Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ պարտք ունի միայն Վրաստանը: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի հարցմանն ի պաստասխան հայտնել են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից:
«Ի պատասխան Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ պարտք ունեցող երկրների վերաբերյալ հարցման, հայտնում ենք, որ 30.04.2017թ. դրությամբ ՀՀ հանդեպ պարտքային պարտավորություն ունի Վրաստանը, որի պարտքի մնացորդը կազմում է $11 մլն դոլար»,- ասված է պատասխանում:
Նաև նշվում է, որ ՀՀ և Վրաստանի կառավարությունների միջև «Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ Վրաստանի պարտքի վերաձևակերպման մասին» համաձայնագրերով սահմանված վճարման ժամանակացույցերի, պարտքի մայր գումարի մարումները սփռված են մինչև 2025 թվականը:
2017-ի մարտին ՀՀ արտաքին պարտքը կազմել է $4.3 մլրդ: ՀՀ կենտրոնական բանկի արտաքին պարտքը մարտին կազմել է $517.9 մլն:

5 Май 2017 - 08:59 AMT
Единственной страной, имеющей задолженность перед Арменией является Грузия. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в Министерстве финансов РА.
«В ответ на вопрос о задолженности стран перед Арменией, мы сообщаем, что по состоянию на 30.04.2017 года Республике Армения задолженность в размере $11 млн имеет Грузия», – говорится в ответе Минфина.
Также отмечается, что согласно договоренности между правительствами Армении и Грузии, грузинская сторона должна погасить задолженность до 2015 года.
В марте 2017 года внешний долг Армении составил $4.3 млрд. Внешний долг центрального банка РА в марта составил $ 517.9 млн.