Ավանդաբար թղթադրամների արտադրության համար որպես հումք օգտագործվում է թուղթը: Այստեղից էլ առաջացել է «թղթադրամ» բառը: ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից թողարկված I և II շարքի թղթադրամները պատրաստված են հենց թղթային հումքից: Այս կարգի թղթադրամները բավականին արագ են մաշվում, վնասվում, պատռվում՝ կորցնելով իրենց թարմությունը:
Վերջին երեք տասնամյակի ընթացքում հետազոտություններ են իրականացվել թղթադրամների արտադրության համար այնպիսի հումք ստեղծելու ուղղությամբ, որը կարող է նշանակալիորեն երկարացնել թղթադրամների կյանքը, այսինքն՝ երկարացնել դրանց շրջանառության մեջ լինելու տևողությունը: Հետազոտությունների արդյունքում ստեղծվել է 2 նոր տեսակի հումք՝ պոլիմերային և հիբրիդային, որոնց շնորհիվ թղթադրամներն ավելի ուշ են կեղտոտվում, չեն փափկում ու մաշվում, ավելի դիմացկուն են ծալվածքների ու պատռվածքների նկատմամբ:
Պոլիմերային (պլաստիկ) թղթադրամները
Պոլիմերային հումքով, կամ ժողովրդական լեզվով ասած «պլաստիկից» պատրաստված թղթադրամների արտադրության գինը 2 անգամ բարձր է թղթի հումքով պատրաստված թղթադրամների գնից, սակայն դրանց կյանքի տևողությունն ավելի է 2.5-4 անգամ։
Պոլիմերային թղթադրամների արտադրությունը սկսվել է Ավստրալիայում 1998-ին և ներկայումս մոտ 28 երկիր ամբողջությամբ կամ մասնակի թողարկում են այս հումքով թղթադրամներ (օրինակ՝ Կանադա, Ռումինիա, Նոր Զելանդիա, Անգլիա և այլն)։
Թղթայինից պոլիմերային դրամներին անցումը պահանջում է նաև բավականին մեծ ծախսեր՝ կապված պոլիմերային դրամները հաշվող, տեսակավորող և ոչնչացնող մեքենաների ձեռքբերման, ինչպես նաև՝ բանկոմատների վերազինման և վերածրագրավորման հետ:
Հիբրիդային կամ կոմպոզիտային դրամները
Սրա հիմքն իրենից ներկայացնում է թղթի և պոլիմերի համակցություն: Այն կառուցվածքով եռաշերտ է և լինում է երկու տեսակի: Առաջին տեսակը՝ երբ ներքին շերտը թուղթ է, իսկ արտաքին շերտերը՝ պոլիմեր, իսկ երկրորդ տեսակը՝ երբ ներքին շերտը պոլիմեր է, իսկ արտաքին շերտերը՝ թուղթ: Այս տիպի հումքը թույլ է տալիս դրամների արտադրության ժամանակ օգտագործել բամբակի ու պոլիմերի բոլոր դրական հատկանիշները:
Հիբրիդային հումքով թղթադրամները սկսել են արտադրվել և շրջանառվել համեմատաբար վերջերս՝ 2008 -ից, և ներկայումս արդեն 13 երկիր, որոնց թվում են նաև Շվեյցարիան և Շոտլանդիան, իրենց թղթադրամների շարքը՝ ամբողջությամբ կամ մասնակի, պատրաստում են այս տիպի հումքից:
Այսպիսին են բրիտանական ժամանակակից ֆունտերը՝ թափանցիկ հատվածով, չճղվող ու ջրադիմացկուն
ՀՀ նոր թղթադրամները
ՀՀ նոր շարքի թղթադրամների հումքը լինելու է հիբրիդային, որտեղ ներքին շերտը թուղթ է, իսկ արտաքին շերտերը՝ պոլիմեր: ՀՀ կենտրոնական բանկի այս որոշումը պայմանավորված է մի քանի հանգամանքով: Նախ, հիբրիդային հումքով պատրաստված թղթադրամների կյանքի տևողությունը 2 – 3.8 անգամ ավելի է, քան ներկայիս՝ թղթային հումքով պատրաստված թղթադրամներինը: Սակայն դրանց արտադրության ծախսերը ավել են մոտ 40%-ով. մաքուր պոլիմերի համեմատությամբ դրանք մեծ չեն:
Երկրորդը՝ հիբրիդի օգտագործումն ապահովում է մեր բնակչությանը ծանոթ պաշտպանական հատկանիշների՝ ջրանիշի, ներգծերի և գունավոր թելիկների կիրառումը, ինչը պոլիմերի դեպքում անհնար է։ Հիբրիդային թղթադրամները ձեռքով շոշափելիս նման են թղթային հումքով պատրաստված թղթադրամներին, և այս հանգամանքը շատ կարևոր է ապահովելու համար բնակչության վստահությունը նոր շարքի թղթադրամների հանդեպ: Այսինքն, նոր թղթադրամները՝ իրենց շոշափելիությամբ և պաշտպանական հատկանիշներով, բնակչության համար ընկալելի և ընդունելի կլինեն:
Բացի այդ, թղթադրամներ հաշվող և տեսակավորող մեքենաները, որոնք շահագործվում են ՀՀ կենտրոնական և առևտրային բանկերում, ինչպես նաև բանկոմատները կարող են ընդունել հիբրիդային հումքից պատրաստված թղթադրամները նույնպես, ինչպես և այսօր շրջանառվող թղթադրամները: Դա նշանակում է, որ այս առումով հավելյալ ներդրումներ չեն պահանջվելու, և թղթային և հիբրիդային հումքով թղթադրամների համատեղ շրջանառությունը չի ստեղծելու խնդիրներ ոչ բանկերի, ոչ էլ բնակչության համար:

Traditionally, paper is used a basis for making banknotes, and the money produced by the Central Bank of Armenia is not an exception. However, this kind of money easily gets damaged, worn out and torn.
During the past three decades, researches have been carried out to create a raw material for the production of banknotes that could prolong their usage time. As a result, two types of stuff – polymer and hybrid – have been developed to help keep the currency clean and resistant to folding and tearing.
Polymer (plastic) money
The issuance of banknotes made of polymeric material, or to put it simply ‘plastic money’, will cost twice as much as the paper money, however their usage period will be 2,5-4 times longer. The production of polymer banknotes launched in Austria in 1998. Presently, 28 countries, including Canada, Romania, New Zealand, UK and others, issue this kind of money.
Besides the expensive process of production of polymer banknotes, it’s also costly to acquire the devices that count, sort and eliminate them, as well as to reprogram and reequip the ATMs.
Hybrid money
The hybrid money is printed with part cotton based paper and part polymer. It consists of three layers and comes in two types. The first type is where the inner layer is made of paper, while the outer layers are polymer. For the second type of banknotes, polymer is used for the inner layer, while the two outer layers are made of paper.
Modern polymer banknotes were first developed by the Reserve Bank of Australia (RBA), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) and The University of Melbourne. They were first issued as currency in Australia during 1988. Australia switched completely to polymer banknotes in 1996. Among the other countries that have converted completely to polymer banknotes are: Brunei, Canada, New Zealand, Papua New Guinea, Romania, Kuwait and Vietnam. The latest countries to introduce polymer banknotes into circulation include: the United Kingdom, Cape Verde, Chile, Gambia, Nicaragua, Trinidad and Tobago, Republic of Maldives, Israel and Nepal.
Great Britain’s new polymer banknote: endurable and waterproof
New Armenian money
In the new Armenian hybrid banknotes, the inner layer made of paper will be packed in polymer. The CBA decision was conditioned by a number of reasons. First, the hybrid money will serve much longer that paper banknotes. Whilst polymer banknotes technology is still proven to be the better option, Hybrid banknotes are more economical to manufacture, but not as cheap as those traditionally cotton based banknotes (40% more expensive). Second, the hybrid banknotes will have the security attributes which have already become familiar for the population: watermarks and embedded threads, which is impossible in case of purely polymer notes.
As for palpability, hybrid money will resemble the usual paper banknotes, what will help gain people’s trust towards the new currency.
Besides, the devices used to count and sort money in Armenia can recognize and accept hybrid money. It means that no additional investments will be needed and hybrid banknotes can be put into circulation along with the paper notes.