(?)Շատ է խոսվում ատոմակայանի կարևորության ու նոր էներգաբլոկի կառուցման անհրաժեշտության մասին, բայց զուգահեռ կառուցվում են ՋԷԿ-եր, փորձ է արվում դրա համար արաբական երկրներից ներդրողներ գրավելու: Ո՞ւր է ուղղվելու նոր ՋԷԿ-երի գեներացրած էներգիան, և արդյոք սա նշանակում է, որ կառավարությունը պատրաստվում է ԱԷԿ-ի փակմանը:
(!)Երևանի նոր ՋԷԿ-ը գալիս է փոխարինելու Հրազդանի հին ՋԷԿ-ին: Հետագա էներգաբալանսից է կախված՝ դրա արտադրած էներգիայի որ մասը կգնա ներքին սպառման, որ մասը՝ արտաքին: Մեր կառավարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ ՀՀ էներգետիկան ունի 4 հենասյուն՝ վերականգնվող էներգետիկայի զարգացում, էներգախնայողության ոլորտի բարելավում ու զարգացում, տարածաշրջանային ինտեգրացում ու էներգակիրների մատակարարման ուղիների դիվերսիֆիկացում և ատոմային էներգետիկայի զարգացում: Էներգետիկ քաղաքականությունը հիմնված է այս 4 հենասյան վրա, ու ատոմային էներգետիկան սրանցից մեկն է: Մենք փորձում ենք 4 ուղղությունն էլ հավասարաչափ զարգացնել:
(?)Արևային և քամու էներգիայի մասնաբաժինն ընդհանուր էներգետիկայի արտադրության ոլորտում 1%-ից էլ քիչ է: Ունե՞ք արդյոք ծրագիր կամ կարող եք կանխատեսումները ներկայացնել, թե որքան է կազմելու դրանց մասնաբաժինը 5-10 տարի անց:
(!)Ընդհանուր եթե խոսենք այլընտրանքային էներգետիկայի մասնաբաժնից, այն էներգաարտադրության ոլորտում 35%-ից ավելի է, քանի որ հիդրոէներգետիկան էլ է համարվում այլընտրանքային: Արևայինի զարգացումը նոր ենք սկսել, և մի քանի տարի անց հստակ տվյալներ կունենանք: Հիմա մի քանի խոշոր ծրագիր ունենք, որ պատրաստվում ենք իրականացնել: Կանխատեսումներ ունենք, իհարկե, բայց ամեն ինչ կախված է սակագներից ու ոլորտների զարգացումից: Նոր տեխնոլոգիաներ են հայտնվում, սակագինը փոխվում է, ըստ դրա՝ կանխատեսումներն ու ծրագրերն էլ են փոխվում: Մինչև 2025 թիվը նախատեսում ենք, որ ընդհանուր էներգաարտադրության ոլորտում 50%-ից ավելին կկազմի այլընտրանքայինը՝ ներառյալ հիդրոէներգետիկան:
(?)Կառավարությունն ու հատկապես՝ վարչապետը, կոչ են անում օգտվել արևային էներգիայից: Կարող եք արդյոք ներկայացնել՝ որքան գումար է անհրաժեշտ սովորական բնակարանն արևային էներգիայով ապահովելու համար: Որքան ժամանակ անց մարդիկ կզգան «օգուտը»:
(!)Մի քիչ դժվար է նման հաշվարկ ներկայացնելը: Միջին վիճակագրական ընտանիքի համար տարեկան սպառումը կազմում է մոտ 2400 կՎտ: Դրա համար անհրաժեշտ են մոտ 1.5 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային վահանակներ, որոնք կարտադրեն այդքան ծավալի էլէներգիա: Դրա միջին արժեքը հիմա շուկայում մոտ $1500 է: Եթե արևային էներգիայի անցնելու նպատակ կա, պետք է դիմել համապատասխան ընկերություններին, որոնք կգան, կչափագրեն, կնայեն պայմանները՝ հարավային կողմ կա, թե՝ ոչ, տանիքում հնարավոր է տեղադրել, թե՝ ոչ: Ամեն տան, ընտանիքի համար անհատական մոտեցում, հաշվարկ է անհրաժեշտ:
(?)Շատ է խոսվում արաբական երկրներից էներգետիկայի ոլորտ ներդրումներ ներգրավելու մասին: Ուր են ուղղվում այդ ներդրումները, կա՞ն արդյոք կոնկրետ ծրագրեր, թե՝ ոչ:
(!)Կան հստակ ծրագրեր՝ կապված արևային, քամու էներգիայի ոլորտների հետ: Նույն ներդրողները հետաքրքրված են նաև գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրումների հնարավորությամբ: Ծրագրերը շատ են, հետաքրքրվածությունը՝ մեծ ու ընդգրկուն:
(?)Իսկ ինչով է պայմանավորված արաբական երկրների՝ ՀՀ-ում ներդրումներ կատարելու հարցում հետաքրքրությունը:
(!)Մի շարք գործոններ կան՝ և ներդրողների նկատմամբ նոր կառավարության վարած քաղաքականությամբ վստահություն ենք ներշնչում, և նախագահի կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, տնտեսական ֆորումը: Մի բան կարող եմ ասել, որ իրենց համար ՀՀ-ն բոլոր կետերով համապատասխանում է ներդրումներ կատարելու համար լավ երկրի համար առաջադրվող չափանիշներին՝ քաղաքական կայունություն, տնտեսական աճ, չիրացված հսկայական պոտենցիալ, Էմիրությունների հետ լավ քաղաքական հարաբերություններ: ՀՀ-ն ամեն առումով իրենց համար համարվում է ներդրումների համար լավ ուղղություն:
(?) Վերջերս Վրաստանը հայտարարեց, որ գազը գնելու է միայն Ադրբեջանից: Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ գազի տարանցման ծրագիրն Իրանից ՀՀ տարածքով դեպի Վրաստան չեղարկվում է:
(!)Միանշանակ ոչ: Ճիշտն ասած, Վրաստանի այդ հայտարարությանն անգամ ծանոթ չեմ, սակայն ես գիտեմ, որ կա վրացական ընկերություն, որն իրանական կողմի հետ գազի գնման պայմանագիր ունի: Հիմա մենք իրակական կողմի հետ տարանցման հետ կապված տարբեր հարցերի շուրջ ենք բանակցում, որովհետև դա պետք է լինի փոխշահավետ պայմաններով: Փակագծերն առանց շատ բացելու կարող եմ ասել, որ մենք իրանական կողմի հետ զուգահեռ բանակցում ենք նաև իրենց տարածքով գազի տարանցման հնարավորության շուրջ: Խոսքն Իրանի տարածքով թուրքմենական գազի ՀՀ ներմուծման մասին է: Մոտեցումը պետք է լինի ավելի ընդգրկուն: Բանակցությունները դեռ ընթանում են: Ոչինչ չի բացառվում:
(?)Այսինքն, Վրաստանը, անկախ իր հայտարարությունից, չի՞ հրաժարվել գազի տարանցման շուրջ ՀՀ-ի և Իրանի հետ բանակցություններից: Հնարավո՞ր է, որ այս հայտարարությունը ավելի շատ քաղաքական բնույթ է կրել, ոչ թե՝ տնտեսական:
(!)Սա արդեն իրենցից է պետք ճշտել:
(?) «Ռուսգիդրոյի» բաժնետոմսերի հնարավոր վաճառքի մասին ի՞նչ կասեք: Ասում են՝ ռուսական ընկերությունները կորցնում են հետաքրքրությունը մեր տարածաշրջանի հանդեպ:
(!) Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադը բավականին լավ կառույց է՝ համակարգային լուրջ նշանակություն ունեցող: Վստահ եմ, որ ներդրումային հետաքրքրությունն այդ կառույցի հետ կապված քիչ չի լինի: Թե ինչու է ռուսական ընկերությունն ուզում դա օտարել, հավանաբար իրենց պատճառներն ունեն, բայց որ հաստատ «անտեր» չի մնա, դա պարզ է:
Փոխնախարարի հետ զրուցել ենք նաև էներգետիկ շուկայի ազատականացման մասին: Հայկ Հարությունյանի պնդմամբ, դրա արդյունքում ՀԷՑ-ը կկորցնի էլեկտրաէներգիայի մատակարարման մենաշնորհն ու կստեղծվի պատասխանատվությունների համակարգ, որպեսզի մատակարարման շուրջ ձեռք բերված պարտավորությունները պահպանվեն:

(?)The importance of the Nuclear Power Plant and construction of a new energy reactor is much spoken about. However, simultaneously, hydroelectric power plants are being built, with the attempts to attract investments from Arab states. What will be the energy generated by them used for? Does it mean that the government is preparing to close the NPP?
(!)Yerevan’s new hydroelectric power plant was constructed to substitute the old Hrazdan HPP. Its efficiency will determine how much energy will be spend for domestic needs and how much will be exported. Our government has repeatedly said that Armenian energy field has 4 pillars, these being the development of renewable energy, improvement of energy efficiency, regional integration, which implies diversification of energy distribution ways and development of nuclear energy. All four are equally important.
(?)Solar and wind energy make just 1% of the energy generated in Armenia. Will anything change in some 5 or 10 years?
(!)In general, alternative energy sources make about 35% of the whole energy production, since water power engineering is also viewed as alternative energy source. We have just started developing the solar energy industry and will be able to make forecasts in several years. Presently, we have a number of big projects to be carried out. We do have expectations but everything depends on the costs and the pace of industry development, along with emergence of new technologies. We anticipate that till 2025 the share of alternative energy sources in Armenia will exceed 50%, hydropower included.
(?)The government and the Prime Minister himself call to make use of solar energy. Can you tell how much will it cost to supply an ordinary apartment with solar energy? When will the residents feel its efficiency?
(!)It’s hard to provide exact numbers. On average, a family consumes about 2400 kWh annually, which will demand installation of solar batteries with a capacity of 1,5 kWh. This will cost about $1500. If our goal is transition to solar energy, we must hire certain companies to calculate the expenses. At that, individual approach is needed for each house.
(?)It’s much spoken about attraction of investments from Arab countries. Are there any projects developed for the purpose?
(!)There are projects aimed to attract investments for the development of solar and wind energy. Besides, the potential investors are also interested in agriculture development programs.
(?)Which are the reasons for this interest?
(!)There are several factors, including the trust inspired by the government’s new investment policy and the agreements achieved during the President’s visit to the United Arab Emirates. I can assure you that Armenia fully meets all the requirements set by investors: political stability, economic growth, unexhausted potential and good relations with the UAE.
(?)Georgia has recently announced that will purchase gas from Azerbaijan only. Does it mean that the project envisaging gas delivery through Armenia to Georgia will be canceled?
(!)Definitely no. To tell the truth I haven’t even heard about this announcement, but I know the Georgian company which has signed a gas purchase agreement with Iran. We are currently negotiating various issues with Tehran, because it should be a mutually beneficial deal. Without going into details, I can add that the possibility of gas transition through the Iranian territory is also negotiated. The matter concerns Turkmen gas delivery to Armenia through Iran.
(?)So, it turns out that Georgia, despite its announcement did not sever the talks with Armenia and Iran. Could it be a political rather than economic declaration?
(!)This question should be addressed to Georgia.
(?)Would you comment on the possible sale of RusHydro shares? Reports go that Russian companies are losing interest in the region.
(!)The cascade of Sevan and Hrazdan water power plants is an important construction and I am sure that it will present interest to many investors. The Russian organization has its own reasons for the decision. Anyway, it will never be abandoned.