Հունիսի 9-ին Պոդգորիցա քաղաքի «Գրադսկի» մարզադաշտի սրահում կայացել է Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Պետրոսյանի և կիսապաշտպան Արտակ Գրիգորյանի նախախաղային մամուլի ասուլիսը:
«Չեռնոգորիան շատ ուժեղ մրցակից է։ Շատ դժվար խաղ է սպասվում: Իհարկե ուսումնասիրել ենք մրցակցին։ Երեք անընդմեջ պարտությունից հետո թիմը վերականգնվելու խնդիր ունի և կրկնում եմ, որ շատ դժվար խաղ է լինելու։ Կփորձենք ամեն ինչ անել հաղթանակի համար», – ասել է մարզիչը, մեջբերում է ՀՀ ֆուտբոլի ֆեդերացիան:
Պետրոսյանը հավելել է. «Մեզ համար ցանկացած խաղում հաղթանակն է կարևոր։ Մենք խաղալու ենք հաղթանակի համար։ Թե ոնց կստացվի, կտեսնենք խացից հետո։
Իմ կարծիքով այս տասն օրերի ընթացքում բավականին լավ աշխատանք կատարեցինք։ Թիմը պատրաստ է վաղվա խաղին»:
Հարցին, թե արդյոք կարծում է, որ երեք անընդմեջ հաղթականերից հետո, ունենալու ենք հոգեբանական առավելություն, մարզիչը պատասխանել է.
«Կարծում եմ, այո։ Չեռնոգորիայի հավաքականի նկատմամբ ճնշումն ահռելի է։ Մենք գիտենք այդ մասին, քանի որ կարդացել ենք Չեռնոգորիայի մամուլը։ Իհարկե ցանկացած հաղթանակ վստահություն է ներշնչում, այսինքն ավելացնում է հավատը սեփական ուժերի նկատմամբ։
Անհատապես չենք խաղալու, ֆուտբոլը թիմային խաղ է։ Եթե դիրքային պայքարում ճիշտ խաղանք, փոխօգնությունը ժամանակին լինի, ապա կարող ենք չեզոքացնել վտանգը։
Կարծում եմ, եթե ինքնավստահություն չունես, ուրեմն ֆուտբոլում գործ չունես։ Նորից կրկնեմ, ես պետք է թիմ պատրաստեմ և եթե պարտություններից հետո մարզիչը կորցնում է ինքնավստահությունը, ապա այդ մարզչի համար շատ դժվար կլինի հաջողակ լինել։ Ես չեմ կարծում, որ մի պարտությունով ինքնավստահությունս կորցնելու եմ։ Կարևոր է, որ ինքնավստահությունը չվերածվի գոռոզության և հուսով եմ, որ իմ հետ այդպես չի պատահի», – ասել է Պետրոսյանը։
Հարցին, թե առանց Հենրիխ Մխիթարյանի թիմը չի վաստակել ոչ մի միավոր, իսկ նրա վերադարձից հետո, հաղթել է երկու խաղում, արդյոք թիմի խաղը կախված է Հենրիխ Մխիթարյանից, մարզիչն ասել է.
«Չեմ կարծում որ խաղը կախված է միայն Հենրիխ Մխիթարյանից։ Կարծում եմ, այդ պարտությունները հոգեբանական բնույթ ունեին։ Հենրիխը մեր համար շատ կարևոր ֆուտբոլիստ է, բայց եթե չլինեն մյուս տասը, ինչպես ասում են «մեկը դաշտում զինվոր չէ»։ Հենրիխը պետք է թիմին, իսկ թիմը` Հենրիխին»:
Հունիսի 10-ին՝ Երևանի ժամանակով 22:45-ին՝ Չեռնոգորիայի մայրաքաղաք Պոդգորիցայի «Գրադսկի» մարզադաշտում, կկայանա Աշխարհի 2018 թ. առաջնության ընտրական փուլի Չեռնոգորիա-Հայաստան հանդիպումը: Անմիջապես հանդիպումից հետո Հայաստանի ազգային հավաքականը և ՀՖՖ ֆուտբոլային պատվիրակությունը կվերադառնան Հայաստան:

Сборная Черногории – очень сильная команда. Нас ожидает очень непростая встреча. Об этом 9 июня накануне матча сборной Армении сказал полузащитник сборной Армении Артак Григорян на совместной пресс-конференции с главным тренером Артуром Петросяном, сообщает пресс-служба ФФА.
Утром 9 июня национальная сборная и делегация Федерации футбола Армении отправились в столицу Черногории – Подгорицу. 10 июня в 22:45 (по ереванскому времени) сборная Армении проведет отборочный матч чемпионата мира 2018 года с командой Черногории. В составе сборной Армении в Подгорицу отправился 21 футболист.
Петросян также отметил, что матч будет сложным.
«Попытаемся сделать все возможное для того, чтобы победить», – сказал он.
В ответ на вопрос, какой счет в матче устроит сборную Армении, Петросян заявил, что будут играть на победу.
«Для нас в любом матче важна победа. Мы будем играть на победу. Как получится, увидим после матча», – сказал тренер.
4 июня армянские футболисты одержали свою самую крупную победу на Республиканском стадионе в Ереване, обыграв в товарищеской встрече сборную Сент-Китс и Невиса со счетом 5:0.
Относительно присутствия капитана сборной и полузашитника «Манчестер Юнайтед» Генриха Мхитаряна, тренер отметил, что также, как «Генрих нужен команде, так и команда нужна Генриху».
«Игра команды не зависит только от Мхитаряна. Считаю, что поражения сборной носили психологический характер. Генрих – для нас очень важный футболист, но без других 10 игроков, как говорится, «один в поле не воин». Генрих нужен команде, а команда – Генриху», – сказал Петросян.
В свою очередь, Григорян рассказал, что у команды хорошее настроение.
«У ребят хорошее настроение, мы приехали сюда победить», – отметил он.
В составе армянской сборной в Черногорию отправился 21 футболист, среди которых капитан команды, полузащитник – Генрих Мхитарян («Манчестер Юнайтед», голкиперы: Арсен Бегларян («Алашкерт»), Григор Меликсетян («Гандзасар-Капан»), Арам Айрапетян («Бананц»); Защитники: Тарон Восканян («Кармиотиса»), Грайр Мкоян, («Эстеглал»), Гаэль Андонян («Вериа»), Левон Айрапетян («Пейкан»), Гагик Дагбашян («Алашкерт»), Артак Едигарян («Алашкерт»), Армен Манучарян («Пюник»); Полузащитники: Араз Озбилис («Бешикташ», Эдгар Манучарян («Урал»), Эдгар Малакян («Сталь»), Маркос Пизелли («Ксанти»), Камо Ованнисян («Торпедо-Белаз»), Артак Григорян («Алашкерт»), Нарек Асланян («Пюник»); Нападающие: Руслан Корян («СКА-Хабаровск»), Артур Саркисов («Енисей»), Тигран Барсегян («Вардар»).