PanARMENIAN.Net-ը պատմում է, թե ինչպես երևանյան հանդիսատեսն ընդունեց «Բոհեմը», որի պրեմիերային Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնում ներկա էր լեգենդար Շառլ Ազնավուրը:
Բեմադրությանը սպասելիս
Հանդիսատեսը սկսեց զբաղեցնել տեղերը մեկնարկից մի ժամ առաջ: Այստեղ էին բոլորը՝ դիվանագետներ, քաղաքական, հասարակական գործիչներ, լրագրողներ, «Ավրորա» մրցանակաբաշխության մասնակիցներ, երևանցիներ, որոնք չէին կարող բաց թողնել այդպիսի գեղեցիկ իրադարձությունը:
«Բոհեմի» բեմադրության հեղինակ Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Ռուդոլֆ Խառատյանը պրեմիերայից առաջ խոստովանեց, որ շատ է հուզված: Նա պատմեց, որ այն 12 երգը, որոնք ընդգրկվել են բեմականացման մեջ, ընտրել է ինքը՝ շանսոնյեն:
«Ամբողջ ընթացքում սերտ կապի մեջ էինք Ազնավուրի հետ, ամեն ինչ նրա հետ ենք համաձայնեցրել: Դա շատ պատասխանատու գործ է՝ ներկայացնել բալետային բեմադրություն, նվիրված նրան: Երբ ծնվել եմ, Շառլն արդեն երգում էր, դա հրաշք է: Նրա երգերը ճեղքել են ժամանակը, դրանք ժամանակից դուրս են»,- ասաց նա:
Խառատյանը նաև հայտնեց, որ 2017-ի աշնանը նախատեսում են սկսել աշխատել բալետի 2-րդ մասի վրա, որը կկոչվի «Շերբուրյան հովանոցներ»:
Մենակատարներից Գարեգին Բաբելյանն իր հերթին պատմեց, որ աշխատանքը շատ երկար էր, դժվար, բայց միաժամանակ շատ հետաքրքիր:
«Ինքս գնահատական չեմ տա, թե ինչպես է ստացվել, բայց հուսով եմ, որ մաեստրոն կգնահատի մեր փոքրիկ նվերը»,- ասաց նա:
Ազնավուրը դահլիճում
Դահլիճն արդեն լեփ-լեցուն էր: Մարդիկ զրուցում էին և լուսանկարվում: Հանկարծ զրույցների աղմուկն ու իրարանցումը դադարեց, հնչեցին բարձր ծափահարություններ՝ օթյակում հայտնվեց Ազնավուրը:
93-ամյա շանսոնյեն եկել էր նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Արմեն Ամիրյանի, ինչպես նաև օպերայի և բալետի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանի ընկերակցությամբ: Ազնավուրն ի պատասխան ևս ծափահարեց հանդիսատեսին, սակայն օվացիան չէր դադարում: Դահլիճում չկար գոնե մեկը, ով չէր համակրում ցածրահասակ այդ մեծ արվեստագետին: Բոլորը հասկանում էին, որ մեկ դահլիճում են լեգենդի հետ:
Երաժշտագետը, որը 40-ականների Փարիզում գրել էր, որ «խենթ է պետք լինել այդպիսի արտաքինով ու ձայնով հանրության առջև ներկայանալու համար», այսօր Երևանում ծիծաղի առարկա կդառնար: Այն, որ Ազնավուրը կնվաճի աշխարհը, առաջիններից մեկը կանխատեսել է Ֆրանսիայի նախագահ Շառլ դը Գոլը: «Դուք կնվաճեք աշխարհը, որովհետև հուզել գիտեք»: Ազնավուրի ներկայությունը հուզիչ էր ոչ միայն բալետի արտիստների, այլ նաև հանդիսատեսի համար: Ծափահարությունները դադարեցին միայն այն ժամանակ, երբ լույսը դահլիճում մարեց:
Երևանյան «Բոհեմն» ու Շառլի չծերացող ձայնը
Բալետային բեմադրությունն իրականացվել է շանսոնյեի 12 երգի հիման վրա: Ինչպես նշեց բեմադրիչը, իր առջև խնդիր էր դրված ներկայացնել Ազնավուրի Փարիզն ու նրա երիտասարդ տարիները:
Բալետը սկսվեց Je m'voyais déjà («Ես ինձ արդեն տեսել եմ») երգով: Հանդիսատեսը տեղափոխվեց Ազնավուրի երիտասարդություն՝ պատկերացնելով Ֆրանսիայի մայրաքաղաքն այնպիսին, ինչպիսին էր այն Ազնավուրի համար: Բեմադրությանը մասնակցում էր 20 արտիստ՝ 10 կին և 10 տղամարդ: Երգերից յուրաքանչյուրը մի առանձին պատմություն էր պատմում: Ուշադիր հանդիսատեսը կարող էր տեսնել Ազնավուրի ծանոթությունը ֆրասիական երգի լեգենդ Էդիտ Պիաֆի հետ: Ինչպես պատմել է մաեստրոն, Պիաֆի շնորհիվ նա ճանաչեց իրական Ֆրանսիան:
Բալետի առանձին էպիզոդներ ներկայացնում էին շանսոնյեի անցած ուղու դժվարությունները, բեմադրությունը չէր շրջանցել նաև Ազնավուրի հարաբերությունները կանանց հետ:
«Ամուրու իմ կյանքը լի էր անցողիկ ու խելահեղ սիրային պատմություններով: Կանայք ինձ սիրում էին, խաբում, պաշտում կամ մերժում: Ես ինձ ոչ տառապյալ եմ համարում, ոչ էլ սուրբ: Ես լքում էի արտասված մի կնոջ՝ մյուսի գիրկն ընկելու համար: Խորը և անկեղծ զգացմունքներին ես գերադասում էի կարճատև սիրավեպերը: Ես խաբում էի ու խաբվում: C’est la vie… Այդպիսին է կյանքը… »,- ժամանակին ասել է Ազնավուրն ու նշել, որ իր երգերից ոչ մեկը նվիրված չէ կոնկրետ մի կնոջ:
Բեմադրության մեջ ընդգրկվել են նաև նրա հետևյալ երգերը՝ Lamour cest comme un jour, Les Comédiens , For me fomidable, Donne tes seize ans, Sa jeunesse, Pour fair une jam, La palais de nos chimeres, Les deux guitares, Hier encore, Je tattends и La boheme:
Ազնավուրի կենսախինդ ու ոգեշնչող երաժշտությունը համակում էր հանդիսատեսին: Շանսոնյեն միշտ համարել է, որ երբեք չի եղել նորաձև երգիչ: «Լավ է հայտնի, որքան արագ են հնանում նորաձև իրերը: Իսկ երգն ապրում է անդադար՝ նույնքան երկար, որքան մարդը», – մի առիթով ասել էր երգիչը:
Ըստ Խառատյանի, երիտասարդ տարիներին շանսոնյեն ավելի եռանդով էր կատարում իր ընտրած երգերը: «Տարիների հետ Ազնավուրն ավելի խոհական է դարձել»,- կարծում է արտիստը:
«Հավերժական սեր»
Երբ հնչեց «Բոհեմի» վերջին երգը և դերասանները դուրս եկան խոնարհվելու, հանդիսատեսը չէր կարողանում հավատալ, որ արդեն 40 րոպեն անցել է և բեմադրությունն ավարտվել է: Հանդիսատեսը հոտնկայս էր ծափահարում: Ոտքի ելավ նաև Ազնավուրը և միացավ ծափողջույններին:
Օվացիաները չէին դադարում, բոլորը շրջվել էին դեպի շանսոնյեն ու փորձում էին ծափահարությունների միջոցով արտահայտել այն ամենը, ինչ կար նրանց սրտում: Չէ որ հայ ժողովրդի համար Ազնավուրը վաղուց արդեն այն մարդն է, որի ամեն մի այց տոնի է վերածվում: Հայաստանի համար Շառլի անունը հպարտություն է ու երջանկություն, որ նա կա:
Ակնկալվում է, որ երևանյան «Բոհեմը» կընդգրկվի Երևանի օպերային թատրոնի մշտական խաղացանկում և կներկայացվի նաև արտերկրում: Բեմադրության հեղինակն ասել է, որ արդեն կա հետաքրքրություն բեմադրության հանդեպ: Նշանակում է, Ազնավուրը նաև բալետի միջոցով կխոսի աշխարհի հետ:

PanARMENIAN.Net рассказывает, как ереванская публика приняла «Богему», которая состоялась в присутствии легендарного Шарля Азнавура в театре оперы и балета им. Спендиаряна.
В ожидании
Зрители стали занимать свои места за час до начала: здесь были все – дипломаты, политики, общественные деятели, журналисты, делегация премии «Аврора», также ереванцы, которые не могли пропустить такое красивое событие.
Автор постановки «Богемы» – народный артист Армении Рудольф Харатьян перед премьерой признался PanARMENIAN.Net , что очень волнуется. Он рассказал, что 12 песен, которые вошли в постановку и используемые костюмы, выбрал сам шансонье.
«Мы состояли в тесном контакте с Азнавуром, все согласовывали с ним. Это очень ответственное дело – представлять балетную постановку, посвященную ему. Когда я родился, Шарль уже пел, и это было чудо. Его песни прорывали время, они вне времени», — сказал балетмейстер.
Харатьян также сообщил, что осенью 2017 года планирует начать работу над второй частью балета, которая будет называться «Шербурские зонтики».
В свою очередь, один из исполнителей главной роли Гарегин Бабелян рассказал, что работа над постановкой была очень долгой, трудной, но в тоже время очень интересной.
«Сам не могу давать оценку тому, что получилось, но очень надеюсь, что маэстро оценит наш маленький подарок», – сказал армянский балерун.
Азнавур в зале
Зал уже был полон: люди говорили между собой и фотографировались. Вдруг шум разговоров и суета утихла, раздались громкие аплодисменты: на ложе появился Шарль Азнавур.
93-летний шансонье пришел в компании армянских министров Эдварда Налбандяна и Армена Амиряна, также руководителя ереванского театра оперы и балета Константина Орбеляна. Азнавур поаплодировал присутствующим в ответ. Публика не переставала хлопать маэстро. В зале не было тех, кто бы не любил, или не испытывал симпатию к этому великому человеку с ростом 164 см. Все понимали, что они находятся в одном зале с легендой.
Музыкального критика, который после первого сольного концерта Азнавура в Париже 40-х годов, написал: «надо быть сумасшедшим, чтобы с такой внешностью и таким голосом представиться публике», сегодня в Ереване бы высмеяли. То, что Азнавур покорит мир, одним из первых предсказал французский президент Шарль де Голь: «Вы покорите мир, потому что умеете волновать».
Присутствие Азнавура было волнующим не только для артистов балета, но и всех зрителей. Аплодисменты прекратились только когда в зале выключили свет.
Ереванская «Богема» и нестареющий голос Шарля
В балетную постановку вошли 12 песен шансонье. Как отметил автор постановки, перед ним стояла задача – показать Париж Азнавура и его молодые годы.
Балет начался песней Je m'voyais déjà («Я уже видел себя»). Зрители перенеслись в молодость Азнавура, представили французскую столицу такой, какой она была для Азнавура. По меньшей мере, в постановке было задействовано 20 артистов – 10 девушек и 10 мужчин. Каждая песня рассказывала отдельную историю.
Внимательный зритель мог бы разглядеть знакомство Азнавура с французской певицей Эдит Пиаф. Как ранее рассказывал маэстро, благодаря Пиаф он узнал Францию по-настоящему.
Отдельные эпизоды балета рассказали о трудностях, которые шансонье прошел на своем пути. Также постановка показала отношение Азнавура к женщинам.
«Моя холостяцкая жизнь была наполнена мимолетными и сумасшедшими любовными приключениями. Женщины по-разному относились ко мне: любили, обманывали, обожали, отвергали. Я не считаю себя ни мучеником, ни святым. Я покидал в слезах одну, чтобы броситься в объятия другой. Глубоким и искренним чувствам предпочитал кратковременные увлечения. Я обманывал и обманывался сам. C’est la vie… Такова жизнь…», — говорил ранее Азнавур и отмечал, что ни одна из его песен не посвящена какой-то конкретной женщине.
В постановку вошли также песни: Lamour cest comme un jour, Les Comédiens , For me fomidable, Donne tes seize ans, Sa jeunesse, Pour fair une jam, La palais de nos chimeres, Les deux guitares, Hier encore, Je tattends и La boheme.
Жизнеутверждающая и вдохновляющая музыка Азнавура лилась на зрителей. Шансонье всегда считал, что он никогда не был модным певцом.
«Хорошо известно: ничто не устаревает так быстро, как модные вещи. А песня живет неизменно – так долго, как человек», – говорил певец.
По мнению Харатьяна, в молодости маэстро исполнял отобранные в постановку композиции задорнее. «С годами Азнаур стал петь более философски», – считает артист.
«Эх раз, еще раз, еще много-много раз»
Когда прозвучала последняя песня «Богема» и артисты вышли на поклон, зрители не могли поверить, что прошло уже 40 минут и представление закончилось. Публика аплодировала стоя. Поднялся и сам Азнавур и тоже хлопал.
Овации не прекращались, зрители обернулись к шансонье и пытались аплодисментами выразить все, что было у них на сердце, ведь для армянского народа Азнавур уже давно стал тем человек, чей каждый визит становится праздником. Для Армении имя Шарля означает гордость и счастье за то, что он есть.
Ожидается, что ереванская «Богема» войдет в постоянный репертуар армянского театра и будет показана за рубежом. Автор постановки рассказал, что к ней уже есть интерес. Стало быть – теперь Азнавур представлен и в балете.
Читайте также: Пока Турция отрицает Геноцид, Армения пропагандирует любовь к человеку: Интересные моменты «Авроры»