Աշխարհի ամենաերկար 2,7 կմ երկարությամբ Zip Line-ը Հայաստանում կկառուցվի: Այդ մասին հայտարարել է Yell Extreme Park նախագծի հիմնադիր Տիգրան Չիբուխչյանը:
«Մայիսի 4-ին Zip Line-ի կառուցման համար դրամահավաքը կմեկնարկի միջազգային քրաուդֆանդինգային Indiegogo հարթակում: Այն կառուցվելու է Տավուշի Ենոքավան համայնքում»,-ասել է Տիգրան Չիբուխչյանը լրագրողներին, հայտնում է «Արմենիա Նովոստին»:
Zip Line-ը թույլ է տալիս էքստրեմալ մարզաձևի սիրահարներին մի վայրից մյուսը հասնել ճոպանի և սեփական մարմնի ծանրության շնորհիվ՝ տարբեր արագությամբ անցնելով կիրճի վրայով:
Նոր Zip Line-ի երկարությունը կլինի 2680 մ, բարձրությունը՝ 200-300 մ, թռիչքի տևողությունը՝ 3 րոպե, առավելագույն արագությունը՝ 120կմ/ժ: Այժմ աշխարհի ամենաերկար Zip Line-ը Մեքսիկայում է, որի երկարությունը 2545 մ է:
Ըստ Չիբուխչյանի, նախագծի իրականացման համար $200.000 է հարկավոր: Ներդրումների կեսն արդեն իրականացվել է:«Մտադիր ենք մեկ ամսում 20.000 դոլար հավաքել: Մենք ոչ միայն ֆինանսական նպատակներ ունենք, այլ նաև ցանկանում ենք ցույց տալ, որ ամբողջ աշխարհի հայերը կարող են միանալ ընդհանուր գաղափարի շուրջ»,-ասել է Չիբուխչյանը:
Նա հայտնել է, որ նույնիսկ եթե այդքան գումար չհավաքվի, Նոր Zip Line-ը կկառուցվի մինչև հուլիսի ավարտը: Նա նշել է, որ դրամահավաքի բոլոր մասնակիցները մրցանակներ կստանան Yell Extreme Park-ից:
«Մեր նպատակն է այնպես անել, որ Ենոքավան ամեն տարի 250.000 զբոսաշրջիկ այցելի: Այժմ մենք աշխատում ենք համայնքի մինչև 2030թ. զարգացման ծրագրի վրա»,-ասել է Չիբուխչյանը:
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի ղեկավար Զարմինե Զեյթունցյանը մեծապես կարևորել է նման մասնավոր նախագծերը զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանն ավելի ճանաչելի կդարձնեն:
«Արկածային զբոսաշրջությունը, որի բաղադրիչն է էքստրեմալ տուրիզմը, արագ զարգացող ուղղություն է, այդ ոլորտում միլիարդավոր դոլարներ են շրջանառվում»,-ասել է նա: Նա հավելել է նաև, որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունի այն զարգացնելու համար:
Yell Extreme Park-ը հիմնվել է 2015-ին Ենոքավան գյուղում: Վայրն ընտրվել է իր կլիմայական, աշխարհագրական դիրքի և ռելիեֆային առանձնահատկությունների համար: Նախագծի նպատակն է զարգացնել արկածային և էքստրեմալ զբոսաշրջությունը Հայաստանում, ինչպես նաև նոր աշխատատեղեր ստեղծել սահմանամերձ շրջաններում և խթանել առողջ ապրելակերպը:

Самый длинный в мире аттракцион Zip Line протяженностью почти 2.7 км будет построен в Армении. Об этом заявил основатель проекта Yell Extreme Park Тигран Чибухчян.
«Завтра мы начинаем сбор средств на краудфандинговой международной площадке Indiegogo для осуществления строительства. Zip Line будет построен в общине Енокаван Тавушской области», – сказал Чибухчян журналистам 3 мая.
Zip Line позволяет любителям экстремального спорта добраться из одного места до другого с помощью каната и собственной силы тяжести, пролетая над ущельем с разной скоростью.
Длина нового Zip Line составит 2680 м, высота – 200-300 м, продолжительность полета – 3 минуты, максимальная скорость – 120 км/ч. Самый длинный на данный момент в мире Zip Line находится в Мексике, его протяженность составляет 2545 м.
По словам Чибухчяна, на реализацию проекта требуется $200 тысяч. Половина инвестиций уже осуществлена.
«Мы планируем собрать $20 тысяч в течение месяца. Мы не только преследуем финансовые цели, но и хотим показать, что армяне всего мира могут объединиться вокруг общей идеи», – сказал Чибухчян.
Он сообщил, что даже если планируемый объем средств не будет собран, Zip Line будет построен до конца июля. Чибухчян отметил, что все, кто примет участие в сборе средств, получат поощрительные подарки от Yell Extreme Park.
«Нашей целью является сделать так, чтобы Енокаван ежегодно посещали 250 тысяч туристов. В настоящее время мы работаем над стратегией развития общины до 2030 года», – сказал Чибухчян, передает «Новости-Армения».
Глава Госкомитета по туризму Министерства экономического развития и интеграции Армении Зармине Зейтунцян придала большую важность подобным частным проектам в плане повышения узнаваемости Армении в сфере туризма.
«Приключенческий туризм, компонентом которой является экстремальный туризм, является быстро развивающимся направлением, оборот в этой сфере составляет миллиарды долларов», – сказала Зейтунцян.
По ее словам, у Армении есть огромный потенциал для развития этого вида туризма, как с точки зрения экологии, так и наличия культурно-исторических достопримечательностей.
Проект Yell Extreme Park был основан в 2015 году в селе Енокаван Тавушской области. Место было выбрано как наиболее соответствующее по климатическим условиям, географическому положению и рельефным особенностям.
Целью проекта является развить приключенческий и экстремальный туризм в Армении, стать крупным центром экстремального туризма в регионе, создать новые рабочие места в приграничных районах, активизировать общественную жизнь и поощрять здоровый образ жизни.