2016թ. ապրիլյան իրադարձություներից հետո, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի Ֆինանսների և հաշվապահության վարչության աշխատակիցները հանդես են եկել օգտակար լինելու հերթական նախաձեռնությամբ: Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ այցելությունից հետո, նրանք ստանձնել և յուրաքանչյուր ամիս 100-150-հազարական դրամ աջակցություն են տրամադրել հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում առողջական լուրջ խնդիրներ ձեռք բերած զինվորներից երեք ընտանիքին:
2016թ. մայիսից մինչև օրս նրանց հատկացվել է ավելի քան 3,5 մլն դրամ: Միանվագ ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվել 2 ընտանիքի, իսկ 2 զինվորի համար կառուցվել է բաղնիք և սանհանգույց: Այդ ամենի համար կամավորներն իրենց անձնական միջոցներից հատկացրել են ևս 1,7 մլն դրամ:
«Հպարտ եմ մեր աշխատակիցների նախաձեռնությամբ: Հաճելի է տեսնել, թե ինչպես են նրանք համախմբվում նույն արժեհամակարգի շուրջ: Առաջին տարին չէ, որ կոնկրետ հենց այս վարչությունը կամավորության սկզբունքով ծրագիր է իրականացնում՝ օգտակար լինելով մեր հայրենակիցներին: Դրսևորած մարդասիրությունն և ներդրումն անգնահատելի են»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հաշմանդամ զինվորականներին օգտակար լինելու նպատակով, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի թիմը համագործակցել է «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինվորական հաշմանդամներին» ՀԿ հետ և բժշկական քայլակ է տրամադրել «Քայլմեդ» վերականգնողական կենտրոնին: Կամավորության շուրջ համախմբվածներին հաջողվել է շուկայականից զգալի ցածր արժեքով ստանալ վերականգնողական թերապիայի համար կարևոր քայլակը՝ մասնագետներին ձերբազատելով այն վարձակալելու անհրաժեշտությունից: Անհրաժեշտ բոլոր դետալները ձեռք բերելուց հետո, քայլակը հավաքվել է մեր երկրում: Կառուցվածքի շնորհիվ այն հեշտությամբ հարմարեցվում է յուրաքանչյուրին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսների և հաշվապահության վարչությունը տարվա ընթացքում «Քայլմեդ»-ին կտրամադրի ևս երեք քայլակ: Ընդհանուր առմամբ, կամավորության արդյունքում, այս վարչության կողմից ցուցաբերվել է շուրջ 6 մլն դրամի աջակցություն:
Երկրին և հասարակությանն օգտակար լինելու ցանկությունը, տարիներ շարունակ կամավորության գաղափարի շուրջ է համախմբել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աշխատակիցներին: Անտարբերությունը մերժելու և պատասխանատվությամբ առաջնորդվելու սկզբունքը հոգեհարազատ է ավելի քան տասը տարի Հայաստանի շուկայում գործող ընկերության աշխատակիցներին:
Նրանք ձգտում են լինել այնտեղ, որտեղ կա օգնելու իրական հնարավորություն և աջակցել՝ համակարգված ձևով: Այդ աջակցությունը պարբերաբար դրսևորվում է կոնկրետ աշխատանքով, որի իրականացման որոշումը կայացնում և նյութական միջոցներ են տրամադրում կազմակերպության տարբեր վարչությունների աշխատակիցները:

Following the April events of 2016, employees of the Finance and Accounting Department of VivaCell-MTS came up with yet another useful initiative.
Azerbaijan on April 2, 2016 unleashed a large-scale military offensive against Nagorno Karabakh which claimed the lives of hundreds on both sides.
After a visit to the Central Military Hospital, the employees of the department undertook providing a monthly amount of AMD 100-150 thousand to each of the families of three servicemen who developed serious health issues after the fights. Since May 2016 the families have received more than AMD 3.5 million. One-time financial support has been provided to two families; bathrooms and toilet rooms have been renovated for the families of another two soldiers. The volunteers have additionally donated personal means to the amount of AMD 1.7 million.
"The willingness to benefit the country and the society has for many years united the employees of VivaCell-MTS around the idea of volunteering.The denial of indifference and the guidance by responsibility are close to the hearts of employees of a company, which has been operating in Armenia for more than ten years. They strive to be where there is a real opportunity to extend a helping hand and to support in a coordinated manner. The material means for the regularly provided support is initiated by the employees representing various departments of the organization," the company said in a statement.
“I am proud of our employees’ initiative. It’s a pleasure to see them unite around a shared system of values. This is not the first year this particular department implements a voluntary project and to benefit our compatriots. The manifested philanthropy and investments are invaluable,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
With a purpose of being useful to the soldiers with disabilities VivaCell-MTS team cooperates with the Support to Injured Soldiers and People with Combat Disabilities NGO and has provided a medical go-cart to the Qaylmed rehabilitation center. The group of volunteers managed to get the cart required for the therapy at significantly lower price thus relieving the specialists of the need to hire the equipment.
The Finance and Accounting Department of VivaCell-MTS plans to provide three more carts to the rehabilitation center by the end of the year. The support volunteered by the department totals around AMD 6 million.