ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հյուրընկալել է Երևանի«Արեգնազան»կրթահամալիրում սովորող 21 տասերորդ դասարանցիների, ինչպես նաև նրանց դասղեկներ՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գծով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանին և Գայանե Դաշտոյանին:
Դպրոցի ավագ դասարանների աշակերտների շրջանում ապագա մասնագիտության ընտրությունն ամենակարևոր հարցերից մեկն է: Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի մասնագիտությունները, ի թիվս այլ մասնագիտությունների, նույնպես պատանիների ուշադրության կենտրոնում են:
Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի դռները մշտապես բաց են դպրոցականների առջև՝ մի շարք մասնագիտությունների վերաբերյալ պատկերացում կազմելու, կողմնորոշվելու հարցում նրանց առավելագույնս օգտակար լինելու նպատակով: Ընկերությունը պարբերաբար կազմակերպում է «Բաց դռների օրեր»՝ ավագ դպրոցի սաների, ինչպես նաև ուսանողների համար:
Այս անգամ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն «Արեգնազանի» սաներին հակիրճ ներկայացրել է ընկերության պատմությունը, առաքելությունն ու գործունեության հիմնական ուղղությունները: Ռալֆ Յիրիկյանը խոսել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի արժեհամակարգի, կորպորատիվ կառավարման մշակույթի կարևորության և առանձնահատկությունների մասին՝ որպես նորարարության նախպայմաններ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տնօրենը պատանիներին ներկայացրել է կորպորատիվ պատասխանատվության սկզբունքները, այդ ուղղությամբ ընկերության իրականացրած աշխատանքներն ու սոցիալական ներդրումների առանցքային ծրագրերը:
Ուսանողները ծանոթացել են ընկերության բիզնես-կառավարման մոդելին, ու նաև՝ շարժական կապի տեխնոլոգիաների հիմունքներին: Ընկերության գլխամասային գրասենյակում կազմակերպվել է շրջայց, որի ընթացքում տասներորդ դասարանցիներն այցելել են ընկերության գործառնական հիմնական կենտրոններ: Ռալֆ Յիրիկյանի հետ դպրոցականների հանդիպումն ավարտվել է հարց ու պատասխանով:
«ՏՀՏ-ն դինամիկ զարգացող ոլորտ է: Այս ոլորտը ներառում է մի շարք նեղ մասնագիտական ենթաոլորտներ, որտեղ աշխատելու համար անհրաժեշտ են կրթություն, գիտելիքներ և ամենակարևորը՝ հետևողականություն ու ստեղծագործական միտք: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում ներգրավված են լավագույն մասնագետները: Իսկ լավագույնը լինելը պահանջում է ոչ միայն կրթություն և գիտելիք, այլև՝ շարունակական աշխատանք՝ հմտություններն անընդհատ կատարելագործելու ու ընկերության կողմից սահմանված թիրախներին հասնելու միջոցով», – ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Արեգնազան» կրթահամալիրը գործում է 1994 թ.-ից և Հայաստանի առաջին և միակ վալդորֆյան դպրոցն է: Ներդաշնակ զարգացումը վալդորֆյան մանկավարժության հիմնական սկզբունքն է, որի նպատակը երեխայի տարաբնույթ առանձնահատկություններն ու մարդկային որակները հնարավորինս համաչափ ու տարիքային-հոգեբանական առանձնահատկություններին համապատասխան զարգացնելն է: Մոտեցումն ուղղված է երեխային զարգացման ավելի լայն հնարավորություններ ընձեռելուն:
Վալդորֆյան դպրոցների թիվն աշխարհում անցել է 1000-ից` բոլոր մայրցամաքներում: Այս դպրոցներն առանձնապես տարածված են Եվրոպայի գերմանալեզու երկրներում, Արևմտյան և Արևելյան Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում և Կանադայում, Հարավային Ամերիկայում: Վալդորֆյան դպրոցներ են գործում նաև Իսրայելում, Ճապոնիայում և Եգիպտոսում: Բոլորը դպրոցները պետական արտոնագրեր ունեն, հիմնական դպրոցների ավարտական վկայականներն ու վկայագրերը ընդունվում են տվյալ երկրներում:

VivaCell-MTS recently hosted 21 10th grade students from Aregnazan School and their instructors – Information Security Expert Samvel Martirosyan, and Gayane Dashtoyan at an Open Door event.
"Choosing a future profession is one of the most crucial issues facing high school students. Information and Telecommunications Technologies (ITT) are among the areas in the focus of attention of young people. Doors of Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS are always open for schoolchildren to support them in understanding the various fields, professional orientation, and help in choosing a path of life. For this purpose, the company has been organizing Open Door events for senior school kids and students," the company said in a statement.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian introduced the history of the company, its mission and main directions of activities. Yirikian detailed VivaCell-MTS’ key values, the importance of the culture of corporate management and its specifics, underlining its role as the most important precondition of innovation. The General Manager introduced the principles of corporate responsibility, the work and the crucial projects implemented by the company within the strategy. The students got acquainted with the model of business management, as well as the basics of mobile communication. The guests also toured the company headquarters and visited the main operational centers. The meeting ended with a Q/A session.
“ITT is a dynamically developing industry, which involves sub-industries that require education, knowledge, and, most importantly, creativity and commitment to work. VivaCell-MTS has the best specialists. Being the best requires not just education and knowledge but consistent work to continuously improve skills and to achieve the goals set by the company,” said Yirikian.
Aregnazan, founded in 1994, is the first and only Waldorf School in Armenia. Waldorf pedagogy is based on a holistic approach to education that strives to ensure equal development of children’s intellectual abilities and personal qualities, in harmony with their age and temperament. The Waldorf education focuses on creating wider opportunities for the holistic growth of each child.
There are more than a thousand Waldorf schools all over the world. The majority of them are situated in German-speaking European countries, in Western and Eastern Europe, in the United States and Canada, and in Southern America. Waldorf schools also exist in Israel, Japan and Egypt. All Waldorf schools have state license: high school certificates and transcripts are recognized in respective countries.