Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը «Էյէմսի էյրլայնզ» ավիաընկերությանը տրամադրել է թույլտվություն Հուրգադա-Երևան- Հուրգադա, Շարմ էլ-Շեյխ- Երևան- Շարմ էլ-Շեյխ, ինչպես նաև՝ Հուրգադա-Երևան-Շարմ էլ-Շեյխ երթուղիներով թռիչքներ իրականացնելու:
Հուրգադա-Երևան- Հուրգադա երթուղով թռիչքները կմեկնարկեն 2017 թվականի հունիսի 18-ից, Շարմ էլ-Շեյխ- Երևան- Շարմ էլ-Շեյխ երթուղով թռիչքները՝ 2017թ. սեպտեմբերի 24-ից: Հուրգադա-Երևան-Շարմ էլ-Շեյխ երթուղով թռիչքը կիրականացվի սեպտեմբերի 17-ին:
«Էյր Կաիրո» ավիաընկերությանը ևս տրամադրվել է թույլտվություն 2017 թվականի ամառային նավիգացիոն շրջանում, մասնավորապես՝ հունիսի 20-ից հոկտեմբերի 28-ն ընկած ժամանակատվածում, շաբաթական մեկ անգամ հաճախականությամբ՝ յուրաքանչյուր երեքշաբթի, թռիչքներ իրականացնել Հուրգադա-Երևան- Հուրգադա երթուղով:
Ավիաընկերությունը հունիսի 22-ից հոկտեմբերի 28-ն ընկած ժամանակատվածում թռիչքներ է նախատեսում նաև Շարմ էլ-Շեյխ- Երևան- Շարմ էլ-Շեյխ երթուղով: Թռիչքները կիրականացվեն շաբաթական մեկ անգամ՝ յուրաքանչյուր հինգշաբթի, հայտնում է ՀՀ ԿԱ քաղաքացիական ավիացիայի մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ ՀՀ-ում Եգիպտոսի դեսպան Տարեկ Մուաթին հայտարարել էր, որ 2017-ի ամռանը 2 եգիպտական ավիաընկերութուն կսկսի չվերթներ իրականացնել Հայաստանի մայրաքաղաքից Կարմիր ծովի եգիպտական հանգստավայրեր: Ըստ նրա, Air Cairo և AMC ավիաընկերությունները պայմանագիր են կնքել 2 հայկական զբոսաշրջային ընկերության հետ:

15 Май 2017 - 08:55 AMT
Главное управление гражданской авиации Армении предоставило двум египетским авиакомпаниям разрешения на осуществление авиарейсов между Египтом и Ереваном. Об этом сообщает ГУГА Армении.
Египетской авиакомпании AMC Ailrines выдано разрешение на полеты по маршрутам Хургада-Ереван-Хургада, Шарм-эль-шейх – Ереван – Шарм-эль-шейх, также Хургада – Ереван – Шарм-эль-шейх.
Рейсы между Хургадой и Ереваном начнутся с 18 июня 2017 года, между Шарм-эль-шейхом и Ереваном – с 24 сентября 2017 года, а полет Хургада – Ереван – Шарм-эль-шейх состоится 17 сентября.
Кроме того, авиакомпания Air Cairo также получила разрешение на осуществление полетов по маршруту Хургада-Ереван-Хургада в летнем навигационном периоде 2017 года, в частности, с 20 июня до 28 октября. Предполагается, что рейсы будут осуществляться раз в неделю, по вторникам.
Авиакомпания планирует с 22 июня по 28 октября совершать авиарейсы маршрутом Шарм-эль-шейх – Ереван – Шарм-эль-шейх раз в неделю – по четвергам.