Քոենը համարվում է կոնտրաբաս նվագող իր սերդնի լավագույն երաժիշտը: Նա նվագում է ոչ միայն մատներով և ձեռքի ափով, այլև արմունկներով, ծնկներով՝ մի ամբողջ նվագախմբի տպավորություն ստեղծելով: Նրա ստեղծագործություններն արտացոլում են մեծ երաժշտական աշխարհը և ավանդույթների, լեզուների և ոճերի մի մեծ խառնուրդ են: Երաժշտի ստեղծագործություններում գերիշխում է արևելյան և լատինական հնչեղության համադրումը: Հարցազրույցներից մեկում Քոենն ասել է. «Ինձ միշտ գրավել է ռիթմը: Ինձ շատ է դուր գալիս իսպաներենը: Այդ լեզուն գեղեցիկ է հնչում երգերում, և իմ նախընտրած երաժշտության մի մասն այնտեղից է սերում՝ ֆլամենկո, Էդդի Պալմիերի, նյույորքյան սալսա, աֆրիկյան և Կուբայում տարածված երաժշտություն, լադինոյով (Իսպանիայից սերող հրեաների լեզուն) գրված երգեր»:
Դաշնամուրն ու սերը ջազի հանդեպ
«Դաշնամուրն իմ երաժշտության մեջ շատ մեծ տեղ է զբաղեցում: Ես ինքս նվագում են դաշնամուր և երաժշտության մեծ մասը դաշնամուրով եմ հորինում… »:
1970-ին Երուսաղեմում ծնված Քոենը վաղ տարիքից դաշնամուր է նվագել, իսկ 14 տարեկանում սիրահարվել է ջազին: Բանակում ծառայելուց հետո նա որոշել է մասնագիտանալ կոնտրաբաս նվագելու ասպարեզում: 1992-ին Ավիշայը տեղափոխվել է Նյու Յորք, որտեղ սկզբնական շրջանում որպես շինարար է աշխատել, քանի որ պետք էր ապրուստը հոգալ: Սակայն նա անմիջապես էլ սկսում է հայտնի դառնալ երաժշտական շրջանակներում և ի վերջո մշտական աշխատանք է ստանում պանամացի դաշնակահար Դանիլո Պերեսի ջազային կոմբոյում:
Կարիերայի սկիզբը
«Ունկընդրի համար երաժշտությունը պատմության նման է: Ես կրքոտ եմ նվագում և երաժշտասերը դա զգում է, հարգում է և ուզում է լսել իմ պատմությունը: Ես զգում եմ նրանց էներգիան, տեսնում եմ նրանց աչքերը… »:
Շուտով երիտասարդ երաժշտին ուշադրություն է դարձնում ամերիկացի հայտնի ջազ երաժիշտ, «Գրեմմի» մրցանակի բազմակի դափնեկիր Չիկ Կորիան, որը լսելով Քոենի դեմո ձայնագրությունը, հրավիրում է նրան ձայնագրության իր ստուդիա և առաջարկում մասնակցել Origin նախագծի ստեղծմանը: 2000-ին երաժիշտը սկսում է վոկալով զբաղվել՝ բեք-վոկալիստի դերը ստանձնելով ռոք խմբերից մեկում: 2003-ին Ավիշայը հեռանում է Կորիայի նախագծից և մենակատարի կարիերա սկսում:
Ստեղծագործությունը և վոկալը
«Գործիքիս հետ շատ սերտ մարմնական գործակցություն ունեմ: Ես աշխատում եմ շարժվել, ապրել, որպեսզի մարմինս ազատ լինի: Ջանում եմ նույն դիրքում կանգնած չմնալ… »:
1998-ից նա թողարկել է 15 ալբոմ. Adama (1998), Devotion (1999), Colors (2000), Unity (2001), Lyla (2003), At Home (2004), Continuo (2006), As is…Live at the Blue Note (2007), Gently Disturbed (2008), Sha'ot Regishot (2008) (in Hebrew: Sensitive hours), Aurora (2009), Seven Seas (2011), Duende (2012), Almah (2013), From Darkness(2015): Lyla ալբոմի ստեղծման ժամանակ Քոենը 2 կոմպոզիցիա է կատարել, սակայն, ըստ երաժշտի, նա դժգոհ է մնացել արդյունքից, որից հետո սկսել է պարապել մոր հետ, որը «մի քիչ երգում էր»: Նրա հետ էր նա սովորում լադինո երգերը, մի քանիսը նույնիսկ ձայնագրեց: Հենց այդպես, ըստ Քոենի, նրա ձայնը սկսեց հղկվել և նա սկսեց երգել ու երգեր ձայնագրել:
Մի քանի տարի առաջ վերադառնալով Իսրայել՝ Քոենը սկսել է նաև եբրայերեն երգեր գրել: Նա մշտապես մասնակցում է լավագույն ջազ կատարողների ձայնագրություններին:
«Երաժշտությունն այնքանով է լավ, որքան լավն են այն կատարող մարդիկ: Երաժիշտները հսկայական ազդեցություն են ունենում երաժշտության վրա, երաժշտությունը հորինելը, որքան էլ դա կարևոր լինի, դեռ վերջը չէ, դա միայն սկիզբն է, կառուցվածքն ու անհատականությունը»,- ասել է Քոենը հարցազրույցներից մեկում:

Коэн считается лучшим контрабасистом своего поколения, он играет не только пальцами и ладонями, но и локтями, коленями, создавая впечатление целого оркестра. Его произведения отражают широкий музыкальный мир и представляют собой целый микс традиций, культур, языков и стилей, в произведениях музыканта преобладает сочетание восточного и латинского звучания. В одном из интервью Коэн отметил: «Меня всегда привлекал ритм. Мне очень нравится испанский. Этот язык красиво звучит в песнях, и часть моей любимой музыки родом оттуда: фламенко, Эдди Палмиери, нью-йоркская сальса, афро-кубинская музыка, песни на ладино».
Фортепиано и любовь к джазу
«У фортепиано в моей музыке очень важная роль. Я сам играю на фортепиано и большую часть музыки сочиняю на фортепиано…»
Родившийся в 1970 году в Иерусалиме Коэн с ранних лет играл на фортепиано, а в 14-летнем возрасте влюбился в джаз. После службы в армии он решил профессионально овладеть искусством игры на контрабасе. В 1992 году Авишай переехал в Нью-Йорк, где первое время работал строителем, так как нужно было зарабатывать на жизнь. Однако он сразу же начал обретать известность в музыкальных кругах и в конце концов получил постоянную работу в джазовом комбо панамского пианиста Данило Переса.
Начало карьеры
«Для публики музыка – как история. Я играю музыку со страстью, и публика чувствует это, уважает, хочет слушать мою историю. Я чувствую их энергию, вижу глаза…»
Вскоре на молодого музыканта обратил внимание известный американский джазовый музыкант и композитор, многократный обладатель премии «Грэмми» Чик Кориа, который после прослушивания демозаписи Коэна пригласил его в свою студию грамзаписи и предложил принять участие в создании проекта Origin. В 2000 году музыкант начал заниматься вокалом, исполняя роль бэк-вокалиста в одной рок-группе. В 2003 году Авишай ушел из проекта Кориа и начал свою сольную карьеру.
Творчество и вокал
«У меня с инструментом очень телесное взаимодействие. Я стараюсь двигаться, танцевать, чтобы моё тело было свободно. Стараюсь не стоять в одной позе…»
С 1998 года успел выпустить 15 альбомов: Adama (1998), Devotion (1999), Colors (2000), Unity (2001), Lyla (2003), At Home (2004), Continuo (2006), As is…Live at the Blue Note (2007), Gently Disturbed (2008), Sha'ot Regishot (2008) (in Hebrew: Sensitive hours), Aurora (2009), Seven Seas (2011), Duende (2012), Almah (2013), From Darkness(2015). При создании альбома Lyla Коэн исполнил две композиции, однако, по словам самого музыканта, он остался недоволен результатом, после чего стал заниматься со своей матерью, которая «немного пела». С ней он распевал и разучивал песни на ладино, некоторые из коих он даже записал. Именно так, по словам Коэна, его голос начал приобретать форму, и он стал петь сам и записывать песни.
Вернувшись в Израиль несколько лет назад, он начал сочинять песни еще и на иврите. Коэн постоянно принимает участие в записях лучших джазовых исполнителей. «Музыка хороша ровно настолько, насколько хороши люди, ее исполняющие. Музыканты оказывают на нее огромное влияние, но сочинение музыки, при всей его важности, это еще далеко не все, это только начало, структура и индивидуальность»,- подчеркнул Коэн в одном из интервью.