«Yandex.Տաքսի»-ի մեքենաներով երթևեկելու համար սահմանվող սակագինը կախված չէ հաճախորդի սմարթֆոնի մոդելից:
Այս մասին է հայտնել PanARMENIAN.Net –ին ծառայության մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Իսաևը՝ մեկնաբանելով ՌԴ-ում տարածված համապատասխան տեղեկությունները:
Ավելի վաղ ռուսաստանցի մի շարք օգտատերեր հայտարարել էին, որ ուղևորության արժեքը նույն ժամին, նույն ուղղությամբ, տարբեր արժեք ունի՝ կախված սմարթֆոնի մոդելից:
«Ուղևորության արժեքի վրա հիմնականում երկու գործոն է ազդում՝ ազատ մեքենաների քանակն ու խցանումների առկայությունը: Այս երկու գործոնները մեծ քաղաքներում այնքան հաճախ են փոփոխվում, որ գինը կարող է տարբեր լինել, նույնիսկ եթե երկու օգտատեր կանգնած են կողք կողքի ու գրեթե միաժամանակ են կատարում պատվերը:Սակագինը որևէ կերպ կախված չէ ոչ սմարթֆոնի մոդելից, ոչ օգտատերի եկամուտից, տրամադրությունից ու կոշիկի գույնից», – ասել է Իսաևը:
Ընկերությունը նաև մեկնաբանել էր տարբերության մասին հայտնած օգտատերերից մեկի գրառումը՝ նշելով, թե դա «էքսպերիմենտ է, որը որոշ դեպքերում թույլ է տալիս ավելի էժան երթևեկել»: Հարցին, հնարավոր է արդյոք Հայաստանում ևս նման «էքսպերիմենտ» անցկացվի, Իսաևը պատասխանեց. «Հայաստանում դեռ այն չենք անցկացնում, բայց պլանավորում են»:
Երևանում «Yandex.Տաքսի»-ին գործում է 2016-ի հուլիսի 1-ից: Ուղևորության նվազագույն վարձավճարը 200 դրամ է: Այդ գումարով կարելի է 2կմ անցնել, հետո յուրաքանչյուր կիլոմետրին ավելանում է 100-ական դրամ, սակայն որոշ ժամերին կիրառվում է նաև թանկացում ենթադրող գործակից:

27 Май 2017 - 12:16 AMT
Стоимость поездки на «Яндекс.Такси» не зависит от модели телефона клиента. Об этом в беседе с PanARMENIAN.Net сообщил руководитель пресс-службы «Яндекс.Такси» Владимир Исаев.
Ранее разные пользователи приложения «Яндекс.Такси» начали делиться в социальной сети Facebook замечанием, что стоимость поездки по одному и тому же маршруту варьируется в зависимости от модели телефона клиента. Так, москвичка Светлана Яворская опубликовала пост в котором рассказала о странностях алгоритма приложения, рассчитывающего цену поездки на «Яндекс.Такси».
«На стоимость поездки главным образом влияют два фактора: количество свободных машин вокруг пользователя в момент заказа и пробки по маршруту, который указал человек в приложении. Два этих фактора в крупных городах меняются настолько часто, что цена может отличаться, даже если два пользователя стоят рядом и почти одновременно оформляют поездки по одинаковому маршруту. Никакой зависимости цены от моделей телефонов, а также от уровня доходов пользователя, от его текущего настроения и цвета кроссовок нет»,- сказал Исаев.
В комментариях к публикации Яворской компания написала, что это «эксперимент, который в некоторых случаях может сделать поездку дешевле».
На вопрос о том, проводится ли подобный «эксперимент, который в некоторых случаях может сделать поездку дешевле» также и в Армении, руководитель пресс-службы «Яндекс.Такси» ответил: «Нет, в Армении пока эксперимента не проводим, но планируем».
В Ереване приложение «Яндекс.Такси» начало действовать с 1 июля 2016 года. Минимальная стоимость поездки составляет 200 драмов, за эту сумму можно проехать 2 км, далее за каждый км добавляется по 100 драмов (около 14,5 рублей). Сейчас в приложении «Яндекс.Такси» в столице Армении работает более 1000 машин.