Հունիս 8-ին Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում «Սասնա ծռերի» գործով դատավարությունը տեղափոխվել է: Դատավոր Արթուր Գաբրիելյանը նիստի հենց սկզբում հայտարարել է նիստի հետաձգման մասին:
Դատարանը պետք է քններ քրեական գործից 14 մեղադրյալի նկատմամբ անջատված գործը:
Նիստի սկզբում դատավորը զգուշացրել էր, որ նիստը կսկվի դահլիճում լռության պահպանման դեպքում: Լռությունը խախտվում էր, ու դատավորը որոշեց հետաձգել այն: Դատական նոր նիստը նշանակվել է հունիսի 21-ին:
Պաշտպանները նիստի հետաձգումը հիմնավորված չհամարեցին:
«Դատավորի հեռանալը պետք է պատճառաբանվեր, բայց չարվեց: Դատավորը պետք է նիստը սկսեր, բայց չսկսեց: Դրանք ամբաստանյալի իրավունքներն են, իրենք իրենց մեղավոր չեն ճանաչել ու բողոք են արտահայտել՝ ոտքի չկանգնելով դատավորի՝ ներս մտնելուց հետո», – բացատրեց Պավել և Արամ Մանուկյանի փաստաբանը:
Դատարանի շենքի բակում մեծ թվով մարդիկ էին հավաքվել, այդ թվում՝ «Սասնա ծռերի» հարազատները, որոնց մի մասը չկարողացավ մտնել դատական նիստի դահլիճ՝ տեղ չլինելու պատճառով:
Կազմակերպված խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակետային ծառայության գնդի վարչական շենքերը, շինությունները զավթելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործից 18 մեղադրյալի նկատմամբ անջատված գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:

8 Июнь 2017 - 10:28 AMT
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен 8 июня перенес рассмотрение дела членов группы «Сасна црер» («Неистовые из Сасуна»).
В зале суда присутствовали 14 участников группы «Сасна црер», среди которых: Павел и Арам Манукяны, Араик Хандоян, Ованнес Арутюнян и другие.
Сообщается, что судебный процесс перенесен на 21 июня.
Судья Артур Габриэлян перед заседанием предупредил, что заседание начнется только при полной тишине в зале. Тишина нарушалась, и судья решил перенести рассмотрение дела.
Стороны не понимали, по какой причине рассмотрение дела перенесено.
«Уход судьи должен был быть обоснован, но этого не произошло. Судья должен был начать заседание, но не начал. Они (участники «Сасна црер» – ред.) не признали себя виновными, поэтому не встали при появлении судьи, это их протест», – сказал адвокат Павла и Арама Манукянов.
Ранее сторонники группы «Сасна црер» («Неистовые из Сасуна») в Ереване шествием дошли до суда общей юрисдикции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен.