ՊԵԿ-ի ՕԳԳ-ն նախկինում
2016-ի նոյեմբերին PAN-ը համեմատել էր Վրաստանում ու Հայաստանում հարկային ու մաքսային աշխատողների քանակն ու տնտեսվարողների թիվը: Արդյունքում պարզվել էր, որ 5 անգամ շատ տնտեսվարող ունեցող Վրաստանում 30%-ով պակաս հարկային տեսուչ կա. 1 վրացի տեսուչը 1 հայից 4 անգամ շատ ընկերություն է սպասարկում:
Կրճատումներ
Պետեկամուտների կոմիտեն նախատեսում է կատարել կառուցվածքային փոփոխություններ, որոնց հետևանքով կկրճատվի 483 հաստիք: Կվերանա մի քանի մաքսատուն, տարածքային տեսչություններ ու բաժիններ, փոխարենն, օրինակ, առևտրային կազմակերպությունների հսկողության բաժին է ստեղծվեու:
Ինքնազբաղվածների ազատում հարկումից
2017 թվականի հունվարի 1-ից գործունեության 23 տեսակով ինքնազբաղված մոտ 1570 անձ ազատվում են հարկումից: Նրանք ներգրավված են հագուստի նորոգման, փայտյա իրերի պատրաստման, լեզուների ուսուցման ու մի շարք այլ ոլորտներում:
Հարկային համաներում
Մինչև 2012-ի դեկտեմբերի 31-ը եկամտահարկի և սոցվճարների նվազագույն գումարների վճարման պարտավորություններ ունեցող 4300 ԱՁ կազատվի այդ գումարների վճարումից ու տույժերից: Նրանք կխնայեն մոտ 800 մլն դրամ: Սոցվճարներն ուշացրած ֆիզանձինք, նոտարներն ու ինքնազբաղված անձինք, 2 կամ ավելի գույք օտարած եւ ԱԱՀ գծով պարտավորություն ունեցող ֆիզանձինք ևս ազատվում են տույժ-տուգանքներից: Դա կվերաբերվի մոտ 15.000 անձանց:
Հավաքագրումների աճ
2017-ի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ՊԵԿ-ի հարկային հավաքագրումները աճել են 24.3 մլրդ դրամով: 2016 թվականի հոկտեմբերից 2017 ապրիլ ամիսներին ՊԵԿ-ը ապահովել է 653,8 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ:
Խոշորներն $29 մլն ավելի շատ են մուծել
Խոշոր հարկ վճարողներն առաջին եռամսյակում ավելացրել են մուտքերը 13.9 մլրդ դրամով (մոտ $29 մլն) կամ մոտ 14%-ով: Միաժամանակ վերջիններիս կողմից դուրս գրված հաշիվ-ապրանքագրերի թիվն աճել է մոտ 18%-ով՝ մինչև 1.420 մլն հատ: ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի խոսքերով, խոշոր վարկ վճարողների մոտ ստվերը 48.8 տոկոսից նվազել է և դարձել 33.2 տոկոս:
Բարեխիղճ տնտեսվարողների համար կյանքը հեշտացնում են
2017-ի հունվարին Արտաքին տնտեսական գործունեության բարեխիղճ և պարտաճանաչ մասնակիցներն մաքսային մարմնի գործընկերոջ կարգավիճակ են տվել, ինչը նրանց մաքսային ձևակերպումների և հսկողության գործընթացներում տարատեսակ պարզեցումներից օգտվելու հնարավորություն է տալիս:
Ադրբեջանական խնձորների սկանդալը
2017-ի ապրիլին մի շարք խանութներում ու շուկաներում ադրբեջանական ծագման խնձորի խմբաքանակներ հայտնաբերվեցին:
Պարզվեց, որ ՊԵԿ նախաբացթողումային հսկողության վարչության աշխատակիցները որոշ անհատ ձեռնարկատերերի օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու համար խմբի կազմում` նախնական համաձայնությամբ նրանցից կաշառք են ստացել, որի հետևանքով առանց մաքսային ձևակերպումների և անհրաժեշտ լաբորատոր հետազոտությունների Բագրատաշենի մաքսակետով ներկրվել է օրենքով սահմանված թույլատրելի չափաքանակը գերազանցող (50 կգ) տարբեր տեսակի միրգ-բանջարեղեն:
Քրգործեր ու ձերբակալություններ
2016-ի հոկտեմբերից 2017-ի ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում հարկային հանցագորեծությունների ու մաքսանենգության վերաբերյալ 271 քրգործ է հարցուվում՝ 103-ը մաքսային, 168-ը հարկային հանցագործությունների դրվագներով:
Մասնավորապես, ադրբեջանական խնձորի ներմուծման գործով ձերբակալվում են ՊԵԿ նախաբացթողումային հսկողության վարչության Բագրատաշենի բաժանմունքի մաքսային տեսուչը և նույն բաժանմունքի հերթափոխի պետը:

SRC efficiency in the past
In 2016, PAN compared the number of tax inspectors and economic entities in Armenia and Georgia. As a result, it turned out that although the number of economic entities in Georgia is five times as many as in Armenia, the number of tax inspectors in the country is however less by 30%, which means that 1 Georgian inspector serves 4 more entities than an Armenian one.
Reduction of personnel
The State Revenue Committee plans system reforms which imply cutting 483 employees. Besides, several customs houses will be abolished, while a joint department to control activity of trade organizations will operate instead of territorial departments and inspectors.
Tax exemption for self-employed individuals
Since January 2017, over 1500 self-employed individuals engaged in sewing alteration and repair of clothes, wood carving, language teaching and some other fields (in all 23) have become tax exempt.
Tax amnesty
4300 sole traders will be relieved of the penalty charges for the income tax and social payments till December 31, 2020, saving about AMD 800 million. Physical persons, who exceeded the social payments terms, notary officers, self-employed individuals (about 1500 people in all) will also be relieved of penalty charges.
Tax collection growth
In the first quarter of 2017, the amount of taxes collected by the SRC increased by AMD 24,3 billion against the same period in 2016. During the period between October 2016 and April 2017, the SRC collected taxes totaling AMD 653,8 billion.
$29 million more from major taxpayers
In the first quarter of 2017, the country’s major tax payers increased payments by AMD 13,9 billion (about $29 million), with the number of invoices increasing by 18% to total 1,420 samples. According to the SRC chairman, it’s conditioned by the reduction of shadow economy from 48,8% to 33,2%.
Conditions improve for bona fide businessmen
In January 2017, responsible and detail-oriented businessmen engaged in foreign trade were granted a status of customs service partner, which considerably eases execution of documents and offers other advantages.
Azerbaijani apple scandal
In April 2017, apples of Azerbaijani origin were confiscated from a number of shops in Yerevan. The investigation revealed that some of SRC employees were bribed to allow import of over 50kg of fruit and vegetables without customs control.
Arrests and criminal cases
271 criminal cases were initiated during the period from October 2016 to April 2017, of them 103 cases referring to customs law violations and 168 to tax misdeeds.