3 Մայիս 2017 - 09:44 AMT
Հայ նկարչուհի և ռեժիսոր, Berlinale Talents 2017 և Talents Sarajevo 2016 միջազգային նախագծերի մասնակից Օվսաննա Շեկոյանի Daddy կարճամետրաժ կինոնկարն ընդգրկվել է կարճամետրաժ կինոյի Nespresso Talents 2017 մրցույթի հավակնորդների կարճ ցուցակում: Մրցույթը կոչված է զարգացնելու և աջակցելու երիտասարդ տաղանդներին: Մրցույթի հաղթողը Կաննի փառատոնի շրջանակում կայանալիք արարողությանը մասնակցելու հնարավորություն կստանա:
Բաց քվեարկությունը Facebook և Twitter սոցցանցերի օգտատերերի համար ավարտվել է մայիսի 2-ին: 27-ամյա հայ ռեժիսորի ֆիլմից բացի կարճ ցուցակում ևս 14 կարճամետրաժ կինոնկար կա, որոնք նկարահանվել են ոչ ավանդական ուղղահայաց ձևաչափով: Մրցույթի հաղթողը հայտնի կդառնա մայիսի 19-ին:
Երկու հաղթողները €6.000-ական կստանան և կհրավիրվեն Nespresso Talents արարողությանը 2017-ի Կաննի կինոփառատոնի շրջանակում: Ամենապոպուլյար ֆիլմի հեղինակը կստանա €3.000 և հրավեր Կանն, իսկ ժյուրիի ընտրած ֆիլմի հեղինակը կստանա €2.000:
Nespresso-ն Կաննի կինոփառատոնի գործընկերն է 2007-ից, իսկ 2016-ից ընկերությունն առաջին անգամ դարձավ Բեռլինալե ամենամյա միջազգային կինոփառատոնի գործընկերը: Nespresso Talents-ը ստեղծագործական հարթակ է, որը կոչ է անում ֆիլմ ստեղծողներին դառնալ պատմությունների հեղինակը, որոնք կարող են աշխարհը ցույց տալ նոր տեսանկյունից՝ ուղղահայաց ձևաչափի ընկալմամբ: Մրցույթին մասնակցում են հեռանկարային ռեժիսորներն և ականավոր կինեմատոգրաֆիստներ:

3 Май 2017 - 09:10 AMT
Короткометражный фильм Daddy армянской художницы и режиссера, участницы международных проектов Berlinale Talents 2017 и Talents Sarajevo 2016 Овсанны Шекоян вошел в шорт-лист экстраординарного конкурса короткометражного кино Nespresso Talents 2017, призванного развивать и поддерживать молодые таланты. Победитель конкурса получит шанс оказаться на Каннском фестивале.
Открытое голосование для пользователей Facebook и Twitter завершилось 2 мая, в международный шорт-лист, кроме фильма 27-летней армянки, вошли еще 14 короткометражек, снятых в нетрадиционном вертикальном формате. Победители конкурса будут объявлены 19 мая.
Двое победителей получат по €6.000 и приглашение на церемонию Nespresso Talents в рамках Каннского кинофестиваля 2017, автор самого популярного фильма получит €3.000 и приглашение на церемонию Nespresso Talents в Каннах, а автор избранного жюри фильма получит €2.000.
Nespresso является партнером Каннского фестиваля с 2007 года, а с 2016 года компания впервые выступила партнером ежегодного международного кинофестиваля Берлинале.
Nespresso Talents – творческая платформа, призывающая фильмейкеров стать авторами историй, способных показать мир сквозь новую призму восприятия в вертикальном формате. Участники конкурса – это перспективные режиссеры и выдающиеся кинематографисты, готовые сломать общепринятые каноны визуализации и способные раскрыть новые грани повседневных моментов.