Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվում է 1 մլն 700 հազարից մինչև 1 մլն 800 հազար հայ: Այդպիսի տվյալներ է ներկայացրել PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Երևանի Կովկասի ինստիտուտի գիտաշխատող Հրանտ Միքայելյանը` մեկնաբանելով ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի խոսքերն այն մասին, որ Ռուսաստանում մոտ 2.5 մլն հայ է ապրում:
Խմբագրության կողմից. Տողանյանի հայտարարության սկզբնաղբյուր «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանը՝ մեջբերելով դեսպանին, գրել էր. «Մենք համարում ենք, որ, ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանում մոտ 2.5 մլն հայ է ապրում՝ ներառյալ ՌԴ քաղաքացիներին, նրանք այստեղ ավելի շատ են, քան ՀՀ քաղաքացիները»: Սակայն տեղադրված ձայնագրությունից՝ 2.12 րոպեից, պարզ է դառնում, որ դեսպանն ասել է. «Հստակ թվեր չկան, կարծում եմ, ոչ մեկի մոտ՝ ոչ ռուսական, ոչ մեր կողմի մոտ: Քիչ թե շատ հասկանալի են սեզոնային աշխատանքների մեկնողների թվերը: Մենք համարում ենք, որ ընդհանուր առմամբ 2-2.5 մլն հայ է ապրում ՌԴ-ում, ներառյալ՝ ՌԴ քաղաքացիներն, ովքեր ավելի շատ են, քան Հայաստանի քաղաքացիները»:
«Այն տեղեկությունները, թե Ռուսաստանում մոտ 2.5 մլն հայ է բնակվում, իրականությանը չեն համապատասխանում: Ժամանակին այդ թիվը շրջանառության մեջ դրեցին ՌԴ հայ համայնքների ղեկավարները: Նրանց շահավետ է նման թվերի մասին խոսել՝ իրենց կշիռը ավելացնելու համար: Նույնիսկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մի առիթով ասել է, որ ՌԴ-ում ավելի շատ հայ է ապրում, քան բուն Հայաստանում»,,-ասել է Միքայելյանը:
«Ըստ 2010թ. մարդահամարի, ՌԴ-ում 1 մլն 180.000 հայ է բնակվում: Իմ գնահատականով Ռուսաստանում 1 մլն 700 հազարից մինչև 1 մլն 800 հազար հայ է բնակվում»,-ասել է փորձագետը:
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ ըստ 2015-ի միկրոմարդահամարի ՌԴ-ում մոտ 950.000 հայ է բնակվում:
Ամեն տարի, ըստ Միքայելյանի, ՀՀ-ից Ռուսաստան մշտական բնակության է մեկնում մոտ 30.000 մարդ: Նա նաև հավելել է, որ 1989-ից հետո Վրաստանից ՌԴ է արտագաղթել մոտ 200.000 հայ, Ուզբեկստանից՝ մոտ 30.000 հայ: Միքայելյանը նշել է, որ Ադրբեջանից Ռուսաստան է տեղափոխվել առնվազն 200.000 հայ փախստական:
«Հայաստանից ՌԴ ամեն տարի արտագնա աշխատանքի է մենկում 40-80.000 մարդ»,-ասել է Միքայելյանը: Նա նշել է, որ 2016-ին ՌԴ արտագնա աշխատանքի էր մեկնել ընդամենը 40.000 մարդ: «Դա պայմանավորված էր նրանով, որ 2016-ին ՌԴ-ում տնտեսական ճգնաժամ էր: 2017-ին իրավիճակը մի փոքր բարելավվեց՝ արտագնա աշխատանքի է մեկնել մոտ 60.000 մարդ»,-ասել է Երևանի Կովկասի ինստիտուտի գիտաշխատողը:

В настоящее время в Российской Федерации проживает от 1 млн 700 тысяч до 1 млн 800 тысяч армян. Такие данные в разговоре с корреспондентом PanARMENIAN.Net привел научный сотрудник ереванского Института Кавказа Грант Микаелян.
От редакции: Первоначально в опубликованном на сайте радиостанции «Эхо Москвы» заявлении посла Армении в РФ Тоганяна говорилось: «Мы считаем, что в целом около 2.5 млн армян проживают в России, включая граждан России – их здесь больше, чем граждан Армении». Однако в размещенной аудиозаписи (со 2.12 минуты) становится ясно, что посол сказал: «Точных цифр нет, думаю, ни у нас, ни у российской стороны. Немного немало известно число отправляющихся на сезонные работы. Мы полагаем, что в общей сложности в России проживает от 2 млн до 2.5 млн армян, включая граждан России – их здесь больше, чем граждан Армении».
«То, что 2.5 млн армян проживает в России – неправда. Когда-то давно первыми эту цифру привели лидеры армянских общин РФ. Им выгодно апеллировать такими цифрами, тем самым обозначая свой вес. Даже российский президент Владимир Путин как-то сказал, что в РФ живет больше армян, чем в самой Армении – это тоже миф», – отметил Микаелян.
Он сказал, что в настоящее время в России проживает от 1 млн 700 тысяч до 1 млн 800 тысяч армян.
«По данным переписи населения, произведенного в России в 2010 году, в настоящее время в РФ проживает 1 млн 180 тысяч армян. по моей оценке там проживает от 1 млн 700 тысяч до 1 млн 800 тысяч армян», – сказал научный сотрудник.
В то же время, он отметил, что согласно микропереписи населения в 2015 году в России проживало 950 тысяч армян.
Ежегодно, по словам Микаэляна,из Армении в Россию на постоянное место жительства эмигрирует 30 тысяч человек. От также рассказал, что после 1989 года из Грузии в РФ эмигрировало 200 тысяч армян, из Узбекистана – примерно 30 тысяч. Микаэлян подчеркнул, что из Азербайджана в Россию перебрались не менее 200 тысяч армян-беженцев.
«В то же время на сезонные заработки из Армении в РФ ежегодно уезжают от 40-80 тысяч человек», – сказал Микаэлян.
Он отметил, что меньше всего уезжало на сезонную работу в Россию в 2016 году – 40 тысяч армян.
«Это связано с тем, что в 2016 году в России был экономический кризис. В 2017 году ситуацию несколько улучшилась – примерно 60 тысяч человек сейчас на заработках», – сказал научный сотрудник ереванского Института Кавказа.