Հայաստանում օրգանական և բնական միրգ-բանջարեղենից պատրաստված պահածոներով, մուրաբաներով և հյութերով բարձված բեռնատարը մայիսի 10-ին ուղևորվել է դեպի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ 5+ աստղանի հյուրանոցներին մատակարարելու համար։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ տնտեսական զարգացման և նեդրումների նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Պայմանագիրը «Թամարա Ֆրութ» և Al Falaj ընկերությունների միջև կնքվել է «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովի ընթացքում։ Արաբական գործընկերն արդեն 15 կոնտեյներ հայկական օրգանական և բնական արտադրանք է պատվիրել։ Հայկական արտադրանքն արաբական երկրների հյուրանոցներում կտարածվի NOHF (Natural organic healthy food- բնական, օրգանական, առողջ սնունդ) մակնշմամբ:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի նորանշանակ գործադիր տնօրեն Ամեն Ավակ Ավակյանը, Արտահանման գծով տնօրեն Հայկ Միրզոյանը և ՀՀ ՏԶՆ նախարարության Ճյուղային տնտեսական քաղաքականության վարչության պետ Արմեն Եգանյանն այցելել են «Թամարա Ֆրութի» պահեստներ, հետևել արտահանման ընթացքին, գործարարի հետ քննարկել հնարավոր խնդիրներն ու աջակցման նոր ծրագրեր։
«Հիմնադրամը շարունակելու է գործունեությունն արտահանման զարգացման ուղղությամբ, քանի որ արտահանումը Հայաստանի տնտեսության լոկոմոտիվներից մեկն է»,- նշել է ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Գործակցությանը էապես նպաստեց մարտին 22-ին Աբու Դաբիի ներդրումային համաժողովը՝ ՀՀ նախագահի մասնակցությամբ։ Այն բավականին արագացրեց գործընթացը։ Մարդիկ հավատացին, վստահեցին Հայաստանին»,- նշել է «Թամարա Ֆրութ» ընկերության տնօրեն Բորիս Հովհաննիսյանը։
«Այս արտադրանքի և՛ որակը, և՛ գինը համապատասխանում է արաբական շուկայի պահանջներին ու գներին»,- նշել է «Ալ Ֆալաջ» ընկերության գործադիր տնօրեն Համադ Ալ Շահեյը։
«Սա Աբու Դաբիի համաժողովի ներդրումային համաժողովի տեսանելի արդյունքներից մեկն է, և շուկաների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ շարունակաբար քայլեր ենք իրականացնում։ ԱՄԷ հետ ապրանքաշրջանառության հարցերը պարբերաբար քննարկում են Սուրեն Կարայանը և իր ԱՄԷ գործընկերը»,- նշել է ՀՀ ՏԶՆ նախարարության Ճյուղային տնտեսական քաղաքականության վարչության պետ Արմեն Եգանյանը։
Հայաստանի և արաբական երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացմանն ուղղված «Հայաստան-ԱՄԷ» ներդրումային համաժողովը տեղի է ունեցել մարտի 22-ին, Աբու Դաբիում, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Աբու Դաբի էﬕրության թագաժառանգ, ԱՄԷ Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանավորությամբ, և մեր երկրի ղեկավարի մասնակցությամբ։
Համաժողովին ներկայացվել են գյուղատնտեսության և անասնաբուծության, էներգետիկայի, առողջապահության և դեղագործության, ՏՏ, զբոսաշրջության, անշարժ գույքի ոլորտների վերաբերյալ շնորհանդեսներ, Հայաստանում գործող օտարերկրյա ընկերությունների հաջողված պատմություններ, ներդրումային մի շարք նախագծեր։ Մի շարք այլ պայմանավորվածություններ նույնպես ձեռք են բերվել։

11 Май 2017 - 06:58 AMT
Первый грузовик с армянскими консервами, вареньями, соками 10 мая направился в Объединенные Арабские Эмираты с целью поставок армянской органической продукции в 5-звездочные гостиницы ОАЭ.
Поставки осуществлены в рамках договора между предприятиями «Тамара Фрут» и Al Falaj, подписанного на форуме «Армения-ОАЭ». Арабский партнер уже заказал 15 контейнеров армянской органической продукции, которая будет распространятся в ОАЭ под маркировкой NOHF (Natural organic healthy food).
Новозначенный директор Фонда развития Армении Амен Авак Авакян, директор по линии экспорта Айк Мирзоян и руководитель департамента по развитию промышленности Министерства экономического развития и инвестиций РА Армен Еганян посетили склады «Тамара Фрут», следили за процессом экспорта, обсудили с директором предприятия Борисом Оганнисяном возможные проблемы и новые программы содействия.
«Фонд продолжит содействовать развитию экспорта, так как это является одним из локомотивов развития экономики Армении», – сказал Авакян.
«Качество и цена продукции этого предприятия соответствуют требованиям арабского рынка» – отметил исполнительный директор компании Al Falaj Хамад Аль Шагей.
«Это один из существенных результатов проведенного форума. И мы продолжаем реализовывать шаги, направленные на диверсификацию рынков экспорта», – сказал Еганян.
Инвестиционный форум Армении в ОАЭ состоялся 22 марта в Абу-Даби, под патронажем президента РА Сержа Саргсяна и шейха Мохаммеда бин Заид Аль Нахайяна, наследного принца Абу-Даби и заместителя Верховного главнокомандующего вооруженными силами ОАЭ.
Форум послужил уникальной платформой для далеко идущего диалога между руководителями и инвесторами из ОАЭ, Армении и региона. Цель форума заключалась в том, чтобы представить инвестиционные возможности в области сельского хозяйства и животноводства, энергетики, здравоохранения и фармацевтики, информационных технологий, туризма и в других областях. Политические лидеры и руководители деловых кругов обсудили роль Армении в качестве выхода на евразийский рынок и изложили свое видение роста торговых и инвестиционных потоков между ОАЭ, странами Персидского залива и Арменией.