Կաննի կինոփառատոնի Short film corner արտամրցութային ծրագրում Հայաստանից 3 ֆիլմ է ներկայացված. «Հրանտ Նազարյանց», «Գիշերային պատմություն» և «Մասնիկ» ֆիլմերը:
70-րդ Կաննի կինոփառատոնը կանցնի մայիսի 17-28-ը: Հիմնական ծրագրում ֆիլմեր են ընդգրկված 29 երկրից:
Գրիգոր Հարությունյանի «Հրանտ Նազարյանց» ֆիլմը հայ պոետ Հրանտ Նազարյանցի մասին է, որը 1915-ին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ Թուրքիայից տեղափոխվում է իտալական Բարի և դառնում է Իտալիայի ազգային բանաստեղծ: 1920-ին նա օգնել է ավելի քան 200 հայ փախստականի հասնել Բարի և հիմնավորվել այնտեղ, հիմնել է Նոր Արաքս գյուղը, որտեղ բացել է նաև գորգագործական կոմբինատ:
Էլեոնորա Աբովյանի «Գիշերային պատմությունը» 2-րոպեանոց անիմացիոն մուլտֆիլմ է տարօրինակություններով ընտանեկան զույգի՝ տեր և տիկին Բոկլիի մասին, որը ռուսալեզու է, սակայն ներկայացնում է Հայաստանը:
Նարեկ Սարգսյանի «Մասնիկ» փաստագրական ֆիլմը ևս հայտագրված է Հայաստանից: Ֆիլմի գործողությունը ծավալվում է փոքր հայկական գյուղում: Ռեժիսորը գյուղի բնակիչների հետ զրույցների միջոցով անդրադառնում է սոցիալական և ազգայինն խնդիրներին, մարդկանց հուսահատ վիճակին և շարունակական արտագաղթին:
2016-ին Հայաստանը Կաննի կինոփառատոնում ներկայացված էր Էվելինա Բարսեղյանի «Բրավիստ» ֆիլմով, որը Eurochannel հեռուստաալիքը ընտրել էր միջազգային ցուցադրության համար: Հետագայում «Բրավիստը» նաև Օսկարի առաջադրվեց:

3 Май 2017 - 09:44 AMT
Во внеконкурсную программу 70-го Каннского фестиваля Short film corner включены три фильма от Армении: «Грант Назарянц», «Ночная история» и «Крупица».
70-й Каннский кинофестиваль пройдет на Лазурном берегу Франции с 17 по 28 мая. В основную программу кинофестиваля вошли фильмы из 29 стран мира.
29 минутная социальная документальная драма Григора Арутюняна «Грант Назарянц» (Hrant Nazariantz) рассказывает об армянском поэте Гранте Назарянце, который во время Геноцида армян в 1915 году переехал из Турции в Бари и стал национальным поэтом Италии. В 1920 году он помог более 200 армянским беженцам обосноваться в Бари и основал деревню Нор Аракс, где вскоре открыл ковровый комбинат.
«Ночная история» (Nochnaya Istoriya) – это двухминутный анимационный мультфильм Элеоноры Абовян о семейной паре со странностями мистере и миссис Бокли, который идет на русском языке, но представляет Армению.
Документальная драма «Крупица» (Particle) Нарека Саргсяна также заявлена от Армении. Действия фильма разворачиваются в маленькой армянской деревушке. Режиссер с помощью бесед жителей деревни обращается к социальным и национальным проблемам, таким как отчаянное состояние людей и безостановочная эмиграция армян.
В 2016 году Армению на Каннском кинофестивале представлял короткометражный фильм Эвелины Барсегян «Бравист», который был отобран телеканалом Eurochannel для международного показа. Впоследствии «Бравист» был также выдвинут на премию Оскар.