Արտահանման խթանման և մրցունակության բարձրացման հետևանքով առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ՀՀ ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը պետք է կազմի մինչև ՀՆԱ 40-45 տոկոսը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 18-ին 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստում:
Նրա խոսքով, նույն միտումը պահպանելով՝ 2040-ին արտահանումը պետք է հասնի մինչև ՀՆԱ 50-55 տոկոսը:
Նախագահի խոսքով, համադրված դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունները պետք է ստեղծեն այնպիսի դինամիկ ու կայուն մակրոտնտեսական միջավայր, որը հնարավորություն կտա հասնելու ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ միջին և երկարաժամկետ կայուն տնտեսական աճի՝ ապահովելով 2040 թվականի թիրախային ցուցանիշները:
Անհրաժեշտ է, որ տնտեսական աճի միջին տարեկան տեմպերը զգալիորեն բարձր լինեն տնտեսական աճի միջազգային միջին տեմպերից, որպեսզի աստիճանաբար կրճատվի Հայաստանի և զարգացած երկրների մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշների տարբերությունը:
Սարգսյանը շեշտել է, որ մասնավորապես, 1990-2015-ի ընթացքում Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2 միլիարդ 257 միլիոն ԱՄՆ դոլարից հասել է 10 միլիարդ 529 միլիոն ԱՄՆ դոլարի՝ աճելով մոտ 4.7 անգամ:
«2016-2040-ի ընթացքում ևս մենք պետք է ապահովենք միջինը տարեկան մոտ 5 տոկոս ՀՆԱ աճ և հասնենք ավելի քան 57-60 միլիարդ դոլար ՀՆԱ ցուցանիշի՝ ապահովելով մոտ հինգ և կես անգամ աճ:
Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշը 2015-ի մոտ 3500 ԱՄՆ դոլարից նախատեսվում է 2040-ին հասցնել մոտ 15000 ԱՄՆ դոլարի ՝ հաշվի առնելով ինչպես ՀՆԱ աճի տեմպերը, այնպես էլ ժողովրդագրական իրավիճակի ծրագրավորված բարելավումները», – ասել է նախագահը:
Սարգսյանի խոսքով, գործարար միջավայրի բարելավման և զբաղվածության խթանման տեսանկյունից կարևոր նշանակություն ունի հարկային համակարգի և վարչարարության շարունակական բարելավումը: Ժամանակին, երբ հարկային վարչարարությունը դեռևս իր ձևավորման փուլում էր, որոշում էր կայացվել ներմուծվող ապրանքների ավելացված արժեքով հարկումը տեղափոխել Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահման:
Նախագահը նշել է, որ այն թեև կոշտ, բայց պրագմատիկ լուծում էր, որը հնարավորություն տվեց ինչ-որ տեղ ի հաշիվ տնտեսական ակտիվության, համեմատաբար քիչ ռեսուրսներով ապահովել հարկահավաքության ծրագրավորված ցուցանիշները:
Նորընտիր ԱԺ-ն ունի 105 պատգամավոր՝ 58-ը ՀՀԿ-ից, 31-ը՝ «Ծառուկյան» դաշինքից, 9-ը՝ ԵԼՔ դաշինքից, 7-ը՝ ՀՅԴ կուսակցությունից:

18 Май 2017 - 08:09 AMT
В ближайшие 5 лет экспорт товаров и услуг должен вырасти до 40 – 45% ВВП. Об этом 18 мая заявил в Национальном Собрании президент Армении Серж Саргсян, обращаясь к депутатам парламента нового созыва.
«К 2040 году этот показатель должен дойти до 50 – 55%. Отметка «Сделано в Армении» должна служить не просто указанием на географическое происхождение, а означать высокое качество, надёжность и соответствие требованиям безопасности. Если даже товар с наклейкой «Сделано в Армении» будет немного дороже, в глазах потребителя это должно быть не пустой дороговизной, а служить отражением качества и ответственности производителя. Это требует сложной работы государства и частного сектора, в том числе по формированию инфраструктур качества. Необходимо продолжать интеграцию на евразийском, а также на других рынках», – отметил Саргсян.
Он также сказал, что до 2040 года ВВП на душу населения в Армении должен дойти с $3500 до $15000. По словам президента, уникальные природные и географические условия Армении, и самое важное – творческие и инициативные граждане, являются залогом благосостояния.
«Экономическая политика Армении должна быть направлена на стабильный долгосрочный рост. При этом денежно-кредитная и налогово-бюджетная политика должны создать динамичную макроэкономическую среду, которая позволит не только достичь краткосрочных целей, но и добиться целевых показателей к 2040 году. Средние темпы экономического роста должны стать выше среднемировых, чтобы сократить разрыв между Арменией и развитыми странами по ВВП на душу населения. В 2016 – 2040 гг. нужно довести ВВП с $10 млрд. 520 млн до $57 – 60 млрд. А на душу населения ВВП должен вырасти с 3500 долларов в 2015 году до $15000», – сказал Саргсян.
18 мая стартовало первое заседание НС Армении шестого созыва. На заседании присутствуют президент Армении Серж Саргсян и католикос Гарегин Второй. В порядке, установленном законом, правительство подаст в отставку. В ходе заседания будут избраны председатель НС Армении и его заместители. РПА представила кандидатуры: на пост председателя НС Армении – Ара Баблояна, а его заместителей – Арпинэ Ованнисян и Эдуарда Шармазанова. Блок «Царукян» представил кандидатуру на пост зампредседателя НС Армении – Микаэла Мелкумяна. В ходе заседания РПА поставит на обсуждение вопрос о сокращении числа постоянных комиссий НС Армении с 12 до 9.
Ранее сообщалось, что оппозиционный блок «ЕЛК» («Выход) 18 мая бойкотировал выступление президента Армении Сержа Саргсяна на первом заседании нового парламента Армении.