Հայաստանի լողի մինչև 14 տարեկանների հավաքականը գերազանց է հանդես եկել Թբիլիսիում մայիսի 27-28-ին անկացված Վրաստանի լողի բաց առաջնությունում, որին ընդհանուր առմամբ մասնակցել է 110 մարզիկ:
Չնայած Հայաստանը մրցավայր ժամանել էր 16 լողորդով, սակայն նվաճել է խաղարկվող մեդալների մոտ 70 տոկոսը՝ 32 ոսկե, 10 արծաթե և 10 բրոնզե, հայտնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Լողի հայկական դաշնության գլխավոր քարտուղար Ռաֆայել Վասիլյանը հայտնել է, որ բոլոր մեդալակիրներին թվարկելը շատ ժամանակ կխլի և նշել է միայն նրանց անունները, որոնք առավել հաջող են հանդես եկել:
Տղաներ. Միխաիլ Շախնազարով և Տարոն Սքիզաս՝ 6-ական ոսկե մեդալ:
Աղջիկներ. Եվա Կարապետյան՝ 5 ոսկի, 1 արծաթ, Լուսինե Վասիլյան՝ 3 ոսկի, 2 արծաթ, Սյուզաննա Գրիգորյան՝ 3 ոսկի,1 արծաթ:
Լողի Հայաստանի հավաքականների համալրումը կատարվել է ապրիլին անցկացված Հայաստանի առաջնության արդյունքներով:
Հուլիսի 16-ից 30-ն անցկացվելիք ջրային մարզաձևերի աշխարհի առաջնությունում Հայաստանը ներկայացված է լինելու չորս լողորդով:

Сборная Армении по плаванию до 14 лет отлично выступила на прошедшем 27-28 мая в Тбилиси открытом чемпионате Грузии, в котором приняли участие 110 спортсменов.
Хотя Армения была представлена 16 спортсменами, которые завоевали 70% медалей: 32 золотых, 10 серебряных и 10 бронзовых медалей.
Генеральный секретарь Армянской федерации плавания Рафаел Василян сообщил, что перечислять имена всех призеров займет много времени и отметил лишь имена тех, кто выступил наилучшим образом, пишет пресс-служба НОК Армении.
Мальчики: Михаил Шахназаров и Тарон Скизас (по 6 золотых медалей). Девочки: Ева Карапетян (5 золотых, 1 серебро), Лусине Василян (3 золота, 2 серебра), Сюзанна Григорян (3 золота, 1 серебро).
С 16 по 30 июля в Будапеште пройдет чемпионат мира по водным видам спорта. Армения будет представлена 4 пловцами.