MLS «Ռեալ Սոլթ Լեյք» ակումբի կազմում հանդես եկող Յուրա Մովսիսյանն իր թիմակից ֆուտբոլիստների համար Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստումը» ֆիլմի փակ դիտում է կազմակերպել:
«Մենք պայքարող ազգ ենք: Մենք ցեղասպանություն վերապրած ազգ ենք»,-ասել է Մովսիսյանը:
«Խոստումը» մեծ ֆիլմ է ցեղասպանության իրողության մասին, որը տեղի է ունեցել 102 տարի առաջ: Բոլորն ինչ-որ բան լսել կամ կարդացել են այդ մասին, բայց այս ֆիլմը բոլորին հնարավորություն է տալիս տեսնել այդ ամենը մեծ էկրանին: Դա շատ կարևոր է հայերիս համար, քանի որ մենք մշտապես պայքարում ենք Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար: Յուրաքնաչյուր հայի պարտքն է անել այնպես, որ բոլորն իմանան այդ մասին»,-ասել է ֆուտբոլիստը:
«Մանկության տարիներին քեզ պատմում են ցեղասպանության մասին և դու կարծես վերապրում ես այն: Մեր պարտքն է պատմել մարդկանց մեր պատմությունը: Հայաստանը ուղղակի մի փոքր երկիր չէ Արևելյան Եվրոպայում, դա ցեղասպանությունը վերապրած երկիր է: Դու հաղթում ես, ողջ մնալով և պատմելով այդ մասին մյուսներին»,-ասել է Մովսիսյանը:
«Մենք դեռ պայքարում ենք ճանաչման համար: Ես միշտ պայքարել եմ այն ամենի համար, ինչին հասել եմ կյանքում: Ես կարողացա պրոֆեսիոնալ դառնալ 300 մլն բնակչությամբ երկրում: Դա հենց այն մարտական ոտգին է, որը բնորոշ է մեր ժողովրդին: Մեզ ոչինչ հեշտ չի տրվել, մենք ամեն ինչի համար ստիպված ենք եղել պայքարել»,-ասել է Մովսիսյանը:
Հայոց ցեղասպանության մասին «Խոստում» պատմական դրաման ապրիլի 27-ից ցուցադրվում է Հայաստանի կինոթատրոններում: Դեռ մեծ էկրան բարձրանալուց առաջ ֆիլմն արդեն դարձավ քաղաքական շահարկումների և սկանդալների առարկա, բազում վեճեր հարուցեց ու գրավեց ԶԼՄ-ների ուշադրությունը, իսկ աշխարհի ամենաազդեցիկ հանդեսներն ու թերթերը իրենց տպավորությունները ներկայացրեցին ֆիլմի մասին: PanARMENIAN.Net ը հավաքել է ամենահեղինակավոր պարբերականների արձագանքները:

Армянский и американский футболист, нападающий клуба MLS «Реал Солт-Лейк» Юра Мовсисян устроил для футболистов своего клуба закрытый показ фильма «Обещание» о Геноциде армян 1915 года в Османской империи.
«Мы – борющаяся нация. Мы – нация, которая пережила геноцид. Наша победа поможет нам выжить»,- отметил Мовсисян.
«Фильм «Обещание» – большой фильм о реальности геноцида, произошедшего 102 года назад. Все что-либо читали или слышали об этом, но этот фильм – возможность для всей увидеть реальность на большом экране. Это очень важно для нас – армян, так как мы постоянно боремся за международное признание Геноцида. Долг каждого армянина – сделать так, чтобы все знали об этом»,- сказал футболист.
«В детстве тебе рассказывают истории о геноциде. Ты – переживший геноцид. Наш долг – рассказать людям нашу историю. Это не просто маленькая страна в Восточной Европе. Это страна, которая видела геноцид. Вы выигрываете, оставшись в живых и рассказывая другим свою историю»,- добавил Мовсисян.
Он отметил, что уже 102 года, как половина стран мира не признает Геноцид армян.
«Мы все еще боремся за это. Я всегда был вынужден бороться за то, чего достиг в жизни. У меня многого не было, но я стал профессионалом в стране с 300 млн жителей. У меня не было других целей, кроме как стать профессионалом. Это именно тот боевой дух, который присущ нашему народу. Нам ничего не давалось легко, мы за все были вынуждены бороться»,- подчеркнул Мовсисян.
Мировая премьера «Обещания» состоялась 21 апреля в Лос-Анджелесе. В кинотеатрах Армении и России фильм вышел 27 апреля.