«Սասնա ծռերի» գործի առանձնացված մասով ամբաստանյալների պաշտպանները հանդես են եկել դատավարության պայմաններիվերաբերյալ համատեղ հայատարարությամբ:
Պաշտպանները հիշեցրել են, որ հունիսի 8-ին ժամը 14:00-ին Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների առաջին ատյանի դատարանում նախագահությամբ դատավոր Ա. Գաբրիելյանի սկսվեց 14 անձի վերաբերյալ գործի դատական քննությունը, իսկ դատական նիստը սկսվելուց րոպեներ անց հետաձգվեց (ըստ նախագահող դատավորի՝ ընդմիջվեց), ենթադրաբար աղմուկի պատճառով:
«Անկախ նիստի հետաձգման պաշտոնական հայտարարված պատճառներից գտնում ենք, որ այն ի սկզբանե դատապարտված էր հետաձգման: Ակնհայտ և պարզ էր, որ դատարանի թիվ 1 դահլիճում հնարավոր չէր այդ նիստն անցկացնել: Դահլիճում բացակայում են ամենատարրական պայմանները 14 անձանց վերաբերյալ գործ քննելու համար:
Այս պարզ իրողությունը անտեսվել է դատարանի կողմից, ինչն իրավաչափորեն և արդարացիորեն հանգեցրեց բազմաթիվ դժգոհությունների և այսպես կոչված աղմուկի: Փաստացի արհեստականորեն ստեղծվել էին այնպիսի պայմաններ, որ դժգոհություն («աղմուկ») առաջանա և նիստը հետաձգվի»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության անունից հանդես եկող և դատական ակտ կայացնող դատարանը պարտավոր էր կատարել իր պարտականությունները՝ ստեղծել դատական քննության անցկացման պատշաճ պայմաններ, ինչը չէր կատարվել: Հետևաբար անթույլատրելի է նիստի հետաձգումը պատճառաբանել «աղմուկով», ինչը դատարանի պարտականությունների չկատարման և անշրջահայացության հետևանք էր:
«Հայտարարում ենք, որ դատարանը պարտավոր է ապահովել պատշաճ պայմաններ դատական նիստերը օրենքով սահմանված կարգով անցկացնելու համար, ներառյալ՝ ապահովել աշխատանքային պայմաններ պաշտպաններիս համար, հրապարակային դատաքննության ստանդարտներ՝ հաշվի առնելով գործի հանրային հնչեղությունը, պաշտպաններիս և մեր պաշտպանյալների դահլիճում անարգել և առանց որևէ սահմանափակման հաղորդակցում, պաշտպաններիս (փաստաբաններիս) զննության կամ խուզարկության բացառում:
Դատարանի կողմից համապատասխան միջոցներ չձեռնարկելը կվկայի, որ գործի քննության ցանկացած բնույթի հետաձգումը, դատարանում «աղմուկը» կամ այլ՝ ոչ դատավարական իրավիճակի ստեղծման ամբողջ պատասխանատվությունը կմնա դատարանի վրա», ասվում է հայտարարության մեջ, որը ստորագրել են փաստաբաններ Մուշեղ Շուշանյանը, Տիգրան Եգորյանը, Տիգրան Հայրապետյանը, Երվանդ Վարոսյանը, Լուսինե Սահակյանը, Ինեսսա Պետրոսյանը, Լուսինե Հակոբյանը, Հարություն Բաղդասարյանը, Դավիթ Գյուրջիյանը, Մարինե Ֆարմանյանը, Հայկ Ալումյանը, Արա Ղարագյոզյանը, Հարություն Գևորգյանը, Արա Զաքարյանը, Արայիկ Պապիկյանը:
Հունիս 8-ին Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում «Սասնա ծռերի» գործով դատավարությունը տեղափոխվել է:Նիստի սկզբում դատավորը զգուշացրել էր, որ նիստը կսկվի դահլիճում լռության պահպանման դեպքում: Լռությունը խախտվում էր, ու դատավորը որոշեց հետաձգել այն: Դատական նոր նիստը նշանակվել է հունիսի 21-ին: Պաշտպանները նիստի հետաձգումը հիմնավորված չհամարեցին:

10 Июнь 2017 - 13:31 AMT
Адвокаты 14 подсудимых – членов вооруженной группы «Сасна црер» («Неистовые из Сасуна) выступили с совместным заявлением, в котором предъявили ряд требований.
Адвокаты напоминают, что 8 июня в суде общей юрисдикции административных районов Еревана Эребуни и Нубарашен под председательством судьи Артуша Габриеляна стартовал процесс по выделенной в отдельное производство (№ԵԷԴ/0039/01/17) части уголовного дела группы «Сасна црер».
Перед началом судебного заседания – ни один из подсудимых не встал при появлении судьи, в зале царила шумная атмосфера. На требования судьи соблюдать тишину присутствующие не реагировали. «Да кто ты такой, чтобы заставлять народ молчать?!» – сказал с места член группы «Сасна црер» Араик Хандоян. После этого судья объявил о переносе заседания на 21 июня 2017 года.
Адвокаты в своем заявлении отмечают, что «судебное заседание было отложено спустя минуты после начала, по всей видимости, из-за царящего шума».
«Вне зависимости от официально объявленных причин отсрочки заседания суда, мы считаем, что оно обречено было быть отложенным», – говорится в заявлении адвокатов и подчеркивается, что в данном зале судебных заседаний нет элементарных условий для рассмотрения дела в отношении 14 обвиняемых.
«Однако этот очевидный факт был проигнорирован судом, что правомочным и справедливым образом привело к многочисленным жалобам и так называемому шуму. Фактически, искусственным образом были созданы такие условия, чтобы возникло недовольство («шум») и заседание суда было отложено», – отмечается в заявлении адвокатов.
Авторы заявления также требуют от суда обеспечения должных условий для рассмотрения дела, в том числе условий для работы защитников, исключения возможности личных обысков адвокатов, обеспечения возможности их беспрепятственного общения со своими подзащитными, а также учета факта общественного интереса к данному делу и необходимости обеспечения публичного судебного следствия.
«В случае, если суд не предпримет соответствующих мер, это будет означать, что всю ответственность за любого рода отсрочки рассмотрения дела, «шум» в зале заседаний или за создание не подобающей судебному процессу ситуации будет нести именно суд», – подчеркивается в заявлении.