WWDC 2017 (Apple Worldwide Developers Conference) մշակողների կոնֆերանսին, որը հունիսի 5-9-ը անցել է Սան Խոսեում, Apple-ը ներկայացրել է բջջային հարթակի հերթական տարբերակը՝ iOS 11-ը: Այս մեծ թարմացումը ներառում է բազում նորարություններ և բարեփոխումներ:
Օրինակ, Messages բովանդակությունն այժմ սինխրոնիզացվում է iCloud-ի միջոցով, այսինքն բոլոր սարքերի վրա բոլոր հաղորդագրություններն ակտուալ կլինեն: Apple Pay վճարային ծառայությունը սովորել է գումարներ փոխանցել օգտատերից օգտատերի iMessage-ի միջոցով և Touch ID-ի աուտենտիֆիկացիայով:
Siri ձայնային օգնականի շնորհիվ հնարավոր կլինի անգլերեն բառերն ու բառակապակցությունները թարգմանել չինարեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իտալերեն ու իսպաներեն: Շատ ուշադրություն կդարձվի բովանդակային ուսուցմանը, այնպիսի հնարավորություններով, ինչպիսիք են Google Assistant-ը: Վերամշակված Control Center-ը՝ կառավարման վահանակը, թույլ է տալիս հավաքել հաճախ կիրառվող տարրերը մեկ էջի վրա, առանց էկրանը թերթելու հնարավորության:
Արգելափակման էկրանն ու իրազեկման կենտրոնն ունիֆիկացվել են, դեպի վեր կամ վար էջերի թերթումը թույլ է տալիս արագ անցնել մեկից մյուսին, գրում է Ferra.ru-ն:
Բարելավումներ են հայտնվել նաև Photos էջում, ներառյալ Boomerang-ի և Instagram-ի ոճերը: Քարտեզներում հայտնվել է ավելի մանրակրկիտ նավիգացիա, ներառված են առևտրի կենտրոններ և օդանավակայաններ:
Տուն հավելվածն ավելի շատ աքսեսուարներ կունենա, այդ թվում AirPlay 2 դինամիկներ, տնային սարքերի գործարկման նոր եղանակներ, իսկ AirPlay 2-ը՝ աուդիոյի բազմասենյականոց ռեժիմ: Դինամիկներով կարելի է կառավարել Կառավարման կետից, Տուն հավելվածի կամ Siri-ի միջոցով:
Նոր գործառույթ է նաև «Չանհանգստացնել» գործառույթը վարորդների համար, որը թույլ է տալիս ուշադիր լինել ճանապարհին, նաև նոր հնարավորություններ համալրված իրականությամբ հավելվածներ ստեղծելու համար: iPad-ի վրա iOS 11-ը ներառում է ավելի հզոր բազմաֆունկցիոնալ գործառույթներ, ներառյալ Dock, ֆայլեր հավելվածը և այլն:
iOS 11-ի նախնական տարբերակը մշակողների համար արդեն մատչելի է iOS Developer Program ծրագրի մասնակիցների համար, իսկ հրապարակային բետա-տարբերակը կհայտնվի արդեն այս ամսում:

На конференции для разработчиков WWDC 2017 (Apple Worldwide Developers Conference), которая проходит в Сан-Хосе с 5 по 9 июня, компания Apple представила следующую версию мобильной платформы — iOS 11. Это крупное обновление включает множество вроде бы небольших, но важных новшеств и улучшений.
Например, контент в Messages теперь синхронизируется через облако iCloud, то есть на всех устройствах все сообщения будут актуальными. Платежный сервис Apple Pay научился пересылать деньги от пользователя к пользователю через iMessage и с аутентификацей по Touch ID.
Голосовой помощник Siri получил функцию автоматического нативного перевода, английские слова и фразы можно переводить на китайский, французский, немецкий, итальянский и испанский языки. Много внимания было уделено функции контекстного обучения, с возможностями как у Google Assistant. Переработанный Control Center (Пункт управления) позволяет собрать часто используемые элементы на одной странице, без необходимости пролистывать экраны. Экран блокировки и Центр оповещений были унифицированы, пролистывание вверх или вниз позволяет быстро переключаться между ними, пишет Ferra.ru.
Также улучшения появились в Фото (Photos), включая эффекты в стиле Boomerang от Instagram. В Картах появилась детализированная навигация, включая торговые центры и аэропорты.
Среди других новых функций iOS 11 — функция «Не беспокоить» для водителей, помогающая не отвлекаться в дороге, новые возможности по созданию приложений с дополненной реальностью для разработчиков. На iPad iOS 11 включает более мощные функции многозадачности, включая настраиваемую панель Dock, приложение «Файлы», жест перетаскивания по всей системе и так далее.
Предварительная версия iOS 11 для разработчиков уже доступна участникам программы iOS Developer Program, а публичная бета-версия появится позже в этом месяце. Система iOS 11 выйдет осенью 2017 года в формате бесплатного обновления ПО для iPhone 5s и новее, всех моделей iPad Air и iPad Pro, iPad 5-го поколения, iPad mini и новее, а также iPod touch 6-го поколения.