2017-ի հունիս ամսին հանրապետությունում օդի ջերմաստիճանը և տեղումների քանակը կանխատեսվում է նորմայի սահմաններում: Արարատի, Արմավիրի մարզերում, Արագածոտնի, Կոտայքի և Վայոց ձորի նախալեռներում առանձին օրերին ցուրտ օդային հոսանքների ներխուժման արդյունքում գիշերային ժամերին ջերմաստիճանը կիջնի +7 +12 աստիճանի, իսկ ցերեկային ժամերին կհասնի +33 +36 աստիճանի: Այս մասին մայիսի 31-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
Նրա խոսքով, Շիրակում, Գեղարքունիքի, Արագածոտնի և Վայոց ձորի լեռնային շրջաններում առանձին օրերին գիշերը ջերմաստիճանը կիջնի +2+5, իսկ ցերեկային ժամերին՝ +24+28: Լոռու մարզում նվազագույն ջերմաստիճանը կանխատեսվում է +3+6, ցերեկային ժամերին՝ +25 +30: Տավուշում գրեթե նույն ջերմային ֆոնը կդիտվի: Ինչ վերաբերում է Սյունքի մարզին, ապա հովտային շրջաններում գիշերը կդիտվի +10+ 15 ցերեկային ժամերին ջերմասգտիճանը կհասնի +33+37 աստիճանի:
«Երևանում հունիսի հատկապես առաջին տասնօրյակում գիշերային ժամերին ջերմաստիճանը կարող է նվազել +7+10, իսկ արդեն երկրորդ տասնօրյակում՝ ցերեկը կդիտվի +34 +36 աստիճան»,- ասել է Սուրենյանը, գրում է Panorama.am-ը:
Բանախոսի տեղեկացմամբ, եթե հունիսին օդի ջերմաստիճանն ու տեղումների քանակությունը նախատեսվում են նորմայի սահմաններում, ապա հուլիսն ու օգոստոսը բավական շոգ են լինելու:
«Այս տարի արևադարձային ջերմային ցիկլոնի ակտիվացման ցիկլն է, իսկ այս գործընթացը ձևավորվում է Արաբական թերակղզու վրա և այն ապահովում է ՀՀ տարածք արաբական անապատներից արևադարձային տաք օդային հոսանքների ներթափանցում: Քանի որ այս տարի ջերմային ցիլկոնի ակտիվացման ցիկլն է, հուլիս-օգոստոս ամիսներին օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը կլինի նորմայից բարձր: Առանձին օրերին Արարտյան դաշտում, Տավուշի հովտային շրջաններում և Երևանում կդիտվի +40 աստիճան, Մեղրիում, Կապանում և Ագարակաում՝ մինչև +41+42 աստիճան տաքություն»,- ասաց ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետը:
Անդրադառնալով հանրապետության տարածքում առաջիկա 5 օրերի կանխատեսումներին՝ Գագիկ Սուրենյանը տեղեկացրեց՝ հունիսի 1-ից 3-ին հանրապետությունը գտնվելուն է սևծովյան ցիկլոնի ազդեցության գոտում, որն ակտիվանալու է հատկապես երեկոյան ժամերին:
«Օրվա առաջին կեսին՝ մինչև երեկոյան ժամերը, կգերակշռի կայուն, արևային եղանակ, երեկոյան ժամերին կզարգանա ամպրոպային եղանակ, սպասվում է անձրև և ամպրոպ: Շիրակում, Լոռիում և Տավուշում մեծ է նաև կարկտի հավանականությունը»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ հունիսի 4-ին և 5-ին ցիկլոնի ազդեցությունը կթուլանա:
Ինչ վերաբերում է Մոսկվայի մարզում նախօրեին ավերածություններ պատճառած փոթորկի հնարավոր ազդեցությանը Հայաստանի վրա, ապա ցիկլոնը տեղաշարժվել է դեպի Ուրալ, Արևմտյան Սիբիր: Հայաստանում քամու ուժեղ պոռթկումներ չեն կանախատեսվում, երեկոյան քամոտ եղանակը լիովին տեղավորվում է նորմայի սահմաններում:
«Եթե այդ օդային զանգվածը տեղափոխվեր Հայաստան, չի բացառվում, որ նման հզոր փոթորիկ այստեղ ևս գրանցվեր: Ինչ վերաբերում է բերքատվության աստիճանին, ապա այս տարի ծառերի ծաղկման շրջանում բացասական ջերմաստիճան չի գրանցվել, աղետալի կարկտահարություն ևս, ինչը հույս է ներշնչում, որ կունենանք միջինից ավելի բերք»,- ամփոփեց բանախոսը:
Մայիսի 29-ին Մոսկվայում հզոր փոթորիկի հետևանքով տուժել է ավելի քան 180 մարդ, մահացել է 15 մարդ: Տուժածների թվում հայեր չկան:

Лето в Армении в 2017 году будет жарче, чем в 2016. Об этом заявил начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян.
«Если в июне температура воздуха и количество осадков прогнозируются в пределах нормы, то июль и август будут достаточно жаркими: в отдельные дни июля-августа в Ереване температура может достигнуть 40 градусов, а в Сюнике 41-42», – сказал он журналистам.
По словам Суреняна, эта жара обусловлена тем, что формирующийся на Аравийском полуострове тропический циклон к июлю-августу через арабские пустыни достигнет Армении.
По прогнозам синоптика в отдельные дни первого летнего месяца в Араратской, Армавирской областях и в предгорьях Арагацотна, Котайка и Вайоц Дзора из-за проникновения холодных воздушных потоков в ночные часы не исключено похолодание до 7-12 градусов тепла, однако днем температура воздуха будет повышаться до 33-36 градусов, а в Лорийской области в начале июня самая низкая температура ночью достигнет 3-6 градусов выше нуля, а самая высокая днем – 25-30 градусов.
Синоптик спрогнозировал в первой половине июня в Тавуше понижение температуры до 5-8 градусов тепла, а днем – повышение до 28-34 градусов.
Суренян отметил также, что жарче всего этим летом в Армении будет в Сюнике – в долинах июньскими ночами температура составит 10-15 градусов тепла, а днем – 33-37.
По прогнозам синоптика, в Ереване в первых числах июня температура достигнет 7-10 градусов выше нуля в ночные часы, а в первой декаде дневная температура составит 34-36 градусов.
«В ближайшие дни Армения будет находиться под воздействием черноморского циклона, который активизируется в вечерние часы», – сказал Суренян.
Синоптик отметил, что 1-3 июня в дневные часы будет наблюдаться стабильная солнечная погода, а в вечерние часы над Арменией сформируются грозовые облака, ожидаются дожди и грозы, в Шираке, Лори и Тавуше существует большая вероятность града. 4-5 июня воздействие циклона пойдет на спад повсюду, кроме Ширакской, Лорийской, Тавушской и Гегаркуникской областей, а также горных районов Арагацотна и Котайка.
По его словам, в остальных районах Армении, в основном, будет преобладать погода без осадков.
По его прогнозам, 1 июня температура воздуха во всей республике снизится на 2-4 градуса, в Ереване она не превысит 27-29 градусов выше нуля и сохранится неизменной до 4 июня.
С 5 июня в Армению вновь проникнут теплые воздушные потоки, в результате чего температура в долинах страны и столице повысится до 32-33 градусов, а в Сюнике – до 34-35 градусов выше нуля.