ՀՀ բնակչության 2%-ն աթեիստ է, 1%-ը՝ կաթոլիկ, 1%-ից պակասը՝ մահմեդական, 7%-ը դժվարացել է պատասխանել կամ չի նշել իր կրոնական պատկանելությունը: Ճնշող մեծամասնությունը՝ 89%-ը, օրթոդոքս կամ «ուղղափառ է» (այսպես են Արևմուտքում անվանում բոլոր արևելյան եկեղեցիները՝ Ռուս ուղղափառից մինչև սիրիական կամ Հայ առաքելական եկեղեցին, այսինքն՝ թիվը ներառում է հայերին, ռուսներին, հույներին, ասորիներին և այլ քրիստոնյա համայնքներին):
Հարցվածների 82%-ը համարել է, որ «օրթոդոքս» (տվյալ դեպքում՝ առաքելական քրիստոնյա) լինելը շատ կարևոր է «իսկական քաղաքացի» լինելու տեսանկյունից: Դա ռեկորդային ցուցանիշ է՝ երկրորդ տեղը զբաղեցրած Վրաստանում այս կերպ է մնածում հարցվածների 81%-ը: 62%-ը կարծում է, որ պետությունը գումար պետք է հատկացնի եկեղեցուն:
Ընդ որում, ամեն օր աղոթում է հայերի 45%-ը, իսկ շաբաթն առնվազն 1 անգամ եկեղեցի է այցելում հավատացյալների 9%-ը:
Հայերի 84%-ը համարում է, որ հայկական մշակույթը գերազանցում է բոլոր այլ ազգերի մշակույթները: Այդ կերպ մտածող քաղաքացիների քանակով երկիրը երրորդն է Հունաստանից (89%) ու Վրաստանից (85%) հետո:
98%-ը բարոյապես անթույլատրելի է համարում միասեռականությունը, սակայն 18-35 տարեկանների 4%-ն ու 35-ից բարձր տարիք ունեցողների 3%-ը կողմ են միասեռ ամուսնությունները թույլատրելուն:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ «օրթոդոքս» երկիրների բնակչությունն առավել հակված են մտածել, որ ուժեղ Ռուսաստանն անհրաժեշտ է Արևմուտքին հակակշռելու համար: ՀՀ-ում այդ կերպ է մտածում 83%-ը (երկրորդ ցուցանիշը ՌԴ-ից հետո): ՀՀ-ն բացարձակ առաջատար է ԽՍՀՄ փլուզվելու վերաբերյալ ափսոսանք հայտնող հարցվածների թվով (79%), 32%-ի համար միևնույն է՝ ժողովրդավար կլինի երկիրը, թե՝ ոչ, 53%-ը՝ կողմ է ժողովրդավարությանը, 13%-ը՝ դեմ:
Արևելյան Եվրոպայի ամենաաշխարհիկ երկիրը Չեխիան է՝ բնակչության 72%-ն աթեիստ կամ ագնոստիկ է (որից 66%-ն՝ աթեիստ):
Կարդացեք նաև. Gallup International. Պուտինին ՀՀ-ում ավելի դրական են վերաբերվում, քան որևէ այլ երկրում` այդ թվում ՌԴ-ում

According to the survey, a median of 86% across the 18 countries surveyed say they believe in God. This includes more than nine-in-ten in Georgia (99%), Armenia (95%), Moldova (95%), Romania (95%) and Bosnia (94%).
In countries such as Armenia, Serbia and Ukraine, many people regard the national patriarchs as the main religious authorities.
Roughly a quarter in Georgia and Armenia say they would be willing to accept Jews as family members. Acceptance of Muslims is even lower in these countries – 16% of Georgian Orthodox Christians say they would be willing to accept a Muslim family member, even though about one-in-ten Georgians (9%) are Muslim, and just 5% of Armenian Orthodox Christians say they would be willing to accept a Muslim in their family.
82% of respondents in Armenia said it is important to be Orthodox (Apostolic Christian) to truly share the national identity of the country. The figure is record high, with Georgia coming in the second with an 81% share. 62% of Armenians think that the national church should receive financial support from the government
Noteworthily, 45% of Armenians pray each day, and only 9% attend church weekly.
In Armenia, 98% of respondents said that humosexual behaviour is morally wrong. The survey goes on to say, however, that younger people are about as likely as their elders to favor legal gay marriage (4% and 3%).
84% of Armenians expressed the view that their culture “is superior to others,” describing themselves as “very proud” of their national identity.
Many Orthodox Christians – and not only Russian Orthodox Christians – express pro-Russia views. 83% of Armenians, for example, expressed support for a strong Russia as a counterweight to the West. In the country, 13% the public take the position that under some circumstances, a nondemocratic government is preferable, 53% say democracy is preferable to any other form of government, while 32% said “for someone like me, it doesn’t matter what kind of government we have.” Also, 79% of Armenians say the dissolution of the Soviet Union in 1991 was a bad thing for the country.
The Czech Republic is one of the most secular countries in Europe, with nearly three-quarters of adults (72%) describing their religion as atheist, agnostic or “nothing in particular.”