ լինել հատկապես նման փոխադրումները զարգացնելու նպատակով։
«Պլատոնը» 12 տոննայից ավելի քաշ ունեցող բեռնատարներից վճար գանձելու համակարգ է: Ռուսաստանում բեռնատարների վարորդներից յուրաքանչյուր կիլոմետրի համար պետք է գանձվեր 3.73 ռուբլի, սակայն ՌԴ վարչապետի հանձնարարականով 2017-ի համար սահմանվել է 1.91 ռուբլի 1 կմ դիմաց:
Համակարգը ՌԴ-ում ներդրվել է 2015-ին և բողոքի ալիք բարձրացրել բեռնատարների վարորդների շրջանում: 2017-ինբեռնատարների վարորդները շարունակում են բողոքի ակցիաները:

Армения изучает возможности внедрения автоматизированной системы контроля за перемещением большегрузов «Платон». Об этом сообщили в пресс-службе министерства транспорта, связи и информационных технологий.
Об этом сказал министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваган Мартиросян по итогам встречи с генеральным директором российской компании-оператора «Платон» Антоном Замковым.
Представляя министру применение системы «Платон», Замков отметил, что она одобрена также международной организацией грузоперевозок.
«Система дает возможность следить за движением груза на протяжении всего периода, то есть, где он находится, сколько километров дороги проехал, получить информацию о размерах транспортного средства, массы груза и другое», — сказал он, передает Sputnik-Армения.
Это все может контролировать не только грузоперевозчик, но и заказчик. Представляя перспективные программы мультимодальных грузоперевозок по территории Армении, министр отметил, что эта интеллектуальная и многофункциональная система может быть эффективной особенно в целях развития подобных перевозок.
Мартиросян предложил изучить возможности внедрения системы в Армении, представить экономическое возможности и только после этого обсудить варианты возможного сотрудничества.