Երեխաների համար նվագեց «Օտրի տրիո» անսամբլը (ֆլեյտա, ջութակ, ալտ): Համերգն ինտերակտիվ էր. երաժիշտները պատմում էին երեխաներին տրիոյում ներառված երաժշտական գործիքների մասին, ներկայացնում ստեղծագործություններն ու կոմպոզիտորներին, ապա նվագում: Յուրաքանչյուր ստեղծագործությունը լսելուց հետո երեխաները հարցեր էին տալիս, զրուցում ու նորից երաժշտություն լսում:
Համերգից հետո PanARMENIAN.Net-ը զրուցեց երեխաների, ծնողների և երաժիշտների հետ:
Լսողության խնդիր ունեցող 10-ամյա Կարեն Ազարյանի մայրը՝ Նարինե Ազարյանը, ասում է.
«Որոշեցինք, որ անպայման պետք է ներկա լինենք համերգին, որ երեխայի օրն ավելի հետաքրքիր անցնի: Կարծում եմ՝ դա էլ կօգնի ադապտացնել երեխային: Վիրահատությունից հետո նա 90%-ով լսում է, սակայն դեռևս խնդիրներ ունի. դժվարանում է խոսել, քանի որ հիվանդության հետևանքով դեռ 3 տարեկանում կորցրել էր լսողությունը: Այսօր լսել է հնչյունները, ինձ թվում է՝ արդյունքը դրական կլինի, գուցե հետաքրքրվի երաժշտությանբ, բայց կարևոր չէ, թե ինչ մասնագիտություն կընտրի, ամենակարևորն այն է, որ խելացի մարդ լինի»:
Նարինե Ազարյանը պատմում է, որ հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին ընկալելու հետ կապված հասարակությունը խնդիրներ ունի:
«Կան խնդիրներ, որոնք դեռ երկար կմնան: Հաճախ դրսում անծանոթ երեխաները երկար նայում են տղայիս լսողական սարքին, իսկ ծնողները չեն բացատրում, թե դա ինչ է: Կարենը շատ անհարմար է զգում, հարցնում է՝ ինչու են այդպես իր վրա նայում: Տեղեկացվածության, վերաբերմունքի խնդիր կա: Հոգեբանական սեմինարների ենք մասնակցում, որտեղ ծնողները պատմում են, թե ինչպես են նրանց ու երեխաների վրա «թարս նայում», կոպիտ արտահայտություններ թույլ տալիս: Շատ դժվար է: Երևի մի փոքր իմ մեղքն էլ կա, քանի որ միշտ առանձնացնում եմ Կարենին, հատուկ եմ վերաբերվում», – ասում է Ազարյանը:
Կարեն Ազարյանը համերգից գոհ է մնացել: Ասում է՝ առաջին անգամ է նման գործիքների երաժշտությունը միասին լսում.
«Առաջին անգամ չեմ համերգ լսում, բայց այստեղ որոշ գործիքներ առաջին անգամ տեսա, լսեցի: Տանը դաշնամուրային երաժշտություն եմ լսում: Այսօր լավ էին նվագում: Նվագելը լավ բան է, բայց չգիտեմ՝ նորից կցանկանամ այսպես լսել, թե՝ ոչ»:
Համերգին ներկա երեխաներից Էդիկ Բախշյանն էլ ասում է, որ հավանել է համերգը, բայց կենդանի կատարման և ձայնագրված երաժշտության միջև տարբերություն չի նկատել:
«Միշտ հեռախոսով եմ երգեր լսում, և տարբերություն չեմ զգացել: Բայց այստեղ ավելի լավ էր, քանի որ տեսնում էի նաև գործիքները, երաժիշտներին, որոնք խոսում էին մեզ հետ: Ծնողներիս կասեմ, որ ինձ էլի համերգների տանեն», – ասաց Էդիկը:
Մարի Ղազարյանն էլ նշում է. «Համերգը դուրս եկավ, առաջին անգամ էի այսպիսի համերգ լսում, մինչև այս միայն համակարգչով եմ երաժշտություն լսել, օրինակ՝ Շոպենի: Ինքս եմ ընտրում, թե ինչ լսել: Ուզում եմ նաև ֆլեյտա նվագել սովորել»:
Մարիի քույրը՝ Սուսաննա Ղազարյանն էլ ասաց, որ երաժշտություն շատ չի լսում, երգում է, բայց ավելի շատ նկարել է սիրում:
«Գործիքները մեղմ էին հնչում», – համերգի մասին ասաց Սուսաննան:
«Օտրի տրիոյի» ջութակահարուհի Անժելա Հովհաննիսյանն էլ իր հերթին նշեց, որ այս երեխաներին հատուկ ուշադրություն է պետք:
«Շարժունակության կամ այլ խնդիրների հետ կապված հաճախ նրանք քիչ են դրսում լինում, ծանոթ չեն այս արվեստին, շփման կարիք ունեն: Միաժամանակ, մենք տարբերություն չենք դնում երեխաների միջև. ցանկացած երեխայի համար համերգը կարևոր է գիտելիքների ընդլայնման, երաժշտական ճաշակի ձևավորման համար»:
Ֆլեյտահար Ռուզաննա Թովմասյանն էլ նկատեց, որ այսօր երեխաներին նոր երազանք, ձգտում ձեռք բերելու հնարավորություն ընձեռվեց:
«Քանի որ երաժշտությունը խոսք չի պահանջում, դրա միջոցով կարող ես կապ հաստատել երեխաների հետ, փոխանցել ինչ-որ տեղեկատվություն, որը բառերով հասցնել միշտ չի ստացվում: Գուցե, օրինակ, ֆլեյտան առաջին անգամ տեսնեն ու հետաքրքրվեն, երաժիշտ դառնալու ցանկություն առաջանա, կամ կտավներ տեսնեն և ցանկանան նկարել, արվեստագետ դառնալ: Կարևոր է, որ երազանք արթնանա»:
Ալտահար Արևիկ Կոսյանը պատմեց, որ բազմիցս նվագել են երեխաների համար, բայց հաշմանդամություն ունեցողների համար առաջին անգամ են նվագում:
«Երեխաների համար մեր համերգները միշտ ինտերակտիվ համերգ-զրույցների տեսքով են անցնում: Այս անգամ էլ նույնն էր: Այսօր երեխաներն ակտիվ էին, աշխույժ, հետաքրքրասեր, արդեն իսկ բավականին տեղեկացված էին երաժշտության մասին: Ուզում էինք հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ներգրավել, քանի որ Հայաստանում դեռ բազմաթիվ խնդիրներ կան, օրինակ՝ ծնողները շատ անգամ չեն ցանկանում, կամ հնարավորություն չեն ունենում հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին համերգների, ցուցահանդեսների տանելև այլուր: Իսկ դա շատ կարևոր է, որ նրանք դուրս գան փակ տարածքից, շփվեն, մեկուսացված չլինեն: Այս թանգարանում երեխաները կտավների ծանոթացան, երաժշտություն լսեցին», – ասաց նա:
Հայաստանում իր կազմով առանձնահատուկ «Օտրի Տրիո» անսամբլը ստեղծվել է 2016-ին: Ի տարբերություն դասական դաշնամուրային տրիոների՝ դրա կազմում փողային և լարային գործիքներ են։ Սովորաբար տրիոների մեջ ֆլեյտա չի ներառվում, մշտական կազմով ֆլեյտային տրիոներ աշխարհում չեն գործում, այլ հավաքվում են միայն որոշ համերգների համար:
Կոլեկտիվի կազմում հանդես են գալիս միջազգային և հանրապետական մրցույթների դափնեկիրներ Ռուզաննա Թովմասյանը (ֆլեյտա), Անժելա Հովհաննիսյանը (ջութակ) և Արևիկ Կոսյանը (ալտ):

Otri Trio includes three enthusiastic girls playing violin, flute and viola. Members of the State Youth Orchestra of Armenia, they formed a trio in 2016, making the first appearance at the stage of the Cafesjian Center for the Arts in Yerevan. The recent concert, however, was unique of its kind. The musicians told the children about the instruments they play before the performance and engaged into a question and answer session after each piece of music.
Following the concert, PAN talked to the children, their parents and performers.
The mother of 10-year-old Karen Azaryan, who has hearing disorder, says they decided to attend the event to make the boy’s day more interesting. “I think it will contribute to his adaptation. The surgery helped restore the hearing, but he still experiences problems: he speaks hardly because of the hearing loss at the age of 3. I believe that today’s performance will have a positive impact. Maybe he will even choose music as his future career one day. Whatever, nothing matters more than being a good and clever personality,” she says.
The boy’s mother says Armenian society has not matured yet for accepting the children with disabilities. “There are problems that won’t be resolved for many years. Sometimes, kids in the street stare at Karen’s osteophone, but parents don’t explain what it is for. He feels bad and asks why they are gazing at him. During different seminars, parents tell that other people look askew at their children with special needs. It’s all because of the lack of public awareness and it’s hard to endure, although I suppose it’s a little bit my fault too, as I often try to insulate Karen,” she confesses.
The boy himself was pleased with the concert, saying it’s for the first time that he hears these musical instruments being played together. “It’s not the first concert I attend but I saw some instruments for the first time in my life. I am listening to piano music at home. Playing an instrument is good, but I am not sure I want to listen to these ones again,” he says.
Another boy present at the concert, Edik Bashkhyan, says he liked it but didn’t notice any difference between the live performance and recording. “I listen to music via my phone and didn’t feel any difference. But I liked it here more, because I could see the instruments and the players, who were talking to us. I will tell my parents to take me to concerts again,” Edik says.
Mary Ghazaryan reacts: “I liked the concert. I used to listen to music via computer, for example, Chopin. I choose the music myself and I want to learn to play flute.” Her sister, Susanna, adds that she liked the performance too, but she prefers to paint.
“These children need special attention,” Otri Trio violin player Anzhela Hovhannisyan notes. “Experiencing problems with moving around, they don’t often go out and have no possibility to get acquainted with the art. At the same time, we don’t discriminate between children. Any concert meant for the young audience is important for the formation of musical taste and awakening curiosity.”
Flute player Ruzanna Tovmasyan believes that this short event gave the children an opportunity to have new dreams and goals. “Music demands no words but allows to interrelate with children and convey them some information that can’t be transmitted through speech. They might see the flute for the first time and take interest in it. They might even start thinking about becoming a musician, like they might see a canvas and decide to draw. The most important task is to trigger interest,” she says.
Viola player Arevik Kosyan says they have performed for children scores of times, but it’s their first concert for the children with disabilities. “The concerts organized for children always proceed as a dialogue between the performer and the listener. This one wasn’t an exception: the kids were active and curious. Moreover, they already had some knowledge of music. Our decision to play for the children with special needs was conditioned by numerous problems persistent in Armenia. As it often happens, parents either don’t want or can’t afford to take their children to concerts or exhibitions, although communication is vitally important for them. In this museum, the children got an opportunity to see the paintings and listen to music,” she notes.