Հայաստանի համար Գերմանիան կարևոր գործընկեր է, և ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է տարբեր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացմամբ: Այս մասին մայիսի 29-ին ասել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսության արևելյան հանձնաժողովի գործադիր տնօրեն Միխայել Հարմսի հետ հանդիպմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի հեռանկարների շուրջ:
Հանձնաժողովը Գերմանիայի տնտեսության առաջատար գործարար ասոցիացիաները ներկայացնող կազմակերպություն է:
Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը բարեփոխումներ է իրականացնում գործարար միջավայրի բարելավման, օտարերկրյա ներդրումների համար նպաստավոր պայմանների ստեղծման ուղղությամբ և պատրաստ է քննարկել առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացմանն ուղղված փոխշահավետ ցանկացած նախաձեռնություն, հաղորդում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Միխայել Հարմսը ողջունել է ՀՀ կառավարության՝ բիզնես միջավայրի բարեփոխմանը նպատակուղղված քայլերը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել տնտեսական ոլորտում հայ-գերմանական համագործակցության խորացմանը՝ օգտագործելով հնարավոր բոլոր հարթակները:
Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ գերմանական կողմին տեղեկատվություն փոխանցել առկա ներդրումային ծրագրերի փաթեթի վերաբերյալ և հետևողական լինել հետադարձ կապի հարցում:

Armenia sees Germany an important partner and seeks to develop bilateral ties in a number of areas, Prime Minister Karen Karapetyan stressed at a May 29 meeting with Michael Harms, Managing Director of German Committee on Eastern European Economic Relations. The Committee represents the leading business associations of the German economy.
According to the PM, the government of Armenia is implementing reforms to improve the business environment, as well as create favorable conditions for foreign investments. As he further noted, the government is open to discuss any mutually beneficial initiatives aimed at promoting the trade and economic relations.
Harms, in turn, welcomed the Armenian government’s efforts to improve the business climate, expressing readiness to assist the deepening of the Armenian-German economic cooperation, making use of all possible platforms.
Karapetyan and Harms also exchanged views on the prospects for joint programs in the energy, mining, agriculture, tourism, infrastructures and other sectors.
In conclusion, Karapetyan tasked those in change to provide the German side with the information on the available package of investment programs and be consistent in feedback process.