Մայիսի 12-ին Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունեցել երաժշտական Black Star լեյբլի համերգն ընդլայնված կազմով: Երևան են ժամանել հայտնի ռուսաստանցի կատարողներ Տիմատին, L'One-ը, Мот-ը և հայազգի Քրիստինա Սին (Քրիստինա Սարգսյան): Համերգը կազմակերպել էր Jet Set ընկերությունը, որը 2015-ի դեկտեմբերին կազմակերպել էր Տիմատիի և L'One-ի առաջին համերգը Երևանում:
Երաժիշտներից յուրաքանչյուրն առանձին ծրագիր էր պատրաստել հայ հանդիսատեսի համար: Համերգը փոքր ուշացումով սկսվեց, քանի որ բոլոր տոմսերը սպառվել էին, մարդիկ սպասվածից շատ էին և մուտքի մոտ բոլորին մանրակրկիտ կերպով ստուգում էին անվտանգության աշխատակիցները: Նախասրահում և դահլիճում հյուրերին զբաղեցնում էին դիջեյները:
Համերգը սկսվեց Քրիստինա Սիի ելույթով: Համերգից հետո երգչուհին PanARMENIAN.Net –ի հետ կիսեց համերգից ստացած տպավորությունները և իր հիացմունքը հայտնեց հայ հանդիսատեսով:
«Ես այնքան էի հուզվում, ինձ ամեն ինչ շատ դուր եկավ: Քանի որ ես կիսով չափ հայ եմ, ինձ համար դա շատ հուզիչ էր՝ ինչպես ելույթը տանը, հարազատների առջև»,-ասել է Քրիստինան՝ հավելելով, որ իրենց զարմացրել էր, որ համերգն այդքան մարդաշատ էր:
«Սա իմ առաջին համերգն էր այդքան մեծաքանակ հանդիսատեսի առջև: Մինչ այդ ես երբեք որպես մենակատար այդքան մարդկանց առջև ելույթ չէի ունեցել»,-ասել է նա:
Համերգի ժամանակ Քրիստինան նաև հայերեն երգեց՝ կատարելով Սիլվա Հակոբյանի «Գիշեր է» երգը:
«Ես շատ էի հուզվում, շատ դժվար էր տեքստը սովորել, քանի որ հայերեն չեմ խոսում, վախենում էի սխալվել»,-ասել է երգչուհին՝ հավելելով, որ հուսով է, որ կրկին կայցելի Հայաստան և նույնիսկ մենահամերգով. «Հուսով եմ, ինձ նորից կհրավիրեն»:
Քրիստինա Սիից հետո ելույթ ունեցավ L'One-ը, որին 12-հազարանոց դահլիճը հիացական բացականչություններով դիմավորեց, իսկ երկրպագուներից մեկին նույնիսկ հաջողվեց բեմ բարձրանալ ու գրկախառնվել երգչի հետ: Երրորդը Մոտն էր, նրա ելույթը ևս հաջող անցավ ու առանց միջադեպերի:
Նրանից հետո պետք է ելույթ ունենար Տիմատին, որի ելույթը սակայն չկայացավ: Նա չկարողացավ ելույթ ունենալ տեխնիկական պատճառներով՝ երկրպագուները դահլիճից ջուր էին լցրել տեխնիկայի վրա, որի հետևանքով շարքից դուրս էր եկել ձայնային քարտը, որից կախված էր ելույթը: Հայ հանդիսատեսին ուղղված իր տեսաուղերձում Տիմատին հայտարարել է, որ իր ելույթը հետաձգվում է տեխնիկական անսարքությունների պատճառով:
«Սարքավորումները ջրի մեջ էին հայտնվել: Տեխնիկական անսարքությունների, վառված սաունդքարտի պատճառով իմ ելույթը, ցավոք, չկայացավ»,-ասել է Տիմատին Ինստագրամի իր տեսաուղերձում:
«Ջրով էր ծածկվել ձայնային քարտը, ունիվերսալ քարտը, որի միջոցով են արվում բոլոր միացումները: Այն թրջվել էր և վառվել: Անհնար կլիներ այդ պահին տեղում քարտ գտնել ու փոխարինել, իսկ նորոգելու համար շատ երկար ժամանակ կպահանջվեր, դա նաև Տիմատին հաստատեց»,-ասել է Jet Set ընկերության հիմնադիր Արման Ալեքսանյանը՝ նշելով, որ երաժիշտը չցանկացավ խաբել հանդիսատեսին և ելույթ ունենալ ֆոնոգրամայի տակ, ուստի որոշվեց հետաձգել համերգը:
«Երբ հայտնաբերվեց այդ խնդիրը, բեմ դուրս եկավ Black Star-ի հնչյունային համակարգի պատասխանատուն և հայտարարեց, որ Տիմատին չի կարողանա ելույթ ունենալ տեխնիկական պատճառներով, որից հետո նախատեսվում էր, որ Տիմատին ինքը դուրս կգա և կբացատրի հանդիսատեսին իրավիճակը: Սակայն հենց այդ պահին դեպի բեմը սկսեցին ջրով շշեր նետել դահլիճից և կուլիսների ետևում կանգնած Տիմատին չկարողացավ բեմ դուրս գալ, ստիպված հետ գնաց: Տուժեց թանկարժեք տեխնիկան: Մեր ուղղությամբ ջրով շշեր նետեցին, որոնք հենց մենք էինք մինչ այդ բաժանել, շատ տգեղ ստացվեց: (Դահլիճը լեցուն էր, համերգը շատ երկար էր և կազմակերպիչները հանդիսատեսներին շշերով ջուր էին բաժանել. խմբ)»,-ասել է Ալեքսանյանը:
«Մենք խոստանում ենք, որ համերգն անպայման կկայանա առաջիկայում, հենց որ դերասանը ազատ օր ունենա իր ժամանակացույցում: Մենք դա արդեն քննարկել ենք, ընտրելու ենք ամսաթիվը: Խորհուրդ ենք տալիս բոլորին պահպանել տոմսերը: Եթե ոմանք տոմսերն արդեն նետել են, բայց գնել էին դրանք տոմսերի պատվիրման կայքերի միջոցով, ապա անհանգստանալու կարիք չկա, նրանց տվյալները պահպանվել են, նրանք կարող են զանգահարել և վերականգնել տոմսերը: Մտածում ենք նաև անվճար համերգի մասին: Շուտով կհայտարարենք մեր որոշման մասին»,- ասել է համերգի կազմակերպիչը:
Սա Black Star Inc-ի ներկայացուցիչների առաջին համերգը չէ Հայաստանում: Տիմատիի և L'One-ի առաջին համերգը Երևանում տեղի է ունեցել 2015-ի դեկտեմբերին, կազմակերպիչը նույն ընկերությունն էր: Այն ժամանակ ևս բոլոր տոմսերը սպառվել էին, իսկ երևանյան համերգն ընդգրկվել էր լեյբլի 2015-ի 10 լավագույն համերգների ցանկում:

12 мая в Ереване, в СКК им. К. Демирчяна, состоялся большой концерт музыкального лейбла Black Star в расширенном составе. В столицу Армении приехали известные российские исполнители Тимати, L'One, Мот и певица армянского происхождения Кристина Си (Кристина Саркисян). Концерт организовала компания Jet Set, которая в декабре 2015 года устроила первый концерт Тимати и L'One в Ереване.
Каждый из артистов приготовил отдельную программу для армянского зрителя. Концерт начался с небольшой задержкой по причине того, что были проданы все билеты, зрителей оказалось слишком много и на входе всех тщательно проверяли сотрудники службы охраны. В фойе и самом зрительном зале гостей развлекали диджеи.
Концерт начался с выступления Кристины Си. После выступления певица в беседе с PanARMENIAN.Net поделилась впечатлениями от концерта и выразила свое восхищение армянской публикой.
«Я так нервничала, мне очень понравилось. Так как я наполовину армянка, для меня это было очень волнительно, это как выступить дома, перед родными»,- отметила Кристина, добавив, что такое количество публики ее удивило.
«Это мой первый концерт перед таким количеством народа. Я никогда до этого не выступала сольно на таком большом концерте»,- отметила она.
В ходе выступления певица спела также на армянском: она исполнила песню армянской певицы Сильвы Акопян «Гишер э» («Ночь»).
«Я очень волновалась, очень тяжело было учить текст, так как я не знаю армянский, боялась ошибиться»,-сказала певица, добавив, что надеется еще приехать в Армению и даже с сольным концертом: «Надеюсь, меня еще раз пригласят».
После Кристины Си выступил L'One, которого 12-тысячный полный зал встретил восторженными криками, а одному из фанатов даже удалось пробиться на сцену и обнять певца. Третьим вышел Мот, его выступление также прошло успешно и без инцидентов.
После него ожидалось выступление Тимати, однако оно не состоялось. Артист не смог выступить по техническим причинам: фанаты из зала облили водой всю технику, в результате чего сгорела звуковая карта, от которой зависело выступление. В своем видеообращении к армянским зрителям Тимати заявил, что его выступление откладывается из-за технических неполадок.
«Вся аппаратура была залита водой. Из-за технических неполадок, сгоревшей саундкарты, к сожалению, мой концерт не смог состояться», – сказал Тимати.
«Была облита дорогая звуковая карта, универсальная, так как все подключения идут через нее. Она была залита и сгорела. И было невозможно найти на месте карту и заменить ее, а починить было бы очень долго, об этом сказал и Тимати»,- подтвердил в беседе с нами основатель компании Jet Set Арман Алексанян, отметив, что артист не захотел обманывать публику и выступать под фонограмму, и было решено перенести концерт.
«Когда обнаружилась эта проблема, вышел ответственный за звуковую систему Black Star и объвил, что Тимати не сможет выступить по техническим причинам, после чего было задумано, что артист сам выйдет к зрителям и объявит о переносе концерта. Он сказал, что для него не проблема выйти к зрителям и объяснить ситуацию. Однако именно в тот момент сцену стали закидывать бутылками с водой, и стоявший за кулисами Тимати не смог выйти к зрителям, ему пришлось уйти обратно. Пострадала дорогостоящая техника. Нас закидали бутылками с водой, которые мы же до этого им раздали, очень некрасиво (зал был полным, концерт длился долго, в результате чего зрителей мучала жажда, и организаторы приняли решение раздать воду в бутылках – ред.)»,- сообщил Алексанян.
«Мы обещаем: концерт обязательно состоится в ближайшее время, как только у артиста появится свободный день в графике. Мы это уже обсуждаем, будем выбирать дату. Рекомендуем всем сохранить свои билеты. Если кто-то уже выкинул свои билеты, но они билеты были приобретены через сайты заказа билетов, то пусть не переживают, их данные сохранены, они могут позвонить и восстановить билеты. Есть также мысли сделать просто полностью бесплатный концерт. Скоро мы точно объявим о своем решении»,- заключил организатор концерта.