Մայիսի 12-14-ը Հայաստանում անցնում է Երևանի նորաձևության շաբաթը Golden Lace (Ոսկե ժանյակ) խորագրով:
Նորաձևության երևանյան շաբաթը բացեց ռուսական նորաձևության լեգենդ Վյաչեսլավ Զայցևը, որը ներկայացրեց հատուկ այս առիթի համար ստեղծած հավաքածուն:
Մեծ հավաքածուի մեջ ներառվել էին ինչպես «օտ-կուտյուր», այնպես էլ «պրետ-ա-պորտե դելյուքս» մոդելներ: Հավաքածուի մի մասը ռուսական ժողովրդական տարրերով էր կատարված, որոշ մոդելներում կարելի էր նկատել ֆրանսիական նոտաներ: Ավարտին բեմ բարձրացավ ինքը Զայցևը, սակայն ուրախության և հուզմունքի արցունքները թույլ չտվեցին նրան երախտագիտության խոսքեր արտասանել:
Արդեն ցուցադրությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում Զայցևն իր գոհունակությունն ու հիացմունքը հայտնեց միջոցառման վերաբերյալ՝ նշելով, որ ամեն ինչ անցավ ամենաբարձր մակարդակով: Խոսելով հավաքածուի մասին՝ Զայցևը նշել է, որ դա իմպրովիզացիա էր: «Սկզբից գործվածքն է ընտրվել, իսկ հետո արդեն կերպարն է ձևավորվել, ամեն ինչի հիմքում գործվածքն է: Ես միավորել եմ «Ոսկե դար» և «Իմպրովիզացիա» հավաքածուները:
Ցուցադրության ժամանակ հայ և ռուս մոդելները, որոնց Զայցևն իր հետ էր բերել, քայլում էին մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի երաժշտության ուղեկցությամբ:
«Ազնավուրին շատ եմ սիրում, միշտ օգտագործում են նրա երաժշտությունն իմ ցուցադրությունների ժամանակ: Միշտ լալիս եմ նրա երգերը լսելիս»,-խոստովանել է Զայցևը՝ նշելով, որ շանսոնյեն «կախարդական, հուզիչ ձայն ունի»:
Խոսելով հայ մոդելների մասին, որոնց հետ նրան վիճակվել է աշխատել ցուցադրության ժամանակ, Զայցևն ասել է. «Հրաշալի աղջիկներ են, հիանալի մոդելներ, ես զարմացած եմ: Աշխատել եմ նրանց հետ, ասել, թե ինչ է պետք անել, և նրանք ամեն ինչ հիանալի են արել»:
Զայցևից հետո իրենց հավաքածուներն են ցուցադրել հայ դիզայներներ Գևորգ Շադոյանը և Լիանա Սարգսյանը:
Միջոցառմանը ներկա էր առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, բազում հյուրեր:
Երևանի նորաձևության շաբաթն անցնում է «Մերիդիան» էքսպո-կենտրոնի ցուցասրահում: Մայիսի 12-14-ն իրենց հավաքածուները կցուցադրեն մոդելավորողներ Հայաստանից, ՌԴ-ից, Ֆրանսիայից, Լիբանանից: Նրանց թվում են Գևորգ Շադոյանը, Նարինե Հարությունյանը, Լիանա Սարգսյանը, Սվետլանա Եվստիգնեևան, Անահիտ Նովսիսյանը, Սվետլանա Հակոբյանը, Վարանտ Լամալինը, ինչպես նաև Hayari Couture Paris բրենդը: Նորաձևության հավաքածուներից բացի, ներկայացվում են նաև տարբեր բրենդերի ոսկերչական զարդեր:

13 Май 2017 - 11:43 AMT
С 12 по 14 мая в столице Армении проходит «Неделя моды в Ереване» под названием Golden Lace (Золотое кружево).
Ереванскую неделю моды открыл легендарный российский кутюрье Вячеслав Зайцев, который представил специально приготовленную по этому случаю коллекцию. В большой коллекции были представлены модели от-кутюр и прет-а-порте делюкс. Часть коллекции была с русскими народными элементами, в некоторых моделях проскальзывали французские нотки. Под конец сам кутюрье поднялся на сцену, но произнести слова благодарности ему помешали слезы радости и волнения.
Уже после показа в беседе с журналистами Зайцев выразил удовлетворение и восторг по поводу мероприятия, отметив, что все прошло на высшем уровне. Говоря о коллекции, он отметил, что это – импровизация: «Сначала была подобрана ткань, а потом уже пришло решение образа, все было основано на ткани. Я соединил коллекции «Золотой век» и «Импровизация».
В ходе показа российские модели, которых кутюрье привез с собой, и армянские дефилировали под музыку великого шансонье Шарля Азнавура.
«Я очень люблю Азнавура, я всегда использую его музыку во время своих показов. Всегда плачу под его музыку»,- признался Зайцев, отметив, что у шансонье «дивный, трогательный голос».
Говоря об армянских моделях, с которыми ему довелось поработать в рамках показа, кутюрье отметил: «Замечательные девушки, прекрасные модели, я удивлен. Поработал с ними, сказал, что нужно делать, и они прекрасно все сделали».
После Зайцева свои коллекции представили армянские дизайнеры Геворг Шадоян и Лиана Саркисян.
На мероприятии присутстовала первая леди Армении Рита Саргсян, а также множество известных гостей.
Ереванская неделя моды проходит в экспо-центре «Меридиан». 13-14 мая свои коллекции представят дизайнеры-модельеры из Армении, России, Франции и Ливана: бренд Hayari, Нарине Арутюнян, Светлана Евстигнеева, Анаит Мовсисян, Светлана Акопян, Варант Ламалин. Кроме модных коллекций, представлены также ювелирные изделия различных брендов.