Թբիլիսիում ավարտված ավանդական ուշուի Եվրոպայի մեծահասակների, երիտասարդների (մինչև 18 տարեկաններ) և պատանիների (մինչև 16 տարեկաններ) առաջնության մրցումային վերջին օրը հայ ուշուիստները եզրափակչի չորս գոտեմարտից երեքում հաղթանակ են տարել:
Ոսկե մեդալ են նվաճել՝ Արսեն Բաղրյանը (48 կգ, պատանիներ), Վարդան Դանիելյանը (56 կգ, երիտասարդներ) և Հայկ Գասպարյանը (56 կգ, մեծահասակներ): Ռեբեկա Բալասանյանն արժանացել է արծաթե մեդալի (65 կգ, երիտասարդներ):
Հայաստանի հավաքականը ներկայացնում էր 14 ուշուիստ ցինդա (7 մարզիկ), տաոլու (շարժողական վարժությունների համալիր, 5) և վին-չուն (2) դիսցիպլիններում: Ընդհանուր առմամբ մեր հավաքականը նվաճել է 4 ոսկե, 3 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ: Մայիսի 20-ին կկայանա պարգևատրման և մրցաշարի փակման արարողությունը, գրում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեի կայքը:
«Ընդհանուր առմամբ, գոհ եմ մեր մարզիկների ելույթներից մենք առաջին անգամ հանդես եկանք ավանդական, ոչ թե սպորտային ուշուում (սանդա): Արդյունքներն իրենցն ասում են:
Հիմա կպատրաստվենք Ունիվերսիադային (Թայբեյ, օգոստոսի 19-ից 30-ը) և աշխարհի առաջնությանը (Կազան, սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 3-ը): Ունիվերսիադային մենք երկու մարզիկ կունենանք, իսկ աշխարհի առաջնությանը նախատեսում ենք հանդես գալ նվազագույնն ութ մարզիկով», – ասել է Հայաստանի ավանդական ուշուի ֆեդերացիայի նախագահ Տիգրան Չոբանյանը:

20 Май 2017 - 08:53 AMT
В Тбилиси 19 мая завершился чемпионат Европы по традиционному ушу среди взрослых, юниоров (до 18 лет) и юношей (до 16 лет). В заключительный день соревнований армянские ушуисты выиграли три финальных поединка из четырех.
Золотые медали завоевали Арсен Багрян (48 кг, юноши), Вардан Даниелян (56 кг, юниоры) и Айк Гаспарян (56 кг, взрослые). Ребекка Баласанян (65 кг, юниоры) удостоилась серебряной награды.
Сборная Армении была представлена 14 ушуистами, которые соревновались в дисциплинах циньда (7 спортсменов), таолу (комплекс двигательных упражнений, 5) и винь-чунь (2).
В общей сложности армянская команда завоевала 4 золотые, 3 серебряные и 1 бронзовую медали.
«В целом я доволен выступлением наших спортсменов. Мы впервые выступали в традиционном ушу, а не в спортивном (саньда). Результаты говорят сами за себя. Теперь будем готовиться к Универсиаде (Тайбэй, 19-30 августа) и чемпионату мира (Казан, с 27 сентября по 3 октября). На Универисаде у нас будет два участника, а на первенстве мира планируем выступить как минимум восемью спортсменами»,- сказал президент Федерации традиционного ушу Армении Тигран Чобанян, пишет пресс-служба НОК РА.
В ЧЕ принимали участие 800 спортсменов из 28 стран. 20 мая состоится церемония награждения и закрытия турнира.