Մայիսի 4-ին «ԱԳԲԱ Լիզինգը» միացել է գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի սուբսիդավորման ծրագրին: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի գյուղական ֆինանսավորման կառույցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահե Հարությունյանը և «ԱԳԲԱ Լիզինգ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արսեն Բազիկյանը հուշագիր են ստորագրել «Հայաստանի Հանրապետությունում գյուղատնտեսական տեխնիկայի ֆինանսական վարձակալության` լիզինգի պետական աջակցության» ծրագրի իրականացումն ապահովելու նպատակով գործակցության վերաբերյալ:
«Հիմա բանակցություններ ենք վարում նաև այլ կազմակերպությունների հետ, որպեսզի ծրագրում ընդգրկված ֆինանսական կառույցների թիվն ավելանա: Շուկան բաց է, և որքան շատ լինեն մատակարարներն ու ֆինանսական կառույցները, այդքան ավելի մատչելի կլինի մեր գյուղացիական տնտեսությունների, ֆերմերների և կոոպերատիվների համար տեխնիկայի ձեռքբերումը», – իր խոսքում նշել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը:
«ԱԳԲԱ Լիզինգի» գլխավոր տնօրեն Արսեն Բազիկյանն իր հերթին նշել է, որ այս հուշագիրը ֆերմերներին հնարավորություն կընձեռի գյուղտեխնիկա ձեռք բերել աննախադեպ պայմաններով և հիմք կհանդիսանա իրենց բիզնեսի ընդլայնման համար:
«Վաղվանից ֆերմերներն արդեն կարող են մեզ դիմել, հնարավորինս օպերատիվ և արագ կփորձենք արձագանքել բոլոր հայտերին»,- հավելել է նա:
ՀՀ ԿԱ «ԳՏՏԶ ԾԻԳ» ՊՀ գյուղական ֆինանսավորման կառույցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահե Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ մեծ է նաև գյուղատնտեսական գործիքների պահանջարկը:
Ծրագրի շրջանակում տնտեսավարողները կարող են ձեռք բերել տարբեր մակնիշների տրակտորներ, հացահատիկահավաք կոմբայններ, հավաքիչ-մամլիչներ, տրակտորային շարքացաններ, գութաններ, խոտհնձիչներ, կարտոֆիլատնկիչներ, կարտոֆիլաքանդիչներ, կուլտիվատորներ, ֆրեզներ և սրսկիչներ: Գյուղտեխնիկայի ձեռքբերման պայմաններն են` 20% կանխավճար, տարեկան 2% լիզինգային տոկոսադրույք, 3-10 տարի մարման ժամկետ` կախված տեխնիկայի տեսակից:

4 Май 2017 - 12:18 AMT
«АГБА Лизинг» присоединился к программе субсидирования сельскохозяйственной техники в Армении. Заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян, исполняющий обязанности директора структуры сельского финансирования госучреждения «Офис реализации программ экономического развития сельских территорий» аппарата правительства РА Ваге Арутюнян и генеральный директор ЗАО «АГБА Лизинг» Арсен Базикян подписали меморандум о сотрудничестве с целью обеспечения реализации программы «Государственная поддержка финансовой аренды – лизинга сельскохозяйственной техники в Республике Армения».
«В настоящее время мы ведем переговоры и с другими организациями, чтобы увеличить число финансовых структур, включенных в программу. Рынок открыт, и чем больше будет поставщиков и финансовых структур, тем доступнее станет приобретение сельхозтехники для фермерских хозяйств, кооперативов», – отметил Макарян.
Арсен Базикян, в свою очередь, отметил, что подписанный меморандум предоставит фермерам возможность приобрести сельхозтехнику на беспрецедентных условиях и станет основанием для расширения их бизнесов.
«Уже с завтрашенго дня фермеры могут обращаться к нам, мы постараемся максимально быстро и оперативно ответить на все заявки», – добавил он.
В рамках программы хозсубъекты могут приобрести тракторы различных марок, хлебоуборочные комбайны, тракторные сеялки, плуги, косилки, культиваторы, фрезы, опрыскиватели и пр. Условия приобретения сельхозтехники: 20% предоплаты, 2%-ная годовая лизинговая ставка, срок погашения 3-10 лет, в зависимости от вида техники.