Yandex ընկերությունը Yet Another Conference-ում ինքնավար տաքսիի նախատիպ է ներկայացրել, համապատասխան տեսահոլովակը հրապարակվել է YouTube-ում:
Ընկերության տեսահոլովակում Toyota ավտոմեքենան «Yandex.Տաքսի» լոգոտիպով տանում է ընկերության աշխատակցին, անցնելով արգելքների միջով, որոնք մի քանի տակառների տեսքով են, ինչպես նաև շրջանցում է ճանապարհին կանգնած բեռնատարը և դիմացից եկող 2 հետիոտնի, գրում է RNS-ը:
Ըստ «Yandex.Տաքսի» ընկերության մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Իսաևի, Yandex-ի մասնագետները օգտագործում են ինքնավար ավտոմեքենայի համար «Yandex.Քարտեզներ» և «Yandex.Նավիգատոր» հավելվածների մշակումները, ինչպես նաև համակարգչային տեսողության տեխնոլոգիան:
«Մենք օգտագործում ենք «Yandex.Նավիգատորի» օգտատերերի անոնիմ տվյալները, որոնք թույլ են տալիս հասկանալ, թե ինչպես է պետք կառավարել ավտոմեքենան խցանումներով, արագության սահմանափակմամբ, փակ ճանապարհներով և այլ միջադեպերով քաղաքում»,-ասել է Իսաևը:
Ըստ նրա, համակարգչային տեսողության տեխնոլոգիան կիրառվել է Yandex-ի կողմից՝ մասնավորապես, ազատ կայանատեղիներ որոնելու և ճանապարհային երթևեկության նշանները կարդալու համար:
Yandex-ի ներկայացուցիչ Մատվեյ Կիրեևն իր հերթին պարզաբանել է, որ քաղաքում առանց վարորդի երթևեկող տաքսիների փորձարկումները կարող են իրականացվել արդեն 2017-ին:
2016-ի նոյեմբերին Yandex-ը հրապարակեց առանց վարորդի երթևեկող մեքենաներ մշակող հետազոտողի թափուր աշխատատեղի մրցույթ:

Компания «Яндекс» в ходе конференции Yet Another Conference представила посетителям собственный прототип беспилотного автомобиля. Соответствующий видеоролик был размещен на канале «Яндекса» в YouTube.
В видеоролике компании автомобиль Toyota с логотипом «Яндекс Такси» подвозит до места назначения одного из сотрудников компании, проезжает полосу препятствий, состоящую из нескольких бочек, а также объезжает вставший на его пути грузовик и двух движущихся навстречу пешеходов, пишет RNS.
По словам пресс-секретаря «Яндекс.Такси» Владимира Исаева, специалисты «Яндекса» используют для беспилотного автомобиля наработки сервисов «Яндекс.Карты» и «Яндекс.Навигатор», а также технологию компьютерного зрения.
«Мы используем анонимные данные пользователей «Яндекс.Навигатора», которые позволяют нам понять, как управлять автомобилем в городе с пробками, ограничениями скорости, перекрытыми дорогами и другими инцидентами», — заявил Исаев.
По его словам, технология компьютерного зрения уже использовались «Яндексом» — в частности, для того, чтобы искать свободные парковочные места и считывания дорожных знаков.
Представитель «Яндекса» Матвей Киреев, в свою очередь, пояснил, что городские испытания беспилотных такси компании могут пройти уже в 2017 году.
В ноябре 2016 года «Яндекс» опубликовал вакансию разработчика-исследователя беспилотных машин. В сообщении говорилось, что компания намерена «оказаться в числе первых, создавших технологию для беспилотного управления автомобилем».