PanARMENIAN.Net –ի լրագրողի հետ զրույցում հայ բժիշկները՝ Հայկ Հովհաննիսյանը, Արմինե Բարխուդարյանը և Գևորգ Ոսկանյանը պատմել են, որ հունիսի 10-ին են վերադարձել Հարավային Սուդանում գտնվող Նուբայի լեռներից:
«Ավրորա-2017» միջազգային հումանիտար մրցանակի դափնեկիր Թոմ Քաթինան որպես 1 մլն դոլար պարգևավճարի հասցեատերեր է ընտրել Աֆրիկյան բժշկական առաքելությանը, գերմանական Aktion Canchanabury կազմակերպությանը և ԱՄՆ Կաթոլիկ բժշկական առաքելության խորհրդին:
Հայ մասնագետները մի քանի ամիս աշխատեցին Թոմ Քաթինայի՝ «Ավրորայի հերոսի» հիվանդանոցում:
Հարավային Սուդան առանց երկմտելու
«Երբ «Ավրորայից» Հարավային Սուդան մեկնելու հրավեր ստացանք, համաձայնեցինք առանց երկմտելու: Մենք բոլորս տպավորված էինք Քաթինայի պատմությամբ»,-խոստովանել են հայ բժիշկները:
Նրանք պատմեցին, որ ուղևորությունը շատ տպավորիչ էր: Նախ Քաթինան Հայաստան մեկնելուց առաջ ներկայացրել է նրանց տեղաբնակներին: «Դա կիրակնօրյա ժամերգության ընթացքում էր: Երբ Քաթինան մեզ ներկայացրեց և ասաց, որ 3 բժիշկ է ժամանել Հայաստանից, որոնք փոխարինելու են իրեն, մարդկանց մոտ որոշակի անվստահություն կար: Սակայն հետո մեզանից չէին ուզում բաժանվել»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Արմինե Բարխուդարյանը հաստատեց, որ մինչ օրս նամակներ է ստանում հիվանդանոցից: «Ոմանք նույնիսկ նեղացել են, որ ես մեկնել եմ», -ասել է Արմինեն:
Նա պատմել է նաև, թե ինչու է առանց տատանվելու համաձայնել մեկնել Հարավային Սուդան. «Երբ 2016-ին ես առաջին անգամ լսեցի Թոմ Քաթինայի պատմությունը, իմացա, թե ինչ պայմաններում է նա աշխատում, ես չէի կարողանում հաշտվել այն մտքի հետ, որ ես այստեղ՝ Երևանում, չեմ էլ պատկերացնում, թե դա ինչ է: Ես չէի հավատում, որ կկարողանամ, սակայն սկսեցի ակտիվ հետաքրքրվել, թե ինչպես կարելի է Աֆրիկա մեկնել՝ գրեցի Քենիայի հիվանդանոց և ինձ պատասխանեցին, այդպես ես հայտնվեցի Քենիայում: Երբ «Ավրորայից», հրավեր ստացա, շատ երջանիկ էի՝ չէ որ դա իմ երազանքն էր՝ աշխատել մի վայրում, որտեղ մարդկանց իրապես ամեն օր բուժօգնություն է հարկավոր: Մարդիկ այնտեղ շատ վախեցած են, նրանք նույնիսկ հորդառատ անձրևից են վախենում: Երբ անձրև է գալիս, նրանց թվում է, որ ուր որ է գնդակոծություն է սկսվելու: Ես կվերադառնամ աշխատելու և Հարավային Սուդան, և Քենիա: Պետք է օգնել այն ժողովրդներին, որոնց մենք կարող ենք օգնել »:
Նուբայի լեռներում աշխատելու դժվարությունները
Ըստ Հայկ Հովհաննիսյանի, ամենադժվարը բժշկի աշխատանքում հիվանդին կորցնելն է, երբ չես կարող նրան օգնել:
«Հիվանդներից մեկը լուրջ վիրավորված էր, նրան վիրահատեցին, օգտագործեցին բոլոր այն միջոցները ու հնարավորությունները, որ կային, սակայն երրորդ օրը նա մահացավ: Շատ ծանր էր»,-ասում է Հովհաննիսյանը:
Ըստ Գևորգ Ոսկանյանի, հիվանդանոցին ամենաանհրաժեշտ տեխնիկան արհեստական շնչառության սարքն է: «Այդ սարքի բացակայության պատճառով ես հիվանդիս կորցրի: Եվ ոչինչ չէի կարող անել, միայն աղոթել նրա համար», – նշում է Ոսկանյանը:
Մանկաբարձ Արմինեն պատմում է, որ իր աշխատանքի ընթացքում այնտեղ ավելի քան 20 երեխա է ծնվել: Հայ բժիշկները պատրաստակամ են կրկին մեկնելու Հարավային Սուդան. «Կոնկրետ պայմանավորվածություն դեռ չկա, բայց Քաթինան ծրագրեր ունի, որոնք պետք է կյանքի կոչել: Հուսով եմ, որ 2018-ին կմեկնենք», -նշում է Ոսկանյանը:
Նա պատմում է, որ Նուբայի հիվանդանոցում առաջին անգամ աչքի վիրահատություն է կատարվել:
Հովհաննիսյանն իր հերթին նշում է, որ Քաթինային հաջողվել է մի համակարգ ստեղծել, որի շնորհիվ ավելի հեշտ է հիվանդանոցում աշխատել: «Քաթինան շատ հասկացող խելացի թիմ ունի: Հակառակ դեպքում նրա ժամանակն ու ուժերը չէին բավարարի այդ տեմպով աշխատելու համար», – նշում է հայ բժիշկը:
Հայաստան լսելիս՝ Նուբայի բնակիչներն առաջինը հայ բժիշկներն կհիշեն
Ըստ հայ մասնագետների, Հարավային Սուդանի բնակիչների մեծամասնությունը երբեք չէր լսել Հայաստանի ու հայերի մասին: Այնուամենայնիվ, ժամանակի հետ նրանք շատ կապվեցին բժիշկների հետ: «Հիմա հուսով ենք, որ Հայաստան լսելիս անմիջապես կհիշեն մարդկանց, որոնք օգնել են իրենց»,-ասում է Գևորգը: Ընդ որում հայ բժիշկներն իրենց հերոսներ չեն համարում:
Սակայն «Ավրորայի» հիմնադիր, գործարար ու բարերար Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարեց, որ հպարտանում է մեր բժիշկներով և նրանց արարքով: «Ես շնորհակալ եմ այն ամենի համար, ինչ նրանք արեցին, դա հերոսական քայլ էր: Չնայած մենք հայերս էլ դյուրին պայմաններում չենք ապրում, մենք ուժ ենք գտնում մեր մեջ այլոց օգնելու համար»,-ասել է Վարդանյանը Արցախի հետ տեսակապով:

В разговоре с корреспондентом PanARMENIAN.Net, армянские врачи – Айк Ованнисян, Армине Бархударян, Геворг Восканян рассказали, что прибыли из Нубийских гор Южного Судана 10 июня.
Лауреат премии «Аврора» – 2017 доктор Том Катена выбрал в качестве получателей награды в 1 млн долларов Фонд «Африканская медицинская миссия» (AMHF, США), Aktion Canchanabury (Германия) и Совет католической медицинской миссии (CMMB, США).
Армянские специалисты на протяжении нескольких месяцев работали в больнице «героя Авроры» Тома Катены.
В Южный Судан, не раздумывая
«Когда получили приглашение от «Авроры» отправиться в Южный Судан, согласились не раздумывая. Мы все были впечатлены историей Катены», – признались врачи из Армении.
Они рассказали, что вся поездка была очень впечатляющей.
Армянские врачи рассказали, что перед тем, как отправиться в Армению на вручение премии «Аврора», Катена представил их местным жителям.
«Это было на воскресной службе. По большей части люди, живущие там – христианские католики. Когда Катена нас представил и сказал, что приехали трое врачей из Армении, и они заменят его, у людей было некоторое недоверие. Но потом, они не хотели нас отпускать», – сказал Ованнисян.
В свою очередь, Армине Бархударян подтвердила, что ей до сих пор приходят письма от коллег из больницы. «Некоторые даже обиделись, что я уехала», – отметила Армине.
Она также рассказала почему она не раздумывая согласилась поехать в Южный Судан: «Когда в 2016 году я узнала историю Тома Катены, в каких условиях он работает, не могла примириться с мыслью, что здесь в Ереване, я не подозреваю, что это такое. Я не верила, что смогу, но начала активно интересоваться, как можно поехать в Африку: написала кенийской больнице и мне ответили, так я оказалась в Кении. Когда получила приглашение от «Авроры», была невероятно счастлива, ведь это было моей мечтой, и я получила эту возможность – поработать в том месте, где людям реально каждый день нужна медицинская помощь. Ведь люди там очень напуганы, они боятся даже сильного дождя. Когда дождь, им кажется, что вот-вот начнется обстрел. И в Южный Судан, и в Кению я вернусь работать. Нужно помогать тем народам, которым мы можем помочь».
Трудности работы в Нубийских горах
По словам Айка Ованнисяна самым трудным в работе врача – является потеря пациента и невозможность ему помочь.
«У одного моего пациента было серьезное ранение, сделали операцию, использовали те средства и возможности, что были, но он умер на третий день. Было очень тяжело», – сказал Ованнисян.
По мнению Геворга Восканяна, самая необходимая больнице техника, это аппарат искусственного дыхания. «Из-за отсутствия аппарата искусственного дыхания, я потерял человека. И ничего не мог сделать, кроме как помолиться за него», – отметил Восканян.
Гинеколог Армине рассказала, что в период ее работы, родились больше 20 детей.
Одним из больших трудностей в работе, по признаю армянских специалистов, являеется то, что они работали в экстремальных услвоиях.
Говоря о продолжении сотрудничества с больницей Нубийских гор, армянские врачи выразили свою готовность и желание.
«Конкретных договоренностей о возвращении в Южный Судан пока нет, но у Тома Катены есть программы, которые нужно осуществить. Я надеюсь, что в 2018 году, мы поедем», – отметил Восканян.
Он рассказал, что в нубийской больнице впервые сделал операцию глаза.
В свою очередь Ованнисян отметил, что Катене удалось внедрить систему благодаря которой работать в больнице становится легче.
«У него(Катены – ред.) очень умная понимающая команда. В противном случае не хватило бы времени и сил работать в таком темпе», – отметил армянский специалист.
Врачи из Армении – первое, что вспомнят жители Нубийских гор
По словам армянских специалистов, большинство жителей Южного Судана никогда не слышали об Армении и армянах. Тем не менее, с течением времени к ним очень привязались.
«Теперь мы надеемся, что Армения будет у них ассоциироваться с людьми, которые оказали помощь», – отметил Геворг.
На вопрос, считают ли они себя героями, армянские врачи ответили отрицательно.
Правда, один из основателе премии «Аврора», бизнесмен и филантроп Рубен Варданян заявил, что гордится армянскими специалистами и их поступком.
«Я благодарен тем, что они сделали, это геройский поступок. Не смотря на то, что мы (армяне – ред.) живем не в самое легкое время, мы находим в себе силы помогать другим», – сказал Варданян во время видеосвязи из Арцаха.
По словам врачей – помогать нужно начинать прямо сейчас.
Читайте также: Пока Турция отрицает Геноцид, Армения пропагандирует любовь к человеку:Интересные моменты «Авроры» Дети-убийцы, нефть и геноцид: Что происходит в стране «Героя Авроры»